kaç saat uyku  Ne Kadar Uyumalı ve Uyumak ne kadar uyumal  y  z
uyku

Ne Kadar Uyumalı ve Uyumak

Günde Ne Kadar Uyumak, Kaç Saat Uyumalı?

insanların ne kadar uykuya gereksinimi olduğu kişiden kişiye değişir. Ama bu uyku gereksinimi, her insanda farklıdır ve yaşlara göre değişir. Dünyaya yeni gelen bebekler, hemen hemen tüm günü uyumak ile geçirir, 20 saat uyurlar. 3-6 yaş aralığındaki çocuklar da 11-13 saat kadar uyurlar. 6-12 yaşlarındaki çocuklar, gecede 10-11 saat uyur.

Yetişkin İnsanların Günde Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Vardır?

Yetişkinler için günde 8 saatlik uyku yeterlidir. Uyumak, öğrenmenin ve belirli şeyleri anımsamanın anahtarıdır. Önemli bir sınav için geç vakte kadar çalışmalı mıyız yoksa uyumalı mıyız? Şöyle diyebiliriz: Uyursak sınavda daha başarılı olabiliriz. Tam bir başarı olmasa da, gece kaliteli bir uyku çektiğiniz için zihniniz parlaktır ve dinlenmişsiniz demektir.

Ergenlik Çağındaki Gençlerde Uyumak ?

14-20 yaş aralığındaki ergen gençlerin ortalama 9 saat uyuma gereksinimleri vardır. Ama, sirkadiyen ritimlerden dolayı, çoğu genç yatıp uyumakta zorlanır. Geceleyin saat 22.00-23.00 sıralarında enerji yoğunluğu yaşarlar. Sabahleyinde uyanmak istemezler. Çünkü beyin daha fazla uyumak ister.

Gençlerdeki Sirkadiyen Ritmi Nedir ?

Peki, “sirkadiyen” nedir? Sirkadiyen, Latince kökenli bir kelime olup, “yaklaşık 1 gün” demektir. Canlılar, ortalama 1 gün süren bir uyanıklık ve uyku döngüsü takip eder. Bu döngüyü sürdürmek için bir nevi iç saatleri vardır. İnsanlarda bu saat, beynin hipotalamus bölümündedir. İç saatimiz, beynimize ne zaman uykumuzun gelmesi, ne zaman uyanması ve ne zaman kendini canlı hissetmesi gerektiğini fısıldar.

Bazen, 10-11 sıralarında birçok çocuğun sirkadiyen ritmi değişir. Bu değişikliğin nedeni bilinmez, 20 yaşına kadar sürer. Gençlerin yeterince uyumalarını zorlaştırır ve eksik uyku saatleri oluşur.

Eksik (uyumak) Uyku Saatleri: Uyku Borcu Nedir ?

Eksik uyku saatleri biriktikçe, yeni bir sorun ortaya çıkar: Uyku borcu! Uyku borcu, eksik uykunun birikmiş halidir. Bu borç, süreç içerisinde geri ödenmeyebilir, ama 2-3 gün boyunca 1-2 saat fazladan uyuyabilirsiniz.

uyumak  Ne Kadar Uyumalı ve Uyumak uyku

Nöronların beyinde mesajları tam iletebilmesi için, insanların uyuması şarttır. ABD’ de Harvard Tıp Akademisi’nde yapılan bir araştırma, uykunun vücuda ve zihne ne gibi etkileri vardır, öğrenmeyi etkiler mi sorularına cevap aramaktadır. Gönüllü deneklere, klavyede bir dizi rakam yazmak gibi bir beceri öğretiliyor. Gönüllüler bu işi hızlı ve az hatayla yapabiliyor. Birkaç saat sonra bu iş tekrarlandığında, hızlarının artmadığı, ama yavaşlamadıkları da görülüyor. Sonra uyumalarına izin veriliyor. Ertesi gün, uyandıklarında gece alıştırma yapmamalarına karşın bir gün önce öğrendikleri beceriyi ortalama % 20 oranında daha iyi yapabiliyorlar. Demek ki, beynimiz uyurken tüm gücüyle çalışıyor, uyanıkken öğrendiğimiz becerileri işliyor.

error: Copyright! Yaşamloji