detoks beslenme  Detoks Diyeti Nedir? detoks beslenme
detoks beslenme

Detoks Diyeti Nedir?

Detoks Diyeti Nedir?

Son dönemlerde hava kirliliği ve hormonlu gıdaların artması ile birlikte insan vücudunda zararlı toksinlerin sayısı her geçen gün daha fazla artış göstermektedir. Bunun sonucunda da vücut bu toksinlerden arınmaya ihtiyaç duymaktadır. Biriken toksinlerin sonucunda çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir ve daha birçok olumsuz sonuç ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle toksinlerin vücuttan atılması önem taşımakta ve bu aşamada detoks devreye girmektedir. Detoks kelime anlamı olarak bakıldığında toksinlerden arınma anlamına gelmektedir. Detoks diyeti uygulayarak vücuttaki toksinleri dışarı atmak mümkün olmaktadır. Düzenli ve kontrollü uygulanan detoks diyeti sonrasında insanlar genel olarak kendilerini yenilenmiş ve daha sağlıklı hissetmektedir. Bu nedenle detoks hem sağlık hem de psikolojik açıdan her insan için uygulanması gereken bir diyet programıdır.

Detoks Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Detoks diyetinin insan vücuduna pek çok faydası bulunmaktadır. Diyet sonrasında insanlar zindelik kazanmakta ve daha sağlıklı bir hal almaktadırlar. Detoks diyetinin faydaları birçok uzman tarafından dile getirilmektedir. Bağırsakların düzgün biçimde çalışmasını sağlamak ve sindirim sistemini düzenlemek gibi faydaları bulunduğundan dolayı detoks diyeti diyetisyenler tarafından tavsiye edilmektedir. Bunların yanı sıra gençleşme üzerinde de detoksun etkisi bulunmaktadır. Vücudun yenilenmesini sağlamakta ve daha genç bir görünüme kavuşturmaktadır. Detoks diyetinin sonucunda istenmeyen kilolardan kurtulmak mümkün olmakta ve daha ince bir vücut yapısı elde edilmektedir. Ayrıca detoks diyetinin anti aging etkisi yapılan çalışmalar sonucunda uzmanlar tarafından kabul edilmektedir.

detoks diyetleri  Detoks Diyeti Nedir? detoks diyetleri
detoks diyetleri

Detoks Diyetinin Zararları Nelerdir?

Detoks diyeti planlı ve kontrollü biçimde uygulandığında herhangi bir olumsuz sonuç meydana gelmektedir. Ancak belirlenen süre aşıldığında ya da diyet listesine aykırı bir davranış sergilendiğinde maalesef ucu ölüme kadar uzanabilen sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumun ünlüler camiasında çeşitli örnekleri bulunmaktadır. Bu nedenle detoks diyeti yaparken dikkatli davranmak gerekmektedir. Detoks diyetinin zararlı olabileceği yönünde eleştiriler yapılmasının en temel nedeni vücudun çeşitli besin değerlerinden yoksun bırakılıyor olmasıdır. Bunun sonucunda da yaşamsal faaliyetlerin gereği gibi sürdürülemediği iddia edilmektedir. Vücut direncinin düşürdüğü ve beslenme yetersizliğine yol açtığı söylenmektedir. Bu nedenlerden dolayı detoks diyetine başlamadan önce bir uzmandan tavsiye almakta ve uygun görüldüğü taksirde diyete başlanmakta fayda bulunmaktadır.

Detoks Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Detoks diyetine başlamadan önce ilk olarak alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gerekmektedir. Bunlardan uzak durmak zaten vücut için başlıca detoks görevi görmektedir. Detoks diyeti boyunca içilen suyun alkali su olmasına özen gösterilmelidir. Bu nedenle suyun ph derecesinin 7 – 7.5 arasında olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra asitli içeceklerden uzak durulması önerilmektedir. Diyet boyunca tüketilecek meyve ve sebzelerin organik olanları tercih edilmelidir. Ayrıca detoksta cilt temizliği de büyük önem taşımaktadır. Böylelikle detoks diyetinin sonuçları daha etkili biçimde ortaya çıkmaktadır.

detoks diyeti  Detoks Diyeti Nedir? detoks diyeti
detoks diyeti

Detoks Diyetinde Egzersizin Önemi

Egzersiz sağlıklı bir yaşamın parçası olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle insanların hayatının her döneminde düzenli olarak egzersiz yapmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Vücuttan  arınmak için uygulanan detoks diyetinin tam ve istenilen sonucu vermesi açısından egzersiz büyük önem taşımaktadır. Uygulanan egzersiz programları sayesinde vücut daha zinde ve sağlıklı bir görünüme kavuşmakta ve rahatlama sağlanmaktadır. Böylelikle detoks diyeti ve egzersiz ile birlikte vücut kendini yenilemiş olmaktadır. Detoks diyetinde hangi egzersizler yapılır sorusu merak edilen konulardan biridir. Bu sorunun cevabı genellikle yürüyüş, aerobik ve dans olmaktadır. Özellikle dans etmek sayesinde toksinler vücuttan hızlı bir şekilde atılabilmektedir.

Detoks Diyet Listesi

Detoks diyet listesi ile amaç bir hafta içerisinde ortalama beş kilo vermektir. Diyet boyunca çok aç kalmadan kilo vermek sağlanmaktadır. İnsanlar gün içerisinde yaklaşık 1700 kalori tüketmektedir. Bu diyet listesi 600 kalori civarındadır. Dolayıyla geriye kalan kalori vücuttan atılmış olmaktadır. Diyet süresinde spor ihmal edilmezse daha hızlı sonuç almak mümkün olmaktadır.

1. 2. Ve 3. Gün:  Sabah; yarım limon sıkılmış sıcak su öncelikli olarak içilir. Ardından iki tane orta boy haşlanmış patates yenilmesi gerekmektedir. Öğle; 1 kase yoğurt ve 2 orta boy haşlanmış patates. Akşam; 2 bardak ayran ve 3 tane orta boy haşlanmış patates(istenirse patatese kekik veya nane koyulabilir.)

4. Gün: Sabah; kahvaltıda sınırsız meyve tüketilmektedir. Öğle; 2 bardak ayran ve 2 tane baharatlı, orta boy haşlanmış patates. Akşam; ızgarada pişirilmiş 200 gram tavuk eti.

5. Gün: Sabah; bir önceki günde olduğu gibi kahvaltıda sınırsız meyve yenilmektedir. Öğle; sınırsız haşlanmış patates. Akşam; bir tane orta boy ve ızgarada pişirilmiş alabalık.

6. Gün: Sabah; kahvaltıda sınırsız karpuz. Öğle; sınırsız haşlanmış patates. Akşam; mangalda veya ocakta közlenmiş patates ve yanında hardal ile domates.

7. Gün: Sabah; şekersiz çay ve yanında bir tane simit. Öğle; bir yemek kaşığı ile hazırlanmış yeşil soğanlı ve maydanozlu patates salatası. Akşam; 2 bardak ayran ve sınırsız haşlanmış yumurta.

error: Copyright! Yaşamloji