Protein tozunun zararları ve günlük kullanımı protein tozu Protein Tozu Zararları ve Faydaları Nasıl Kullanılır? protein tozu

Protein Tozu Zararları ve Faydaları Nasıl Kullanılır?

Protein Tozunun Faydaları, Zararları ve Günlük Kullanımı

Protein tozu özellikle yağ yakmak için, vücut geliştirme ve düzenli egzersiz yapan kişilerin tercih ettiği ürün konumuna gelmiştir. Peki, protein tozunun zararları, yan etkileri ve yararları nelerdir?

Protein tozu zararlı mı: Özellikle erkeklerin kas geliştirme hobisi nedeni ile protein tozları düzensiz şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ortalama 80 kilogram olan bir bireyin, tüketmesi gereken protein miktarı 120-160 gram aralığında olmalıdır. Tabi, bizim insanımızda, ne kadar çok tüketirsem o kadar çabuk gelişir mantığı olduğundan, protein tozlarının zararları ve yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Yazıya başlamadan önce şuradan doğal protein içeren besinler listesine bakabilirsiniz.

Protein tozu alerji yapar mı: Aslında bu soru için sadece protein tozu alerjiye neden olur diyemeyiz. Bazı gıdalar bireylerde alerji ve sivilceye neden olur. Mesela, süte alerjiniz varsa protein tozuna da alerjiniz var demektir. Eğer protein tozu kullandığınızda mideniz bulanıyor, kusma sorunu yaşıyorsanız hemen doktora başvurmalısınız. Ayrıca şurada protein tozu sivilce oluşumuna etkisi yazımıza bakınız.

Protein tozu kemik erimesine neden olur mu: Kemik erimesi her ne kadar bayanlarda daha çok görülse de, aşırı ve düzensiz protein kullanan kişilerde kemik zayıflaması meydana gelebilir. Osteoporoz (kemik erimesi) aşırı derecede protein tüketilmesi nedeni ile vücut kalsiyumu dışarı atmaya başlar. Kalsiyum kemik gelişimi için önemli olduğundan, protein nedeni ile azalınca kemikler zayıflamaya başlar.

Protein tozunun sindirim sistemine etkisi:  Protein tozunun sindirim sistemine zararı yine süt ile bağlantılı olarak karşımıza çıkar. Bazı kişilere süt dokunur, bunun nedeni ise; süt içerisindeki laktozu sindirebilecek enzimlerin o kişilerde az olmasıdır. Laktoz sindirim sisteminde eritilemediği zaman bakteriler tarafından yok edilir, bu durumda kişide gaz meydana gelir ve midede ağrılar başlar.

Protein tozu böbrek ve karaciğere zararlı mı: Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi protein tozunun da fazlası bazı yan etkileri de beraberinde getiriyor. Eğer, protein tozunu çok tüketip karbonhidrat içeren besinleri az tüketirseniz, vücutta keton birikimi artar, bu durumda böbrek ve karaciğeri yorar ve ciddi zarar verir. Peki, neden? Karbonhidrat oranı azaldığı takdirde vücut önceden depoladığı yağları enerji haline getirmeye çabalar. Karbonhidrat az, protein çok olunca bu durum sürekli tekrar eder ve bu da karaciğer, böbrek gibi hayati organlarda ciddi yan etkilere neden olur.

Protein tozu kalp hastalıklarına neden olur mu: Kalp hastalıkları, sadece aşırı protein tozu neden ile değil, protein içeren besinlerin çok fazla tüketimi sonucu da ortaya çıkabilir. Tam yağlı sütler birçok kişide kalp sorununa neden olur, bu yüzden protein tozu da bu hastalıkları tetikler. Bu durumdan korunmak için; protein tozu kullanırken zeytinyağlı sebzeler, mevsim meyveleri, balık ve baklagillerden de tüketmek gerekir.

Protein tozu kilo aldırır mı: Protein tozu kullanmak isteyen kişileri en çok merak ettiği soru şüphesiz ki kilo aldırır mı? Sorusudur. Protein tozu vücuttaki yağ oranını artırır, eğer egzersiz, spor, vücut geliştirme, koşu gibi aktivitelerde bulunup yağları yakmazsanız, ciddi oranda kilo artışına neden olur. Alınan enerji yakılabilirse sorun yok fakat vücuttan enerji atılmaz ise kilo yapar.

Protein tozu içerisinde zararlı metaller nelerdir: Piyasada o kadar çok protein tozu satılmaya başladı ki, bazı firmalar işin üçkağıdına kaçarak ucuza mal etmek için sahte ürünler piyasaya sürüyor. Bu tür ürünlerin içinde, insanların vücuduna zarar verebilen metaller yer alabiliyor. Mesela kadmiyum, bu metal böbrekleri ciddi şekilde tahrip eder. Bu metalin dışında civa ve arsenik gibi bütün canlılara zarar veren maddeler yer alabilmektedir. Bu yüzden protein tozu tüketiyorsanız, bilmediğiniz firmaların yan etkiler yapan ürünlerini satın almak yerine ünlü firmaların (Whey, Weider gibi) ürünlerini alınız.

Protein Tozunun Yararları Nelerdir?

Yazımızın ilk başında protein tozunun zararlarını epey bir sıraladık. Tabi, bunun yanında protein tozunun yararları da yok değil, peki,  faydaları nelerdir?

Ağır şekilde spor yapan kişilerin enerjiye, proteine ihtiyacı vardır. 80 kilo ağırlığındaki bir kişinin 120-160 gram proteine ihtiyacı olduğunu belirtmiştik. Tabi, bu protein miktarını yumurta, süt, etten de almak mümkündür. Yalnız, 5 tane yumurtada sadece 40 gram protein olduğu için, gerekli proteini alabilmek amacı ile epey bir yemek gerekiyor. Bunun yerine açığı kapatmak için protein tozu kullanılıyor. Hızlı bir protein diyeti yapmak istiyorsanız linki inceleyiniz.

Protein Tozları Nasıl Kullanılır?

Günlük protein ihtiyacı: Peki, kaç kilogram kişi için ne kadar protein ihtiyacı vardır? Aslında verdiğimiz rakamlardan ortalama değeri çıkarabilirsiniz ama biz yine de bahsedelim. Günlük  Protein ihtiyacı, kişinin kilosu ile orantılıdır, yani kilonuzu 1.5 ve 2 ile çarptığınızda, günlük ortalama ne kadar protein almam gerekiyor? Sorusunu da yanıtlamış olursunuz.

Protein tozunun faydaları arasında metabolizmanın düzene girmesi de yer alır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, insanların büyümesi için uyuması gerekiyor. Eskiden, uyusun da büyüsün ninni diyen ananelerimiz, boş konuşmamız, tamamen bilimsel bir yaklaşımla söylemişler. Gerçekten de insanlar uykularında büyüme hormonu salgılar, bu yüzden yatmadan önce tüketilen protein tozu ve sabah kalktıktan sonra yenilen protein tozu bir hayli yararlıdır.

protein tozu faydaları protein tozu Protein Tozu Zararları ve Faydaları Nasıl Kullanılır? protein tozu nasil kullanilir 150x150Protein tozunun etkilerinin yararlı olabilmesi için, yapılan egzersiz, vücut geliştirme işlemlerinden hemen sonra tüketilmesi gerekir. Bu sayede protein tozunun faydaları daha hızlı şekilde hissedilir, kaslar gelişmeye başlar. Protein tozu sadece kaslara yararlı değil aynı zamanda saç derilerinin güçlenmesi, cildin daha parlak görülmesi, tırnakların güçlenmesi gibi faydaları da vardır.

error: Copyright! Yaşamloji