ramazanda kilo verilebilir mi ramazanda kilo verilebilir mi Ramazanda Kilo Verilebilir mi ramazanda kilo verilebilir mi
ramazanda kilo verilebilir mi

Ramazanda Kilo Verilebilir mi

Ramazan ayında oruç tutmak zayıflatır mı sorusu ile birlikte ramazanda nasıl kilo verilir ve nasıl beslenilmelidir akla gelen ilk sorulardan dır.

Son birkaç yıldır yaz aylarına denk gelen ramazan ayı uzun süreli aç ve susuz kalınan günleri de beraberinde getirmektedir. Beslenme alışkanlığını değiştiği ramazan ayında öğünler üç veya daha fazlayken ramazan ayında sahur ve iftar olarak ikiye düşmektedir.

Ramazanda Kilo Verilebilir mi?

Yeme alışkanlığı ve pek çok etkenden kaynaklanabilecek kilo verme ve alma durumları ramazan ayında bariz belirginleşecektir. Metabolizmanın değişime ayak uydurması ile birlikte kilo vermek çok daha kolay ve kaçınılmaz olacaktır. Ancak dengeli ve doğru beslenilmediği takdirde tam tersi bir durum da gözlenebilir.

Ramazanda Diyet Yaparken Nasıl Beslenilmeli

Gün boyu kaydedilen enerjinin vücuda geri depolanabilmesi için öncelikle vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, kalsiyum,protein, potasyum ve buna benzer pek çok vitamini yeteri kadar almaya özen gösterilmelidir.

Ramazan ayında sofralarınızda porsiyonlarınız küçülterek aşırı yemenin önüne geçebilirsiniz.

Vücutta yaşanan su kaybı nedeniyle bol su tüketmeye de dikkat edilmesi gerekir. Özellikle sahur vaktine kadar en az 2litse su tüketilmelidir. Fazla su tüketemeyen biri iseniz bitki çayları veya taze sıkılmış meyve suları ile su tüketimini desteklemeniz sağlıklı şekilde ramazanda kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca yemek sonrası bir bardak maden suyu tüketmeniz hazmın kolaylaşmasına da yardımcı olacaktır.

İftar vakti ezanın okunması ile birlikte aceleci tavırlarla yemeğe başlanmaması önerilir. İftara çorba ile başlamanız midenizin uzun süreli açlıktan sonra yeme içmeye kendini hazırlaması için bir fırsat olacaktır.

Ramazanda Kilo Nasıl Verilir

Çorba sonrası diğer yemeklere geçmeden önce yaklaşık yarım saat kadar yeme içmeye ara vererek midenin uyarılmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu zaman dilimi içerisinde su tüketebilirsiniz.

Ana yemeğe geçerken yine sofralarınızda sebze ağırlıklı hafif ve az tuzlu yemekler olmasına dikkat etmenizde fayda var. Aşırı yağlı ve hamur işi ağır yiyecekler yemek sonrası sizi yerinizden kalkamayacak hale getirecektir. Bolca salata, mevsim sebzeleriyle yapılan yemekler, küçük bir parça et veya tavuk iftar için doğru bir seçim olacaktır. Ekmek tüketmemenizi önermekle birlikte isterseniz tam tahıllı buğday ekmeğini iftarda bir dilim olarak tercih edebilirsiniz.

Yemek sonrası vücudunuza çöken ağırlıkla kısa bir şekerleme yapmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine gücünüzü biraz toplayarak yarım saat kadar yapacağınız yürüyüş yediklerinizin sindirimi açısından daha doğru olacaktır.

Ramazanda Diyet

Diyette bile olsa tatlı krizi tutanlar için şerbetli tatlılar yerine daha hafif olacak sütlü tatlılar önerilir. Tatlı krizinizi bastıracak en doğru besinler ise mevsim meyvesi veya kuru meyveler olacaktır.

Sahur vaktine gelindiğinde protein ağırlıklı beslenilmesi gün boyu tok kalmanıza ve enerjinizin daha geç düşmesine yardımcı olacaktır. Susuzluğunuzu giderebilmek adına karpuzu sahurda tüketebilirsiniz.

Ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemişleri de bu saatlerde tüketmeniz daha doğru olacaktır.

Ayrıca sahur sonrası hemen yatağa girmek yerine ev içerisinde yapacağınız küçük yürüyüşler veya hafif egzersizler daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

Ramazanda Nasıl Kilo Verilir

Önemle belirtmek gerekirse ramazan ayında uyku saatlerine de bir düzen getirilmesi gerekir. Yorgun bir vücudun kilo vermesi çok daha yavaş olacaktır. İftar ve sahur vaktinin kısa bir zaman diliminde olması itibari ile uyumayarak sahuru bekleyenler sahur sonrası yalnızca birkaç saat uyku ile günlerini geçirmektedir. Uyku saatlerinizi bir düzen içerisine oturtarak ramazan ayında çok daha rahat kilo verebilirsiniz.

Yukarıda saydığımız pek çok öneri kilo vermenin yanında ramazanda sağlıklı beslenmenin de bir formülü olarak karşınıza çıkabilir. Yediklerinize dikkat ederek doğru zamanda kararında tüketmeniz çok daha rahat bir ramazan geçirmenizi sağlamakla birlikte fazla kilolardan da kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji