doğal ilaçlar  Her Evde Bulunan Doğal İlaçlar do  al ila  lar
doğal ilaçlar

Her Evde Bulunan Doğal İlaçlar

Her insan zaman zaman hastalanır. Vücudun zayıf düşmesi sonucunda ortaya çıkan bu hastalıklarda, hemen doktora gider ve ilaç alırız. Sık kullanılan ilaçların ise vücutta yan etkileri mutlaka olacaktır. Bu sebeple mümkün olduğu kadar az ilaç kullanmak ve doğal ürünler ile vücudu güçlendirmek daha sağlıklı olur. Vücudun zayıf düşmesini engelleyen bazı doğal antibiyotikler bulunur. Günlük beslenme listesine eklenen, bu besinleri kullanarak sık hastalanmanın önüne geçilebilir. Hasta olunduğu anda alınan, bu besinler ile daha çabuk düzelme imkânı oluşacaktır. Her evde, her mutfakta bulunan bu ürünleri, çocuklar ve yaşlıların beslenme listesine eklemekte büyük önem taşır. Yetişkinlere göre vücut direnci daha düşük olan çocuk ve yaşlılar, bu besinler sayesinde birçok hastalıktan korunabilecektir.  Son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde soğan, sarımsak, ceviz, maydanoz ve brokoli gibi doğal besinleri tüketen insanlarda, kansere yakalanma oranının daha düşük olduğu kanıtlanmıştır. Doğal antibiyotiklerin en dikkat edilmesi gereken özelliği ise taze olarak tüketilmesidir. Daha önceden hazırlanan ve bekletilen bu ürünler, taze hali kadar etkili olmayacaktır. Peki, her mutfakta bulunan doğal antibiyotikler nelerdir?

Sarımsak – Doğal İlaç

Sarımsak, yıllardır tansiyon, soğuk algınlığı, zatürree gibi birçok hastalık için kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan şeker, A, B, C vitaminleri, kükürtlü bir uçucu yağ ve bol miktarda allil sülfür, vücudun direncini sağlar. Her gün düzenli olarak bir adet sarımsak yenilerek, sık hastalanmanın önüne geçilebilir. Akciğer, karaciğer, safra kesesi ve kalbi kuvvetlendiren sarımsak, kansere yol açan kitlelerin oluşumunu engellemektedir. Yara ve çıbanların çabuk iyileşmesini de sağlar. Sarımsak tek olarak yenebildiği gibi yoğurt ile karıştırılarak ta yenmektedir. Yoğurt ile karışmış sarımsağın, uyku problemlerine ve yüksek tansiyona iyi geldiği bilinmektedir. Dikkat edilmesi gereken ayrıntı ise ezilmiş sarımsağın iki saat içinde tüketilmesi gerektiğidir. Taze olarak tüketilen sarımsak, kansere yol açan tümörlerin oluşumunu engeller. Ayrıca sarımsak çayı yapmak ve tüketmek için yazımızı okuyabilirsiniz : Sarımsak Çayı.

Soğan – Doğal İlaç

Her yemekte kullanılan soğan, eski yıllardan beri bilinen en sağlıklı yiyecekler arasındadır. Pişmiş soğan yerine, söğüş doğranmış, çiğ soğan tercih edilmelidir. İçerisindeki bazı özel maddeler sayesinde, kanser ve kalp hastalıklarından koruduğu düşünülmektedir. Cilt hastaların, astım, diyabet, öksürük, bronşit, yüksek tansiyon hastalarının bol miktarda çiğ soğan tüketmesi önerilmektedir. Özellikle salatalarda çiğ kullanılan soğanı, kuru veya yeşil olarak tüketmek mümkündür. Yine et ve balık yemeklerinin yanında söğüş doğranmış soğan hem sağlıklı hem lezzetli olacaktır. Taze soğan ise sabah kahvaltısında yumurta ile birlikte çiğ olarak tüketilebilmektedir.

Ceviz – Doğal İlaç

Özellikle sabah kahvaltısında çocukların yemesi gereken ceviz, beyin gelişimi ve hafıza kuvvetlendirmede oldukça faydalıdır. Kırılmış ceviz, zaten görüntü olarak ta beyin şeklinde olur. İçindeki bol protein sayesinde, hem kemik oluşumunu hem ileride oluşabilecek unutkanlık problemlerini önleyecektir. Uzmanlar tarafından hazırlanan diyet listelerine öğün arasında 2-3 adet ceviz eklenmektedir. Kalp sağlığını koruyan, kalp ritmini düzenleyen, prostat kanserini engelleyen ceviz, bol miktarda Omega 3 içerir. Her gün 2-3 taneden fazla ceviz tüketildiğinde kilo alımı kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca cevizin sedef ve egzama gibi deri hastalıklarında etkili olduğu bilinmektedir. Ceviz yağı ise siğil ve et beni tedavisinde kullanılır.

Maydanoz – Doğal İlaç

Her evde kullanılan maydanoz, doğal bir şifa kaynağıdır. Vücuttan toksinleri atan, zayıflatan, kanı temizleyen, psikolojik rahatsızlıkları önleyen, adet sancılarını kesen, grip ve nezleyi önleyen maydanoz, çiğ olarak tüketilmelidir.  Özellikle salatalarda ve piyazlarda hem lezzet verir hem çiğ olduğu için birçok rahatsızlığı önler. Zayıflamak ve ödemden kurtulmak isteyenlerin ise sabah aç karnına maydanoz kaynatıp içmesi önerilmektedir. Maydanozun içinde A, B1, B3, C, E vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, manganez, sodyum, bakır, kükürt ve yağ bulunmaktadır. Vücuttan toksinlerin atılmasında oldukça etkili olan maydanoz sayesinde, daha güzel bir cilt mümkündür. Her sabah kaynatılarak içilen maydanoz suyu, kısa süre içinde sivilcelerin ve cilt lekelerinin yok olmasını sağlar.

Brokoli – Doğal İlaç

Ülkemizde son yıllara kadar fazla tüketilmeyen brokoli, birçok hastalığa iyi gelmektedir. İçeriğindeki A, C, E, K, B6, B2 vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, potasyum ve çinko sayesinde, günlük besin ihtiyacının büyük çoğunluğunu tek başına karşılamaktadır. Özellikle kanser gibi hücre yapısı ile alakalı hastalıklarda, oldukça faydalı bir besindir. Göğüs kanserinin ilerlemesini yavaşlattığı kanıtlanmıştır. Kanser geçmişi olan hastalara, brokoli ile hazırlanan kürler önerilmektedir. Çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Lifli içeriği sayesinde diyet listelerinin vazgeçilmez yiyecekleri arasındadır. Detoks yapanların, brokoli ile bağırsaklarını temizlemesi mümkündür. Karaciğer de dâhil olmak üzere vücutta biriken tüm toksinlerin çiğ brokoli ile vücuttan atılması sağlanabilir. Brokoliyi çiğ olarak tüketmek için salatasını yapmak gerekir. Bazı çocuklar brokolinin tadından hoşlanmaz. Böyle durumlarda her akşam yapılan salataya, fark edilmeyecek şekilde küçük parçalara ayrılmış brokoli karıştırılır. Böylelikle fark edilmeden çocuklara brokoli yedirilebilir. Brokoliyi çiğ tüketemeyenler ise haşlama ve buğulama olarak hazırlayarak, üstüne sarımsaklı yoğurt dökerek tüketebilmektedir.

Tüm bunların haricinde bir de diyet açısından brokoliyi okumak için yazımıza tıklayın : Brokoli Kilo Verdirir mi?

error: Copyright! Yaşamloji