dişler nasıl beyazlar Dişler Nasıl Beyazlar Evde Doğal Yöntemler disler nasil beyazlar dogal

Dişler Nasıl Beyazlar Evde Doğal Yöntemler

Dişlerin sağlıklı olması insan hayatında önemli bir etkendir. Bu sebeple evde doğal yöntemler ile dişler nasıl beyazlar merak edilmektedir. Özellikle dişçi korkusu olanlar bu doğal ve kolay yöntemleri tercih edeceklerdir. Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir görelim.

Dişler nasıl beyazlar sorusundan önce dişlerimizi nasıl sarartmamalıyız diye sormakta fayda vardır ve alınacak çok basit önlemler ile dişlerinizin sağlığını ve görüntüsünü, beyazlığını koruyabilirsiniz.

Diş sağlığına önem verilerek her ne kadar düzenli olarak dişlerinizi fırçalasanız da bazen dişlerin sararmasının önüne geçilememektedir. Kalan yemek artıkları, fazla kafein içerikli içecekler, sigara ve alkol gibi birçok etken diş bakımına dikkat edilse de zamanla dişlerin sararmasına neden olmaktadır.

Hoş bir görünüm vermeyen dişlerin sararması gülümsemenizi etkileyebilmektedir. Etrafınıza bembeyaz dişlerle çok daha sağlıklı gülümsemelerle samimiyetinizi rahatlıkla ortaya koyabilirsiniz. Dişleri beyazlatmak için ağız ve diş sağlığı uzmanından yardım alabileceğiniz gibi doğal yollarla da dişlerinizi evde kendiniz beyazlatabilirsiniz. Ancak aşağıda vereceğimiz önerileri ağız ve diş sağlığı açısından herhangi bir probleme yol açmaması için bir uzmana danışmanız önerilmektedir.

Evde doğal yollarla diş beyazlatma yöntemleri

Karbonat ve oksijenli su karışımı yöntemi ile diş beyazlatma

Karbonat ve oksijenli suyu eşit miktarlarda macun kıvamına gelecek kadar iyice karıştırın. Her akşam diş fırçanız yardımı ile günlük nasıl dişlerinizi fırçalıyor iseniz dişlerinizi bu macun ile fırçalayın. En fazla bir hafta devam etmeniz gereken bu oksijenli su ve karbonat karışımından elde ettiğiniz macunu en az 6 ay kadar kullanmamanız gerekir. Aşındırıcı özelliği bulunan karbonat ve oksijenli su devam etmeniz halinde diş etlerinize zarar verebilir ve ağız içinde yaralar oluşmasına neden olabilir. Bu yöntemle dişler nasıl beyazlar için 1. yöntemi görmüş olduk.

Elma sirkesi ile gargara sayesinde diş beyazlatma

Elma sirkesi dişlerinizde mucizevi bir etki yaratarak dişlerinizi kolaylıkla beyazlatmanızı sağlayabilmektedir. Güçlü asidik etkisiyle saf halde gargara yapmanız diş minelerine zarar vereceğinden 4te 1 oranında su ile karıştırarak(3 yemek kaşığı su ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi gibi) her akşam dişlerinizin beyazlaması için gargara yapabilirsiniz.

Muz kabuğu uygulaması ile dişler nasıl beyazlar

Yüksek miktarda magnezyum, manganez ve potasyum mineralleriyle zengin olan muz kabuğunun iç kısmı diş minesi tarafında bu minerallerin kolaylıkla emilimini sağlayarak dişlerinizde hızla beyazlatıcı etkisini göstermektedir. Diş fırçalama işleminiz sonrası muz kabuğunu dişlerinizde kısa bir süre gezdirerek bekletin ve daha sonra dişlerinizi bol su ile temizleyin.

Aktif karbon uygulamasıyla dişler nasıl beyazlar

Az miktarda aktif karbon ve suyu karıştırarak diş fırçanız yardımıyla dişlerinizi fırçalamanız aktif karbonun dişlerinizde beyazlatıcı bir etki yaratmasını sağlamaktadır. Ancak ağzınızdaki karbon tamamen gidene kadar ağzınızı bol su ile iyice yıkamanız gerekmektedir ve asla yutmamanız gereken bir madde olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

Çilekli karbonat macunu yöntemiyle

Malik asit bakımından zengin olan çilek dişlerdeki kahve, şarap ve çay lekeleriyle savaşan en etkili maddedir. İki çileği çatal yardımıyla ezerek üzerine bir çay kaşığı karbonatı ekleyerek macun maline getirip 5-6 dakika kadar bu macun ile dişlerinizi fırçalamanız ilk kullanımda bile dişlerinizin beyazladığını fark etmenizi sağlayacaktır. Çilekli karbonat macununu gün aşırı uygulayarak bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız 5 diş beyazlatma yöntemi ve önerisi ile bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Ancak, özellikle aktif karbon uygulamasını doktorunuza danışmadan uygulamamanız tavsiye edilir. Bu konuda Karbonatlı Çilekle Diş Beyazlatma Yöntemi başlıklı önceki yazımızı okuyabilirsiniz, oldukça fayadalı bilgiler içerir.

error: Copyright! Yaşamloji