dogum kontrol Doğum Kontrol Hapları Doğum Kontrol Hapları dogum kontrol
dogum kontrol

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları aile planlamasına katkı yapmasının yanı sıra birçok faydası mevcut bulunmaktadır. İçerisinde bulunan hormonlar sayesinde yumurtalama döneminin durdurulmasına yardımcı oluyor. Aile planlamasına büyük katkısı bulunan haplar ülkemizde yüksek oranda kullanılarak fazla gebeliği ortadan kaldırıyor. Tıp dalında anılan ismi ise oral kontraseptif (OK veya OKS) olarak bilinmektedir. Ağız yollarından alınması ile gebe kalma oranını en aza indiren, aile planlamasında en etkili yere sahip olan ilaçlar arasında yer alır.

Aynı zamanda birden fazla rahatsızlığa da iyi gelmektedir. Örnek verecek olursak, düzensiz adet dönemi geçirenler, kansızlık oranının giderilmesi, sancılı adet dönemi geçirenlerin ağrılarını dindirmede tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Doğum Kontrol Haplarının Zararları Var Mıdır?

Bazı insanlar için doğum kontrol hapı kullanmanın zararları bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Damar içi iltihabı olanların (trombeflebit)
 • Meme kanseri şüphesi duyanlar
 • 35 yaş üzeri bayanların
 • Sigara kullanan insanların
 • Karaciğer rahatsızlığı olanlar
 • Hamile kalmak isteyen ve şüphesi olanlar
 • Nedeni belli olmayan adet dönemi rahatsızlıklarında
 • Kronik rahatsızlığı olan insanlar( migren, şeker hastalığı, epilepsi vb. )

Doktor tavsiyesi olmadan kullanmakta bunların arasında yer alır. Ayrıca doğum kontrol hapı kullanan insanların bazılarında ortaya çıkan rahatsızlıklar bulunabilir. Bu sebepten dolayı da oldukça dikkatli olunmalı. Doğum kontrol hapı zararları şunlardır;

Doğum kontrol hapı kullanan insanların içinde bulunan estrojen hormonu dolayısı ile kanında pıhtılaşma olabilir. Bu durum genel olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat alçak dozda kullanan insanlarınki nadir ortaya çıkar.

Bazı insanlarda hafif bir bulantı ortaya çıkarabilir. İlk günlerde ağırlıklı ortaya çıkar ve bulantı hapları ile oluşumu önlenir.

3 ay içinde kanamalar olursa korkmayın. Bu kanamlar kırılma kanamalarıdır. Korkmanıza gerek kalmadan bunu ortadan kaldırma yöntemi de vardır. Vücut ilacı kabul ettikten sonra ortadan kalkacaktır.

Adet kanamaları az olmaya ve az bir süre ile olmaya başlar.

Uzun süre kullanıldığı zaman adet kanamaları bir süre kesilir.

Kısırlığa neden olabilir. Çünkü hormonları tam anlamı ile değiştirmektedir.

Rahim ağzı kanseri olma oranını artırma olasılığına da sahiptir. Doğum kontrol hapı kullanan insanların kesinlikle yılda en az bir defa kontrol yaptırmasında fayda var.

İlaç uzun süre kullanılıp bırakıldıktan sonra ikiz bebek olma olasılığını artırır.

Doğum kontrol Hapı Çeşitleri

Doğum kontrol haplarının birden fazla çeşidi bulunmaktadır. bunlar kullanım şekli ve insanların kullanacakları dozaja göre değişiklik göstermektedir. Belli başlı kullanılan doğum kontrol hapı çeşitleri şunlardır;

 • LYNDIOL tablet
 • MINULET draje
 • DİANE 35 kullanım şekli
 • YASMİN film tablet
 • GİNERA draje
 • MYRALON 21 tablet
 • Yazz 24+4 doğum kotrol hapı
 • Reginon draje
 • Jerbera draje
 • Preven acil doğum kontrol kiti

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapları öncelikle doktora danışmadan kesinlikle kullanılmaması gerekir. Doktorunuz kullanmanızı tavsiye ediyorsa, ilk kutuya adet olduğunuz gün başlamanız gerekir. Düzenli bir saat belirleyerek, saat önemli olmasa da aynı vakitte alınmasında fayda var. Tok karnına günde bir defa kullanılmalıdır. Her hap birbiri ile aynı olmadığı için bunu hapın kullanım şekline göre de uyarlamanız önemlidir. Bu konuda yine doktorunuzdan veya ilacın kullanım şeklinden destek alarak yapın. Doğum kontrol hapları kullanımı oldukça kolay olurken düzenli olarak alınmasına dikkat edilmeli. Aksi taktirde etkisini göremezsiniz.

Doğum Kontrol Hapları İçinde Ne Var?

Doğum kontrol hapları hakkında her şey öğrenmek istiyorsunuzdur. Bilmek istediğiniz özellikler arasında doğum kontrol hapının içinde ne olduğu da var. Yaygın bir şekilde kullanılan doğum kontrol hapları içinde östrojen ve progesteron içeren bir özelliğe sahip bulunmaktadır. Bu bileşenler sayesinde asıl gebelik önlenmektedir. Fakat günümüzde düşük dozajlarda olması için sadece minipili yani progesteron içeren haplarda mevcut bulunmaktadır.

Eskiden yüksek dozajda haplar kullanılırken, günümüzde daha düşük oranlarda kullanılmaktadır. Bu ilaçlar etki yarattığı kanda pıhtılaşma çıkarttığı için bazı insanların kullanması yasak veya düşük dozajda kullanması önerilir. Eskiden yüksek dozaj kullanım yüzünden birden fazla yan etki görülürdü. Fakat bu suçlamalar yerleştiği için günümüzde ki ilaçlarda bu şekilde suçlanmaktadır.

Doğum kontrol haplarını kullanırken günü gününe vakit atlamadan kullanıldığında hamile kalma oranı artmaktadır. Bu yüzden kullanımı dikkatli olması gerekir.

error: Copyright! Yaşamloji