çiğ köfte kaç kalori çiğ köfte kaç kalori, çiğ köfte zayıflatır mı, çiğ köfte şişmanlatır mı Çiğ köfte kaç kalori ve kilo aldırır mı, diyette yenir mi? cig kofte kac kalori
çiğ köfte kaç kalori

Çiğ köfte kaç kalori ve kilo aldırır mı, diyette yenir mi?

Çiğ köfte kaç kalori ve kilo aldırır mı, diyette yenir mi?

Özellikle Güneydoğu Anadolu yemek kültürü içinde önemli bir yere sahip olan çiğ köfte aslında her yerde çok sevilen bir yemek. Şanlıurfa’nın simgelerinden biri haline gelen çiğköftede kullanılan kıymanın durumu halk sağlığı için zararlı hale gelmeye başladığından beri bu konuda yasal düzenlemeler yürürlüğe girdi.

Böylece sağlıksız etlerle merdiven altı yapılan üretimlerin önüne geçilmeye başlandı. Türkiye’de 2008 yılından beri çiğ köftede et kullanımı yasaklanmış durumda. Hatta bu yasak ketçap ve bulyon türü katkı maddelerine kadar genişledi. Çiğ köfteye sadece limon veya sirke katılabiliyor.

Bunun sonucu olarak çiğ köfte kıyma yerine bulgurla yoğrulmaya başlandı. Hatta böyle üretim yapan ünlü çiğ köfte markaları piyasaya çıktı. Bu markaların en bilineni bugün 7 farklı ülkede 25 mağazasıyla bir zincir lokanta haline geldi. Yurt içindeyse hemen her şehirde rastlamak mümkün. Yani etsiz çiğ köfteyi çok sevdik. Ama her zaman sorunumuz olan fazla kiloların sonucu olarak diyette çiğ köfte yenir mi diye de sürekli meraklanıyoruz.

Çiğ Köfte Şişmanlatıyor mu?

Yenilen her şeyin kalori verdiği gerçeğine dayanılarak çiğ köfte yenince de kalori almış oluyoruz. Hele kıymadan yoğrulan çiğ köftelerin içine hayvansal yağ ve protein girdiği için bu oran çok daha fazla oluyor. Sunumu sırasında yanına konulan pide veya lavaş ekmek gibi hamur işleri durumu daha da vahim hale getiriyor. Bu yüzden  etli çiğ köfte kaç kalori acaba diye hiç düşünmemek ve yememek daha iyi.

Ama yerine konmaya çalışılan etsiz çiğ köfte kalori açısından çok daha masum duruyor.  Tek bir etsiz çiğ köftede 62-65 arası bir kalori var. En fazla üç taneden oluşmuş bir köfte tabağı, sadece marul veya yeşillikle beraber yenilirse 200 kaloriyi bile bulmuyor. Bu yüzden çiğ köfte diyetiniz içinde çok uygun bir ara öğün olabilir. Zaten beslenme uzmanlarının da görüşü bu yönde. Burada önemli olan köfteyle beraber lavaş ekmeği gibi gıdaları tüketmemek. Çiğ köftenin marula sarılarak yenmesi zayıflaması gerekenler için en iyi servis biçimi. Bir çeşit unlu ürün olan lavaş ekmeği diyette olanlara göre değil. Lavaş kaç kaloridir, çiğ köfteyle yenir mi diye düşünmemek gerek.

Çiğ Köfte Yemek Metabolizmayı Hızlandırıyor

Bu lezzetli yiyeceği yaparken acı biber ve diğer baharatlar bol bol kullanılıyor. Özellikle isot biberi her tarifte var. Acı yemekse metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmaya başlanılması demek. Bu açıdan uygun miktarda çiğ köfte yemek öğünlerde tavsiye edilebilir. Etsiz çiğ köftede bulunan bulgur ise çok yararlı bir karbonhidrat kaynağı. İyi karbonhidrat taşıyan besinler grubundan olan bulgur yavaş sindirildiği için uzun süre tokluk hissi sağlıyor. Bu açıdan da etsiz çiğ köfte sınıfı geçiyor.

Bu arada etsiz olanın da neredeyse hiç protein de yok., diyetlerin buna göre ayarlanması gerek ve bir kere daha belirtmek gerekir, lavaş ve turşuyla yemeyeceksiniz. Lavaş çiğ köfte kaç kalori cevabı yüksek rakamlı. Lavaşa sarılmış bir porsiyon yani dört etsiz çiğ köfteden oluşmuş bir dürüm 280 kaloriyi buluyor. Günlük 1200 kalorili olan diyet listeleri için bu oldukça büyük bir oran. Lavaşın kalori miktarına etkisi büyük. Bu yüzden çiğ köfte dürüm kilo aldırır mı diye sorulan sorunun cevabı ne yazık ki evet.

Çiğköftenin Meşhur Bir Efsanesi Var

Etsiz çiğ köfte piyasasının en büyük markası ismini Güneydoğu Anadolu’nun en eski uygarlığı olan Komagene’den alıyor. Komagene Nemrut Dağı Krallarının ülkesi. Zaten çiğ köftenin ortaya çıkış efsanesi de kral Nemrut’a kadar gidiyor. İbrahim Peygamber’i yakmaya çalışan kral ülkedeki bütün odunları toplatınca halk da eti döverek yumuşatma ve baharatlarla yoğurup pişirmeye çalışmış. Anlatılan bu efsane doğal olarak markanın satışlarına ayrı bir gizem katıyor. Bir şekilde uğrayıp bu çiğ köfteyi tadanlar işin içinde dürüm olduğu için  Komagene çiğ köfte dürüm kaç kalori diye sormasınlar, çünkü sonuç yüksek.

çiğ köfte diyet çiğ köfte kaç kalori, çiğ köfte zayıflatır mı, çiğ köfte şişmanlatır mı Çiğ köfte kaç kalori ve kilo aldırır mı, diyette yenir mi? cig kofte diyet
çiğ köfte diyet

Etsiz Çiğ Köftenin Besin Değerleri

Yaklaşık bir porsiyon olan 100 gram etsiz çiğ köftenin içinde olanlar besin değerleri hakkında çok daha iyi fikir verebilir. 100 gramlık bir miktar 4.62 kalori protein, 33 kalori karbonhidrat, sadece 4.02 kalori yağ, 4.82 kalori lif, 35 kalori kalsiyum, 109 kalori A vitamini ve 8.33 kalori C vitamini taşıyor.

Bu rakamlar onun karbonhidratlar açısından değerini ortaya koyuyor. Görüldüğü gibi yanında dürüm veya başka bir katkı maddesi yer almıyor. Etsiz çiğ köfte dürüm kaç kalori hesabına girmeden bu besini marula sarıp yemek en sağlıklı yöntem. Bu arada bulgurlu olduğundan dolayı bekletmeden tüketmek gerek. Geceye kalmadan akşam üstü atıştırmalığı olarak ayranla birlikte çok daha lezzetlenebilir.

error: Copyright! Yaşamloji