posalı yulaf kepeği iyi gelir posalı yiyecek Posalı Yiyecekler Listesi Neler? posa i  eren g  dalar

Posalı Yiyecekler Listesi Neler?

Posalı Yiyecekler Listesi İle Sağlıklı Beslenme Listesi

Her insan posalı yiyeceklerin vücuda oldukça iyi etkisinin olduğunu düşünür. Gerçekten de posalı yiyecekler bilindiği gibi vücuda farklı yararlı etkileri olan besinler diyebiliriz. Posalı yiyecekler ikiye ayrılır, aşağıda posa içeren besinleri inceleyelim;

Suda Eriyen Posalı Yiyecekler: Bu posalı yiyeceklerin özellikleri suda çözünebildiği için suyu içerisinde tutar ve siz kendinizi uzun süre tok hissedersiniz. Tokluk hissi veren bu yiyecekleri eğer kilo vermek istiyorsanız oldukça çok kullanmanızda fayda vardır.

Suda Erimeyen Posa içeren Besinler: Bu tipte olan posalı yiyecekler ise vücuttan hemen bağırsaklara gider ve kolay sindirimi dolayısıyla rahat bir sindirim sistemine sahip olursunuz.

Posalı yiyeceklerin her gün belirli periyotlar da tüketilmesinde yarar olduğu kanıtlanmıştır. Öyle ki sağlıklı her insanın belirli seviyede günlük olarak posalı yiyeceklerden tüketmesi sağlığı yönünden oldukça faydalıdır. Bu nedenle gün içinde aldığınız her 1000 kalorilik enerjinin 15 kalorilik kısmı posalı olmalıdır. Bu nedenle posalı yiyecekleri yiyen kişilerde kolon kanseri ve kabızlık gibi rahatsızlıkların olmayacağı kanıtlanarak insan sağlığına olan yararları sürekli bu nedenle anlatılmaktadır. Ayrıca aşağıdaki gıdalar kabızlığa iyi gelen faydaları ile de bilinmektedir.

Sağlıklı, En Çok Posa İçeren Yiyecekler Listesi

Baklagiller: Oldukça yüksek lif ve protein içeren yiyeceklerin başında olan fasulye, nohut, bakla, mercimek gibi sebzelerin çoğunda oldukça yüksek miktarda posa olduğu için vücuda büyük faydaları olduğu gibi hasta olmanızı da yüksek oranda azaltır. Bu nedenle her haftanın belirli periyotların da baklagillerden tüketmeniz önerilir. Mercimek; 100 gram mercimek, vücudun ihtiyacı olan posa oranının %63 lık kısmını karşılar.

Portakal: Günlük lif ihtiyacının %18 lik kısmını 1 adet portakal karşılar. 1 tane portakal içinde 4.4 posa değeri bulunur. Posalı, lifli meyveler içinde önemli yeri vardır.

Yulaf Kepeği: 100 gram yulaf ezmesi yemek günlük ihtiyacın yarısını karşılar ve en çok posa içeren gıdalar listesinde önemli bir sırası vardır.

Elma: Besin değeri oldukça yüksek olan elmanın da içinde bulunan posalı yani lifli yapısının en önemli özellikleri arasında bağırsakları temizlemesi vardır. 1 adet elma içinde 4.4 gram besin lifi vardır. Vücudun günlük posa ihtiyacının %17 sini karşılar ve lifli meyveler listesi içinde önemlidir.

Ispanak: Fazla derecede mineral ve vitamin barındıran bu yiyecek insan vücuduna oldukça yüksek yaraları vardır. Bu nedenle özellikle bu tür besinlerin her hafta tüketilmesi bağırsaklar dahil bütün sindirim sisteminize yarar sağlar. Özellikle kabızlık probleminiz varsa ıspanak tüketmeniz oldukça etkili bir çözüm olacaktır.

lifli besinler zengin faydaları posalı yiyecek Posalı Yiyecekler Listesi Neler? posal   yiyecek brokoli 150x150Brokoli: Oldukça yüksek lifli yapısı nedeniyle bu sebzenin sağlık için büyük faydaları olduğunu söylemek fazla olmaz. Özellikle bu yapısı nedeniyle toksinlerin kolay şekilde atılmasında büyük rol oynayan bu besin belirli günlerde tüketilmelidir.

Karnabahar: İyi şekilde su tutan bu besin vücutta bağırsaklarda oldukça etkili şekilde düzen sağlar ve sizin sindirim sistemini daha iyi şekilde düzenler. Ayrıca oldukça fazla tok tutma özelliği sayesinde zayıflama isteyenlerin en çok başvurduğu besin olarak ilk sıraları kimseye vermez ve posalı besinler listesinde yerini alır.

Kuru İncir: İncirin en önemli özelliği oldukça yüksek lifli yapısı nedeniyle kolesterolün atılmasında oldukça etkili bir yararı vardır. Ayrıca içerisinde bulunan kalsiyum ve fosfor ile dişlerinize ve kemiklerinize büyük yararı vardır.

Kuru Kayısı: Ülkemizde oldukça fazla üretilen kuru kayısı, besleyici ve potasyum yönünden zengin besinlerin başında yer alır. Yüzün güzel görünmesine yardımcı olacak olan kuru kayısı size ayrıca A vitamini yönünden büyük katkı sağlar.

Oldukça besin değeri yüksek ve posalı olan bu lifli yiyecekleri beslenme programına eklemeniz sağlığınız yönünden oldukça yararlıdır. Kilo problemi olan veya zayıflamak isteyen kişilerin, diğer besinlere göre bolca tüketmeleri önerilmektedir.

Posa ve lif yönünden zengin yiyecekler sindirim sistemi ve metabolizma için faydaları olan besinlerdir.

Günlük Ne Kadar Posa Alınmalı, Vücudun Günlük Posa İhtiyacı Ne Kadar?

lif içeren gıdalar posalı yiyecek Posalı Yiyecekler Listesi Neler? posal   lifli besinler 150x150Kadın ve erkeklerde günlük vücudun harcadığı besin lifi 15 gramdır. Sindirim sisteminin, mide ve bağırsakların düzenli çalışması için 30 gram posalı yiyeceklerden elde edilen lif gereklidir.

error: Copyright! Yaşamloji