nedir neden olur? adet kanaması Adet Kanaması Nedir, Neden Olur? adet d  nemi kanamas

Adet Kanaması Nedir, Neden Olur?

Adet Dönemi kanaması Nedir, Belirtileri ve Neden Olur. İlaçlar Düzensizlik Yapar mı, Ağrı Sancı Oluşumu?

Adet kanaması nedir: Kız çocuklarının ergenliğe girme döneminde başlarına gelmekte olan olaya adet kanaması denir. Genel olarak 9 yaş ile 15 yaş arası kesin olarak başlamaktadır. Bu değişiklik kişisine göre değişkenlik göstermektedir. Eğer 15 yaşını geçmiş ve hala adet kanaması başlanmamış ise bir hekime görünmelidir. Adet kanamasının başlaması üzerine genç kızlık dönemine adım atılmış olur.

Adet kanaması neden olur: Her kadının başına gelmekte olan bu olay doğurganlık döneminin bir başlangıcıdır. Bu evre içinde vajina ile birlikte rahim gelişmektedir. Yumurtalıklarında gelişmesi üzerine adet görmeye başlayan bir kız artık anne adayı olur. Vücutta bulunan pis kan ve yumurtalıklar adet döngüsü ile dışarı atılır, vücut yerine yenilerini getirir. Bu duruma adet dönemi denir.

Adet kanaması kaç gün sürer: Adet olmaya başlamış bir genç kız ayda mutlaka bir defa adet kanaması olur. Adet kanamaları genel olarak kişisine göre değişir. Bu süre 3 ile 7 gün arasında sürer. 10 günü aşmakta olan kanamalarda bir sorun bulunmaktadır. Kesinlikle doktora görüşülmesi lazım. Kanama kişiye göre de yoğunluk konusunda da farklı olur. Heyecan ve strese bağlı olarak da adet gecikmesi veya azalması olabilir. İlk adet olmaya başlandığında düzensiz adet kanaması mevcut olabilmekte. Bu bir sorun değildir ileriki aman içinde değişir. Fakat başka anlamda düzensizlik yada adet kanamasının olmaması durumunda doktora danışılır.

Adet ağrısı sancısı neden olur: Adet dönemi içinde çoğu kişi ağrılardan, sancılardan yakınmaktadır. Kasık veya karın bölgesinde şiddetli ağrı ve sancı meydana gelebilir. Adet dönemi içinde rahimde bulunmakta olan yumurtalıklar kendini tazelemek adına kirli kanı dışarı atmaya başlar. Bu dışa çıkan sıvıya ise prostaglandin adı verilir tıp dilinde. Bu prostaglandin sıvısı kaslarda ciddi derecede kasılmalar meydana getirir. Rahim ağzında bulunmakta olan kanalın dar olması da bu ağrının şiddetini artırır. Bu konuda doktor tavsiyesi ile sancıları azaltacak ilaç kullanılabilir. Adet ağrı neden olur dediğimizde bu cevabı verebiliriz.

İlaçlar Adet Dönemini Etkiler, Düzensizlik Yapar mı?

Kişisine göre ilaç değişik tepkiler verebilir. Kimi insana adet dönemini geciktirirken, kimi insanda da erken olmasına sebep olmaktadır. Hatta adet kanamalarının şiddetlenip, azalmasında bile etkisi bulunmaktadır ilaçların. Kimi ilaçlar adet düzensizliği yapar.

Adet Kanaması Gecikirse Ne Olur?

Adet kanamaları normalde ayda mutlaka yaşanmalıdır. 25 ile 30 güne kadar eğişim gösterebilir. Fakat bunun haricinde adet kanması yaşamamak bir sorun olabilir. Bu durumda doktor tedavisi görülmelidir. Bir istisna durumda ise hamile olan bir bayan adet kanaması görmez. 9 ay boyunca adet kanaması yaşamazlar. Doğumdan sonra adet kanamaları tekrar düzene girer.

error: Copyright! Yaşamloji