vajinismus nedir nasıl tedavi edilir vajinismus tedavi yöntemleri, vajinismus nedir, vajinismus nasıl tedavi edilir, egzersizleri, ilişkiye girememe Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir vajinismus nedir nasil tedavi edilir
vajinismus nedir nasıl tedavi edilir

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Vajinismus nedir sorusuna cevap aramak gerekirse öncelikle vajinismus belirtileri bulmak sonrasında da vajinismus nasıl tedavi edilir için cevap bulalım.

Halk arasında kadın hastalıkları olarak nitelenen ve aslında kapsamı oldukça geniş olan bir kavram bulunmaktadır. İnsanların çoğu zaman açılmakta ve derdini anlatmakta zorlandığı bir durum olarak karşımıza çıkan bu tür rahatsızlıklar, toplumdaki bayanların çok önemli bir kesimini etkileyebilmektedir.

Vajinismus dediğimiz oldukça sıkıntı ve acı veren bir rahatsızlık da kadın hastalıkları arasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Sağlıklı bir yaşam eşlerin karşılıklı muhabbeti ve münasebeti insanların sosyal anlamdaki hayatını belirleyen önemli faktörler oluştururken, araya giren sağlık sorunları bazen bu duruma olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Özellikle cinsel münasebette bayanların en büyük ıstırapları arasında yer alan Vajinismus rahatsızlığı, vajina girişindeki pelvis kasları dediğimiz kısmın istek dışı kasılması ile oluşan bir rahatsızlıktır. Vajinayı çevreleyen istem dışı çalıştığı zaman oldukça şiddetli sancılara yol açan bu tür rahatsızlıklar, insanların bayanların en başta ve ailelerin yaşam kalitesini aşağıya çekmektedir.

Vajinismus tedavi süreci

Vajinismus nedir nasıl tedavi edilir dersek, esasında bu tip bir rahatsızlığın diğer zamanlarda da ortaya çıktığı görülürken, korunma yolu olarak tampon kullanan bayanlarda da vajinusmus rahatsızlığının sıkça görüldüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Vajinismus rahatsızlıklarının esasen fiziksel olduğu kadar psikolojik etkileri de bayanlar üzerinde çok olumsuz bir etki bırakır. Bu konuda atılması gereken ilk adımın evvela doğru tanı konulması olduğunu bilmek gerekir. Doğru teşhis için ise jinekolog tek ve geçerli adres olacak, bu sayede bayanların esasen çektiği sıkıntıların kaynağı da net bir şekilde ortaya koyacaktır. İnsanlar gündelik hayatlarında hiç beklenmedik bir şekilde nasıl ki panik atak hastalığına yakalanıp kalp krizi benzeri fiziksel yansımaları adeta yaşarlarken, Vajinismus hastalığında da psikolojik etkileri bu şekilde ortaya çıktığı ve istem dışı olarak bu korkuların sancılı bir dönemi beraberinde getirdiği görülmüştür. Tedavi süreci oldukça hassas olan ve insanların bu süreci atlatma konusunda büyük mücadele vermesi gerektiği bilinen Vajinismus hastalığı pek çok bayanın korkulu rüyası olurken, gerçekten de tıbbın bazı durumlarda tam olarak kavrayamadığı alanları içinde yer almıştır.

İlişkiye girememe

Vajinismus hastaları bazı durumlarda o kadar hassas hale gelmektedirler ki doktora gitmek bile çoğu zaman onlar için bir kâbusa dönüşebilmektedir. Muayene esnasında en hassas dokunmaya bile izin vermeyen hastalar, çok sıkıntılı ve sancılı bir süreç yaşayıp, bunun da psikolojik yansımalarını hissetmişlerdir. Özellikle cinsel isteğin azalması bazı durumlarda da tamamen ortadan kalkması Vajinismus hastalığının bir yan etkisi ve istenmeyen bir sonucu olarak da görülebilir. Acı çekmeyecek olsa bile psikolojisinde bir bozukluğa neden olan bu rahatsızlık sayesinde, bütün münasebetlerde bayanların şiddetli acılar çekeceğini düşünmesi, ister istemez onların cinsel isteğini ortadan kaldıran bir durumu da gündeme taşıyacaktır. Çoğunluk cinsel ilişki esnasında yanma ve batma hissi, rahatsızlığın şiddetli olarak yaşanmasına neden olmuştur.

Bayanları son derece zor duruma sokan bir sürecin, elbette ki kendiliğinden başlamadığını da anlamanız zor olmayacaktır. Vajinismus hastalığının da yine oldukça farklı sebeplerden kaynaklanan ortaya çıkma nedenleri vardır. Bayanları son derece zora sokan ve olumsuz şekilde etkileyen bu nedenler arasında vajinal mantarlar çok önemli yer tutar. Başlı başına önemli bir sorun olmakla birlikte bu tür mantarı hastalıkları kolay yayılan fakat zor tedavi süreci ile insanları zora sokan bir rahatsızlık olarak gözlemlenmemiştir. Vajinismus hastalığının da sebepleri arasında yer alan bu mantar hastalıkları, bayanların korkulu rüyası olmaya devam etmiştir. Pelvis inflamatuar hastalığı da Vajinismus için bir başlangıç sebebi olurken, apse dediğimiz kistlerin de rahatsızlık da belirleyici bir faktör olduğunu söyleyebiliriz.

Vajinismus Nedenlerinin Tespit Edilmesi

Primer ve sekonder olarak yani birincil, ikincil Vajinismus dediğimiz iki başlık altında toplanan bu rahatsızlık, uzunca bir süre devam edecek tedavi süreci ile önce kapatılabilmektedir. Çoğunluk tedavi esnasında bu rahatsızlığın psikolojik kaynak olduğu da net bir şekilde ortaya çıkarken, tedavi alan bayanın bu konuda biraz daha açık fikirli olması ve bu tedaviye izin vermesi, kendi sağlığının geleceği açısından büyük önem taşıyacaktır. Vajinismus nedir ve nasıl tedavi edilir? Anlamak bu konuda somut adımlara sebep olacağı için, ilk olarak bu hastalıkta gerçeği kabullenmenin öneminin altının çizilmesi gerekir. İlerleyen zaman içerisinde olumlu sonuç almak ve tedaviyi iyi şekilde bitirmek bu konuda yapılan çalışmaların bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Her ne kadar Vajinismus hastalığı % 90 psikolojik nedenlerden kaynaklansa da fiziksel olarak oluşum sebeplerinin zaman içerisindeki süreçte atlatıldığı da görüşmüştür.

Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus Tedavi Uygulamaları kapasamında; Vajinismus hastalığında insanların en çok ihtiyaç duydukları konuların başında yeterliliği ve doğruluğu kesin olan bilgilendirme yöntemleri büyük önem taşımaktadır. Gerçek manada insanlar hastalıklarının ne olduğunu bilirlerse bununla mücadele etmeleri de o derece daha kolay olur. Çoğu zaman karma dediğimiz hem fiziksel hem de psikolojik olarak desteklenen tedavi süreçleri bu hastalığın ilerleyen zamanlarda ortadan kalkması için önemli bir etken oluşturabilir. Hipnoz ve telkin yönteminin de Vajinismus tedavisinde sıkça kullanıldığı bilinirken, esasen bu tip bir tedavi sürecine başlamadan önce jinekologdan onay alınması en doğru atılmış adımlardan birini gösterir. Vajinismus tedavi süreçleri kadından kadına değişiklik gösterirken, esasında bu hastalığın oluş sebebi de tedavide belirleyici bir unsur olarak karşımıza çıkmıştır. Her bayanın farklı şekillerde etkileşimi mümkün olurken, yine farklı şekillerdeki sebeplerden dolayı Vajinismus rahatsızlığının ortaya çıktığı görülmektedir. Bu da her hastalığın aynı şekilde değil de esasen kaynaklarını anlayarak farklı şekilde tedavi edilmesi gerektiğini bizlere anlatmıştır.

Vajinismus hastalığı süresince bayanların oldukça sıkıntılı süreçlerden geçmesi çoğu zaman pek çok insanın yaşama sevincini dahi elimden alabilmektedir. Böylesine önemli bir durumda verilecek kritik kararları tedavi sürecini olumlu ya da olumsuz etkileyeceği söylenebilir. İster fiziksel olsun, ister psikolojik, her anlamda yeterli desteğin alınması tedavi sürecini kısaltıp, insanları sağlığına daha kolay kavuşturabilmektedir. Hal böyle olunca en başta eşinin de desteğini alması gereken bayanların, sıkı bir tedavi sürecine hazır olması, Vajinismus konusunda atacakları en doğru ve olumlu adıma işaret edecektir.

vajinismus tedavisi egzersizleri vajinismus tedavi yöntemleri, vajinismus nedir, vajinismus nasıl tedavi edilir, egzersizleri, ilişkiye girememe Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir vajinismus tedavisi
vajinismus tedavisi egzersizleri
error: Copyright! Yaşamloji