elma kaç kalori elma kaç kalori Bir Elma Kaç Kaloridir ve Kilo Yapar mı? elma ka   kalori
elma kaç kalori

Bir Elma Kaç Kaloridir ve Kilo Yapar mı?

Çok eski çağlardan beri bilinen ve tedavi edici özelliklere sahip şifalı meyveler kategorisinde yer alan elma, düşük kalorili olmasından dolayı da zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezidir. Günümüz trendlerinden biri olan detoks kürlerinde sıklıkla rastlanılan elmanın, içeriğindeki fenol bileşenlerden dolayı antioksidan olarak da vücuda yararı vardır. 1 porsiyon elma 96 kalori içermektedir. Yediğimiz tüm yiyeceklerde kalori hesaplama olayına dikkat etmemiz gerekir.

Elmanın İçeriğinde Yer Alan Besin Öğeleri:

100 gram elma yaklaşık olarak 12 gr karbonhidrat ve 48 kalori içerir. Bir orta boy elma 200 gram kadardır. 1 porsiyon elma tüketildiğinde 96 kalori gibi düşük bir kalori içermektedir. 100 gr elmanın yaklaşık olarak 85 gramı su, 0,1 gramı protein, 10 gramı früktoz (meyve şekeri), 2 gramı posa, 125 gram potasyum, 13 miligramı fosfor, 8 miligramı magnezyum, 7 miligramı kalsiyum, 4 miligramı kükürt, 2 miligramı da sodyumdur.

 Elmadaki vitamin ve Mineraller

Özellikle görme fonksiyonunda görevli A vitamini, Beynin enerji üretiminde görevli tiamin (B1) ,riboflovin (B2), Pantatenik asit (B5) , özellikle kalp sağlığı açısından  önemli pridoksin (B6), antioksidan vitaminler olan C vitamini ve E vitamini bunların yanı sıra vücut kaslarında sinir iletiminde yer alan çinko, iyot, silisyum ve klor gibi mineralleri içermektedir.

Diyabet Hastaları İçin Elmanın Faydaları:

İçeriğinde protein olmadığından dolayı kan şekerini aniden yükseltir ve bundan dolayı şeker hastalarında tek başına öğün olarak elma tüketilmesi önerilmez. Elma ile birlikte 1 bardak süt ya da yoğurt tüketilmesi şeker hastaları için iyi bir ara öğün oluşturmaktadır.

Diş ve Diş Eti Sağlığı Açısından Elma:

Elmanın içeriğindeki yüksek posadan dolayı, yemeklerden sonra tüketildiğinde diş etleri arasında kalan yemek artıklarının temizlenmesi sağlanır. C vitamini kapasitesinden dolayı da diş eti sağlığı açısından oldukça önemlidir. Dişlerin sağlıklı olarak parlamasını ve diş minesinin korunmasını sağlamaktadır.

Elmanın Faydaları:

 İçeriğinde yer alan pektin maddesinden dolayı midede tokluk hissi yaratan elma, mide kanseri içinde tedavi edici özelliktedir. Akciğerin kapasitesinde artışa neden olduğu için solunumun kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Kabuğuyla birlikte yendiğinde sindirimi kolaylaştırır ve bol C vitamini içeriğinden dolayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Elmanın içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller dalağın kan yapma kapasitesini arttırarak kan dolaşımını dengelerler. Yüksek tansiyon, kalp ritim bozuklukları için oldukça faydalı bir besin maddesidir. Aynı şekilde içeriğindeki yüksek orandaki minerallerden dolayı gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıkları için  tedavi edici özelliğe sahiptir ve mide kanserine karşı şifa özelliği göstermektedir. Ayrıca posa içeriğinin yüksek olması nedeniyle bağırsak hareketlerini arttırıcı özelliktedir. Kabızlığın önlenmesinde olumlu etkileri vardır. Bağırsak kanserini önleyici antioksidan bileşikler içermektedir. Yapılan araştırmalarda ekşi mayhoş elmanın mide bulantısına iyi geldiği gözlenmiştir. Kilo kontrolü sağlayan zayıflama diyetleri için özellikle önerilen elma, ekonomik besin maddesi olması açısından da önemlidir.

error: Copyright! Yaşamloji