Diyet Sigara Böreği Tarifi  Diyet Sigara Böreği Tarifi Diyet Sigara Bo  reg  i Tarifi
Diyet Sigara Böreği Tarifi

Diyet Sigara Böreği Tarifi

Diyet Sigara Böreği Tarifi

Kış aylarına geçişimiz üzerine soğuk havalardan dolayı metabolizmamızın yavaşlamasına yol açar. Yavaşlayan metabolizma ise size kilo olarak geri dönecektir. Bu dönemlerde başvurabileceğiniz ilk yöntemler diyet yemeklere yönelmek olacaktır. Ancak diyet yemeklere yönelmek ibaresinin anlamının sevdiğiniz yiyeceklerden tam manasıyla uzak kalmak olmadığını bilmenizi isterim. Evet bu yazımızda sizler ile bir sigara böreği tarifi paylaşacağım. Hem de tek bir malzemesini değiştirerek içerisinde bulunan kalori miktarını yarıya düşürdüğümüz sigara böreği. Diyet yemekleri kategorimizin yeni tarifi diyet sigara böreği anladığınız üzere hem leziz hem de düşük kalorili. Lafı fazla uzatmayalım. Çünkü diyet sigara böreğinin malzemeleri hakkında uzun uzun konuşacağız.

Diyet Sigara Böreği Tarifinde Kullanılacak Malzemeler

  • İlk olarak yufka ayarlamasını yapıyoruz. Ortalama olarak 3 adet yufka alıyoruz. Unutmayın normal olarak 1 adet yani 160 gr’lık bir yufka içerisinde 245 kalori bulundurur. Bu yemekteki neredeyse tek kalori budur.
  • 250 gr light beyaz peynir alıyoruz. Normal sigara böreğinden tek farkı işte bu peynir. Normal beyaz peynirin 250 gramında yaklaşık olarak 725 kalori bulunurken light peynirde bu rakam 402 kaloridir. Aradaki farkı görebiliyorsunuz.
  • 1 adet yumurta ve de sıvıyağ.

Şimdi bir de isteğinize bağlı olarak bir bilgi notu düşeceğim. İsterseniz içerisine sağlığa her türlü yönden yararı dokunan maydanozdan yarım demet kadar koyabilirsiniz. Bu metabolizmanızın hızlanmasını bu şekilde de daha kolay kilo verebilmenizi sağlayacak olan maydanozun tek faydası bu değil;

Maydanozun Faydaları

Çorbalar, et yemekleri ve her türlü yemeği yeşil rengiyle süslenmesinin haricinde içermiş olduğu sayısız vitamin ve diğer besin maddeleriyle sağlığa olabildiğince çok faydası vardır. Maydanozun bir de çayı yapılabilir. Bu çay çeşitli sağlık sorunları için etkili bir çare olarak kullanım görmektedir. Bu mucizevi bitki şişkinlik, hazımsızlık ve regl bozukluklarını tedavi etmek amacıyla, Antik Yunan ve Ayurveda’da tıp alanında kullanılmıştır. Bir kısmın altını çizmem gerekiyor. Bu mükemmel bitkinin yapraklar, kökler ve tohumlar olarak hemen hemen tüm parçaları sağlıklı bir yaşam için kullanılır. Ayrıca genel olarak sağlıklı yaşam amaçlı kullanılan maydanoz türünün İtalyan maydanozu olduğu bilinmektedir. Maydanozun faydaları şu şekilde sıralanabilir;

-Koroner sistemin sağlığına iyi gelen folat maddesini içerir. Folat homosisteini (yüksek düzeyler bulunduğu zaman kan damarlarına zarar verebilecek olan tehlikeli bir molekül) zararsız maddeler haline dönüştürerek, felç ve kalp krizi riskini en aza indirme konusunda yararlıdır.

-Maydanozun sürekli ve dengeli tüketimi kan basıncını düşürme konusunda oldukça yararlı olmasına karşın yüksek tansiyona bağlı olabilecek hastalıkların riskini de olabildiğince azaltır.

-Bu mucizevî bitkinin en önemli faydalarından bir tanesi de böbrek fonksiyonlarının sağlıklı olarak çalışmasını sağlar. Vücuda alınan fazla miktarda su ve tuzun vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Maydanoz aynı zamanda mesanenin güçlendirilmesi ve böbrek taşlarının önlenmesi konusunda oldukça başarılıdır.

-Damarlarda bulunan yapışkan kalıntıların eriterek temizlenmesini sağladığı bu sebeple de kan damarlarının temizliği konusunda çok başarılı olduğu da söyleniyor. Ayrıca maydanoz, kan damarlarının esnekliğini sağlamak için yenilebilecek en mantıklı besindir.

-Maydanozdaki yüksek C vitamini seviyeleri bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve kış hastalıklarına kolay kolay yakalanmamanıza sebep olur.

Cinsel fonksiyonlarını üst seviyelere çıkarmak da maydanozun sağlık açısından vermiş olduğu faydalarından bir tanesidir. Ayrıca regl problemlerini tedavi etmek amacıyla bitkisel bir ilaç olarak sık sık kullanılır.

-Doğru şekilde hücre bölünmelerinde folat önemli bir rol oynadığından dolayı maydanozun tüketimi, tümörlerin önlenmesi amacıyla da kullanılır ve de bu konuda oldukça yararlıdır. Özellikle de kolon ve serviks kanserine neden olabilen anormal ve hızlı hücre bölünmelerinin önlenmesinde büyük rol oynar.

-Maydonozun içerisinde bulunan yüksek klorofil içeriği sayesinde kişinin nefesinin tazelenmesini sağlayarak kötü ağız kokusunun geçmesine oldukça yardım eder.

Bakın bir sigara böreği yapıyorsunuz, bu sigara böreğini düşük kalorili bir şekilde tüketiyorsunuz, kilo almıyorsunuz ve içine eklemiş olduğunuz maydanoz ile yukarıda saymış olduğum bütün faydaları vücudunuza çok kolay bir şekilde sağlıyorsunuz. Peki daha ne bekliyoruz? Hazırlanmasına geçelim;

Diyet Sigara Böreğinin Hazırlanışı

Öncelikli olarak masanıza gereken malzemeler olan 3 adet yufka, 250 gr light peynir, yarım demet maydanoz, 1 adet yumurta ve sıvıyağı çıkartın. Ardından çıkartmış olduğunuz her yufkayı 16 parçaya bölün. Toplamda 48 parça yufka elde etmemiz gerekiyor. Bunları yaptıktan hemen sonra 250 gr light beyaz peyniri bir kaba koyun. İyice kıyın. Üzerine yumurtayı ardından maydanozu ekleyin ve kıymaya devam edin. Sigara böreğinin içi hazır, yufkaları yani dışı da hazır, şimdi sıra bunu sarmaya geldi. Üçgen şeklinde kesmiş olduğumuz yufkaların kalın kısımlarına hazırladığımız maydanoz,peynir ve yumurta karışımından bir tatlı kaşığı ekliyoruz. Hemen sonra iki tarafını da katlayıp çok sıkı olmamak suretiyle sarıyoruz. Yufkanın sivri ucunu parmağınızın yardımıyla ıslattıktan hemen sonra yapıştırın. 48 adet diyet sigara böreğini de bu şekilde sardıktan hemen sonra böreklerimizi tepsiye diziyoruz. Şimdi yapmamız gereken bunları yağda değil de fırında kızartacağımız için yanmamasını sağlamak. Bunu ise sıvı yağ ile yapacağız. Tepsiye dizdiğimiz böreklerin üzerine yumurta fırçası yardımıyla sıvıyağ sürüyoruz. Pişmeye hazır olan böreklerimizi fırının ızgara kısmına koyduktan sonra önlü arkalı kızarana kadar pişiriyoruz. Sıcak bir şekilde servis ettikten ve afiyetle yedikten sonra işimiz tamam oluyor. Diyet yemekler içerisinden en çok tercih edilen yemeğin bu olduğunu da söylemek isterim.

error: Copyright! Yaşamloji