protein içeren diyetler protein diyeti Protein Diyeti ve Protein İçeren Besinler protein diyeti

Protein Diyeti ve Protein İçeren Besinler

Protein Diyeti ve Protein İçeren Besinler

Protein diyeti, hayvansal ve bitkisel kaynaklı protein tüketme üzerine yapılandırılmış bir diyet türüdür. Başka bir deyiş ile düzenli olarak protein içeren besinler tüketip, yağdan uzak durduğunuz için tokluk hissi kazanılır ve fazla yağların yakılması sağlanır. Peki ama protein diyeti nasıl yapılır? Dilerseniz bu soruyu başlıklar altında inceleyelim.

İnternette dolaşırken pek çok adreste protein diyeti ile zayıflama üzerine yazılarla karşılaşabilirsiniz. Bunlardan en sık tercih edilenleri dukan protein diyeti ve Karatay diyetidir. Buna karşın kendi metabolizma hızınıza göre de protein diyeti listesi hazırlayabilirsiniz. Bu diyet son derece kolay olmasına karşın, uygulaması esas alındığı zaman bazı zorlukları da üzerinde barındırabilir.

Öncelikle şu konuya açıklık getirmek isteriz ki o da en etkili protein diyeti diye bir diyetin olmadığıdır. Her bünyeye göre farklı bir diyet listesi daha uygun gelecektir. Bu durumda kendi bünyenizi tanımalı ve nasıl bir diyet listesi uygulayacağınıza karar vermeniz de son derece önemlidir. Özellikle Türk halkı diyet listesi hazırlama ve uygulama konusunda zorluk yaşar. Bu durumun nedeni ise aç kalmadan korkmak ve açlığa dayanamamaktan gelir. Farklı bir şekilde yüksek protein diyeti ile sadece yağdan uzak kalarak istediğiniz kadar protein ağırlıklı beslenebilirsiniz.

Protein Diyetinde Nasıl Beslenilir?

Her ne kadar yapı olarak kilo verdiren diyetler arasında yer alsa bile, aşırı hayvansal protein tüketmeniz durumunda sizi sıkıntıya sokabilir. Özellikle kolesterolü olan kişilere kesinlikle protein diyeti tavsiye edilmemektedir. Yine de bu diyetten yararlanmak istiyorsanız dukan protein diyeti sizin için uygun olabilir.

Protein Diyetinin Kuralları Nelerdir?

İlk ve en önemli kural protein diyeti yapmaya karar verdikten sonra yağı hayatınızdan çıkarmanız gerektiğidir. Çünkü sistemi yağı reddeder ve protein ağırlıklı beslenmenizi sağlayarak kilo vermenizi sağlar. Bu bakımdan yiyeceklerin protein değerlerine göz atabilirsiniz. Bu diyet listesinin en önemli konu başlığı ise kahvaltı evresi ve akşam yemeğine kadar ki ara öğünlerdir. Ara öğünlerde yoğurt tüketebilirsiniz. Peynir çok fazla tavsiye edilmez ama aşırıya kaçmamak şartıyla tüketilebilir. Fakat akşam olduktan sonra ara öğüne kaçmak protein bile tüketecek olsanız yasaktır.

Protein Diyetinde Akşam Yemeği

Bir diğer önemli kural kırmızı et tüketimidir. Sadece haftada iki gün ve iki öğün hayvansal protein tüketmeniz gerekmektedir. Aksi halde protein diyeti kolesterol sorununun tetiklenmesine neden olacaktır. Hayvansal kaynaklıda olsa, bitkisel kaynaklı da olsa protein diyeti yaptığınız süre boyunca yağlı kızartmaları hayatınızdan çıkarmanız gerekir. İlk olarak buğulama, haşlama yada ızgara olarak et tüketebilirsiniz. Protein ve yağ dengesi kontrol edilmek şartıyla balıkta tüketebilirsiniz. Kış mevsiminde pek çok balığın yağlandığını unutmamalı eğer balık tercih edilecekse bu duruma uygun bir tercih yapılmalıdır.

Sınırsız Olan Gıdalar

Her diyet listesinin bazı toleransları bulunmaktadır. Protein diyetine başlamaya karar verdiyseniz sınırsız sebze ve meyve tüketebilirsiniz. Özellikle ara öğünlerde üzerinde yağ ve tuz bulunmayan salatalar tercih edilebilir. Aynı şekilde akşam yemeklerinizi de bol meyve ve salata ile renklendirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bir diğer önemli husus ise spor yapmaktır. Hareket etmek, imkanınız varsa merdiven çıkmak, yüzmek ve bol bol yürümek protein diyetinin en önemli yardımcılarıdır. Üstelik protein içeren yiyecekler diyeti sadece sizi zayıflatmakla kalmayacak vücudunuzun şekil almasını da sağlayacaktır.

Sporcular İçin

Özellikle vücut geliştirmek isteyenlerin en önemli yardımcısı olarak dikkat çeker. Düzenli olarak yağı eritmeyi amaçlar. Bu rejim yapılırken kondisyon ve düzenli spor son derece önemlidir. Normal protein diyetinden tek farkı budur. Sizde düzenli ve belirli bir grafik içerisinde spor yaparsanız hızlı bir şekilde vücudunuzun şekil aldığını görebilirsiniz.

Protein Rejimi İçin Yüksek Protein İçeren Yiyecekler

Protein diyetini yapmak için size yiyeceklerin protein değerleri gerekecektir. Belli başlı yüksek protein içeren besinleri inceleyelim ;

Yüksek Protein Hangi Besinlerde Bulunur?

  • Yumurta: Protein içeren besinler arasında en kolay ulaşılabilen ve en ucuz protein kaynağıdır. İnsanı tok tuttuğu için en çok tercih edilen gıdalar arasındadır. Özellikle vücut geliştirme yapanlar için en iyi protein kaynağıdır. 1 Tam yumurtada 6-8 gram protein 5 gram kadar da yağ bulunmaktadır. Yumurtanın sarısını yemezseniz 5 gram yağdan da kurtulmuş olursunuz. 1 yumurta sarısında 5 gram yağ bulunmaktadır. Yumurtayı yağda pişirerek değil haşlayarak tüketmelisiniz.

 

  • Biftek: Kırmızı et en kaliteli protein ve creatin kaynağıdır. Size güç ve enerji verir. Bifteği pişirirken ızgarada yağsız yada çok az zeytinyağı kullanmalısınız. Bifteğin üzerinde varsa yağ tabakası sıyırmalısınız. İstediğiniz bir baharatı kullanabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanmış 100 gram biftekte 18-20 gram protein 2-4 gramda yağ bulunmaktadır ve bu yemek sadece 100 kalori.

 

  • Tavuk Göğsü: Yüksek proteini ve düşük yağ oranıyla en çok tercih edilen proteinlerden biridir. Protein rejimi listelerinin vazgeçilmez besinidir. Izgara veya haşlama olarak yenmesi tavsiye edilir. Tavuk göğsünün 100 gramında 20-22 gram protein ve 2 gram kadar yağ içermektedir.

 

  • Balık: Özellikle somon balığının etinde çok kaliteli protein bulunmaktadır. Somon kaliteli yağlardan olan balık yağı bulunmaktadır. Doğal omega 3 ve omega 6 kaynağıdır.Somon etinin 100 gramında 18-20 gram protein ve 10 grama yakın kaliteli yağ bulunmaktadır.

Protein Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

Bu diyet size mucize sunmaz. Sadece kurallarına uyulması durumunda haftada 3 kilo ile haftada 5 kilo arasında vermenizi sağlayacaktır. Fakat spor yaparak bu miktarın artırılması sağlanabilir. Bir de protein diyetinde hep protein kaynaklı yiyecekler tüketiyorsanız aç kalmamanız da önerilir. Aç kalmak sadece kendinize zarar vermeniz anlamına gelir. Kilo veremiyorum, fazla yağlarımdan kurtulamıyorum diyorsanız farklı diyetlere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda aç kalamıyorum ama çok kiloluyum diye düşünüyorsanız hiç durmayın protein diyeti tam size göre!

error: Copyright! Yaşamloji