ketojenik diyet ketojenik diyet Ketojenik Diyet ketojenik diyet
ketojenik diyet

Ketojenik Diyet

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet bazı hastalıkların ilerlemesine ve önüne geçmek için, doktor kontrolü ile yapılan bir diyet tarzıdır. Kişilerin hastalıklarına göre doktorun kontrolünde hazırlanır ve uygulanır. Yüksek yağ içerir. Vücudun keton üretmesini sağlamak amaçlı düzenlenen programda özel yiyeceklerle beslenilmesi gerekir. Daha çok nöbetleri tedavi etmek için kullanılır. Nöbetlerin belirli bir sınıflandırması ve sınırı yoktur. Bütün yiyecekler dikkatli bir şekilde gramaj hesabı baz alınarak tüketilmesi gereken bir diyet programıdır.

Ketojenik diyeti uygulamaların seyrinin düzenli yapılması durumunda, çocukların nöbetlerinden % 90 kontrol sağlaması ve birçoğunda ise tamamen kurtulma evresi başarılı bir şekilde sonuç vermiştir. Bünyeden bünyeye oluşan farklılıklar tedavi sürecini değiştirebilir. Kimisinde hemen değişiklik gözlenirken, bazı kısımda bir aya yakın değişlik olmamıştır. Ortalama 12 hafta içerisinde iyileşmeler gözlemlenmeye başlar.

Krema ve bitkisel yağlar ile gerekli olan yağ tüketimi karşılanır. Ekmek, şeker, yulaflı kahvaltı gevreği, süt ve süt ürünleri, makarna gibi besinlerin tüketilmesi yasaktır. Diyette verilen öğünlerin hepsi tüketilmelidir. İlaç kullanımlarının bile tedavi için cevap bulamadığı hastalıklarda bu diyet programına uymakla sonuç alındığına rastlanmıştır. Alzheimer, ALS, Tümör, Epilepsi gibi hastalıklarda doktor kontrolünde hazırlanan ve başarı gösteren diyet programı için doktorunuza başvurunuz.

Ketojenik diyet kişinin vücut dengesi, sosyal yaşantısı, hastanın direnci ve sağlığıyla alakalı olduğundan her kişiye özel olarak diyet programı hazırlanmaktadır. Lütfen internette gördüğünüz bu diyet programlarını doktorunuza sormadan uygulamayınız. Katojenik diyetin doğru kullanımda size fayda sağlayacağı gibi yanlış ve bilinçsiz bir şekilde diyet programlarını uygulamak sağlığınız için ciddi derece sorunlar yaratabilir.

error: Copyright! Yaşamloji