leblebi  Leblebi leblebi ka   kalori
leblebi kalori

Leblebi

Leblebi Kaç Kalori, Diyette Kilo Yapar mı;

Kavrulmuş, tuzlu  leblebi yerine sade leblebiyi tercih edin! Leblebinin kalorisi ve diyette kilo aldırır mı bakalım;

Beyaz Leblebi Kalorisi: 50 gram (bir avuç) leblebi 85 kalori içerir.

Sarı Leblebi Kaç Kalori: 100 gram leblebi (yaklaşık olarak bir çay bardağından biraz fazla) 180 kalori dir. Aşağıdan leblebinin besin değeri çizelgesini inceleyelim;

50 Gram Leblebi Besin Değeri
A Vitamini mg 15
Kalori kcal 85-90
Protein g 9,9
Yağ g 1,7
Karbonhidrat g 19,17
Diyet Lifi g 10,7
Sodyum mg 12,5
Kalsiyum mg 62
Demir mg 3,5
Potasyum mg 405

 

Buna rağmen düşük kalorisi ile birlikte tokluk hissinizi uzun süre koruyarak, diyette yardımcı olur ve kilo aldırmaz. Posa içeriği olarak besin listesinde yüksek sıralarda yer alan leblebi, zayıflarken posanın artması kan şekerinin aşırı düşmesini ve artmasını engelleyerek, iştah kontrolüyle birlikte kilo almayı da önler.

Eğer diyet yapıyorsanız, leblebi tüketiminde sarı yerine beyaz leblebi tercih edilmelidir!

 Nedeni ise nohudun işlenirken kabuğunun çıkarılması, bir takım besin değerleriyle birlikte özellikle lif bileşeninde de azalmaya neden olur. Bu sebeple daha düşük enerjiye, daha yüksek protein ve lif oranına sahip olmasından dolayı beyaz leblebi tercih edilmelidir. Leblebilerin de kendi içinde çeşitliliği bulunmaktadır. Bunlar çikolatalı, acılı, baharatlı, renkli ve şekerli olabilir. Bu gibi leblebileri tüketmemek hem sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır hem de kalori miktarından artışa sebebiyet vermemiş olursunuz.

Diyette Leblebi Yenir mi Kilo Aldırır mı;

Diyette ara öğünlerde rahatlıkla tüketebileceğiniz bir besin olan tuzsuz leblebiyi, tatlı ihtiyacınızı da karşılamak için kuru üzüm, kuru erik, kuru hurma gibi diğer besin maddeleriyle aşırıya kaçmayacak şekilde tatlandırabilirsiniz. Acıktığınızı hissettiğinizde, sizi tok tutacak pratik bir çözüm olacak ve yemek yeme isteğini bastırarak tok tutar. Ayrıca bu şekilde ara öğünlerde yenilen leblebi kilo aldırmaz.

Sarı Leblebi mi Yoksa beyaz Leblebi mi?

leblebi kolari  Leblebi leblebi

Leblebi denildiği zaman aklınıza bir takım sorular takılır. Kuruyemiş olmasından dolayı kalori değerleri, tok tutma özelliği merak edilen sorular arasında yer alır. Oysa günümüzde özellikle de son zamanlarda, diyet yapanlar için leblebi ilgi odağı haline gelmiş bulunuyor. İştah kesici özelliği, tok tutucu özelliği ve içinde barındırdığı besin değerleriyle kilo vermek isteyen kadınlara uzmanlar leblebi tüketimini öneriyor.

Nohut’un kabuklarının ayrılması, kaynatma, kavurma, ayıklama ve öğütme işlemleri sonrasında sofralarımıza gelen leblebi, kısa bir süre yüksek sıcaklıkta kavrulur ve o mis kokulu leblebiler ticari boyutuna kavuşur.

Leblebi Tok Tutar mı?

Leblebinin sert ve kuru yapısından dolayı, mide leblebiyi sindirirken daha fazla enerji tüketir. Leblebi tok tutma özelliğine sahip olduğu için beraberinde bol su tüketimi de bu süreyi uzatır ve daha uzun süre tokluk hissedersiniz. Böylece leblebi yiyerek zayıflamış olursunuz.

error: Copyright! Yaşamloji