emziren anne diyet yapabilir mi Emziren Anne Diyet Yapabilir mi, emziren kadın diyeti, bebeğe zararı var mı, emziren anne diyeti listesi Emziren Anne Diyet Yapabilir mi emziren anne diyet yapabilir mi
emziren anne diyet yapabilir mi

Emziren Anne Diyet Yapabilir mi

Emziren Anneler Diyet Yapabilir mi? Gebelik sırasında alınan kilolar fizyolojik anlamda gereklidir. Bu durum bebeğin gelişimi ve annenin bebeği taşıyabilmesi adına ve vücudun kendi içindeki reaksiyonların sonucu oluşan bir durumdur.

Anneler genellikle daha az kilo almayı ister ama bebeğin gelişmesini sağlamak adına sağlıklı beslenme düzenine uygulamaları takibinde 10 ila 12 kg arasında kilo alım gerçekleştiriler.

Gebelikte alınan kilolar kalıcı değildir ancak kalıcı hale getirilmemesi annenin elindedir. Anne bebeğini beslerken kendisi de sağlam bir beslenme düzenine uyuması gerekmektedir. Hem kendi için hem de bebeği için doğru beslenmek gelişim açısından oldukça önemlidir. Normalden az veya sağlıksız beslenen bir anne ne bebeğine verimli olabilir ne de kendisi sağlıklı kalabilir.

Gebelik sonrası üç hafta bekledikten sonra yani ekseriyetle lohusalık dönemi sonrasında diyete başlanabilir. Hızlı kilo verme diyetleri uygulanmamalıdır. Eğer ki anne bebeğini emziriyorsa gerekli olan tüm gıdaları vücudunu alması gerekmektedir. Ancak emziren anne çok fazla yemek yemek zorunda değildir. Yalnızca 600 kalorilik bir enerji fazlalığı olması üretimi için yeterli olacaktır.

Emziren Anne Diyet Listesi

emziren anne diyeti listesi Emziren Anne Diyet Yapabilir mi, emziren kadın diyeti, bebeğe zararı var mı, emziren anne diyeti listesi Emziren Anne Diyet Yapabilir mi emziren anne diyeti listesi
emziren anne diyeti listesi

Emziren anne diyeti sırasında protein karbonhidrat yağ ve minerallerden zengin beslenmelidir. Hızlı kilo vermeye değil dengeli ve sağlıklı kilo vermeye özen göstermelidir. Bu yalnızca anneler için değil tüm insanlar için geçerli bir kuraldır. Fazla kilosu olan bir anne bebeğine yeterince hareket olanı sağlayamaz. Ve bir bebek annesinden beklediği verimi göremez. Bir anne çok yerse değil sağlıklı beslenirse güzel süt üretir. Emziren anne diyeti yararlı birisinlerin içeriği bakımından süt kalitesini artırıcı özelliği sahiptir.

Emziren anne diyeti kişiye özel hazırlanmalı ve bebeğin gelişim evreleri ile paralel ilerlemelidir. Bebek çok küçükken annenin beslenmesi iyi olmalıdır. Bebek ek gıdaya başladığı zaman annenin de emzirme iki azaldığından kendi diyetin de daha sıkılaşmaya gidebilir. Ancak ilk altı ay boyunca bebeğe sadece anne sütü verildiğinden anne de bu dönemde kendine oldukça dikkat etmeli

Emziren Kadın Diyetin de Uzak Durulması Gerekenler

Unutulmaması gereken bir gerçek vardır ki anne ne yerse sütüne de aynı şeyler geçer. Yani siz naneli bir su içtiğiniz zaman bebeğinizin bir saatlik sütü nane esaslıdır. Yani oldukça dikkatli davranmadığı ve yiyecekleriniz de çok seçici olmamalısınız ancak sağlıklı gıdalar ben yana tercih yapmalısınız Anne ile bebek bu dönemde her daim bağlıdır. Bebeğinize sağlıklı bir yaşam vermek istiyorsanız sizin de sağlıklı olmanız gerekmektedir. Gazlı içecekler ben kesinlikle uzak durmanız gerekir. Basit karbonhidratlardan yana değil kompleks karbonhidratlardan yana beslenmelisiniz. Bebeğinize gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Dahası yağlı ve merdiven altı olarak tabir edilen yiyeceklerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

Annenin yedikleri ile paralellik gösteren anne sütünde yediğiniz fast food kalıntılarını bulmak sizlerde istemezsiniz. Hem gebelikte alınan kiloları vermek için hem de emzirme dönemi sonrasında da verdiğiniz kiloları ile sabit bırakmak için fast food benzeri yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. En zirve döneminde alkol uyuşturucu gibi bağımlılık yaratıcı her şeyden uzak durmanız gerekmektedir dahası sigara içilen ortamda bile bununlamanız gerekmektedir.

Emziren Anne Diyeti Listesi için Kahvaltı-Öğlen-Akşam Yemeği

Emziren Anne Kahvaltısı: günün en önemli öğünü olduğunu herkes bilmektedir. Kahvaltıda sağlıklı bir menü ile başlamak günün diğer kalan kısımları için temel atmak demektir. Sütünüzü Yumurtanızı peynirinizi ve ekmeğinizi mutlaka yemeniz gerekmektedir. Emziren anne diyetinde uygulaması bulunmaktadır. Ara öğünlerde genellikle meyve benzeri veya kuruyemiş benzeri ürünler tüketilmelidir. Kuruyemiş gibi besinler hacmi küçük enerjisi yüksek besinlerdir. Gerekli olan ya kaynağını kuruyemişlerden zeytinden ve benzeri doğal yağlardan yana kullanmak her daim daha akıllıcadır.

Emziren Anne Öğlen Yemeği: mutlaka bir porsiyon et yemeği bir porsiyon sebze yemeği ve bir kase yoğurdunuz bulunmaktadır. Yoğurt yaşamın en önemli gıdalarından birisidir. Bu öğünde kullanmak istediğiniz karbonhidrat sizin tercihinize kalmıştır. Dilerseniz pilav makarna yiyebilir dilerseniz de ekmek yiyebilirsiniz. Ara öğün de ise eğer ki acıkma durumu varsa ufak bir dilim peynir ya da yarım yumurta yiyebilirsiniz. Bunları istemiyorsanız kepekli bisküvilerden yana tercih kullanabilirsiniz. Bebeğinizde gaz sorunu varsa ara öğünlerde rezene çayını içmeyi kesinlikle unutmayın. Ayrıca incir kompostosu süt yapımı için oldukça önemlidir.

Emziren Anne Akşam Yemeği: Sabah da öylenin yanı sıra akşamı daha hafif geçiştirmek kilo vermek için ve kişinin fizyolojik anlamda rahat uyuması için oldukça önemlidir akşam yediden sonra karbonhidrat protein ve yağ açısından kendinizi dengelemeniz gerekmektedir yediden sonra daha hafif ve daha şekersiz gıdalardan yana beslenebilirsiniz. Emzirme döneminde yemek seçmek ilerde çocuğunuzun da yemek seçmesi anlamına gelir. Bu tarz durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız hem et yemeyi ihmal etmemeli hem de sebze yemeğinden yana seçici olmamalısınız. Nasıl ki anne sütü en mükemmel proteinse sizlerde kendinizi sağlıklı protein kaynakları ile beslemesiniz. Sindirim sisteminizi düzenlemek istiyorsanız ve yemekte aşırıya kaçmamak istiyorsanız ise her yemeğin yanında salata bulundurmanız gerekmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji