makarna makarna Makarna makarna ka   kalori
makarna kalori

Makarna

Makarna Kaç Kalori, Diyette Kilo Aldırır mı?

Bir porsiyon sade makarna 100 gram olup, 340 kaloridir. Aşağıda da belirttiğimiz gibi makarnanın kalorisini etkileyen faktörler üzerine eklediğiniz ketçap, mayonez ve soslardan kaynaklıdır. Bir porsiyon bol kaşar peynirli makarna 450 kaloriye sahipken, bir porsiyon beyaz peynirli makarna 360 kalori, bir porsiyon malzemeli fırın makarna ise 400 kalori olur.
Fakat kullanılan malzemelere göre kalori değeri farklılık gösterebilir.

1 Porsiyon Spagetti Bolonez Makarna Kaç Kalori: Bir tabak sade spagetti makarna 340 kaloridir, kıymalı bolonez sos içinde ise 223 kalori değeri vardır. Böylelikle toplam 560 kaloriye denk gelmektedir.

Makarna Diyette Yenir mi Kilo Yapar mı;

Pratik bir yemek türü olan ve öğrenci yemeği olarak da bilinen makarnalar, hamurumsu bir yapıya sahip olmaları sebebiyle tok tutma özelliğine sahiptir. Diyet yaparken makarna yemek ne kadar doğru bir bilgidir, bunu tartışmak gerekir. Eğer ki yediğiniz makarnalar bol yağlı, ketçap, mayanoz ve bol soslu ise tabi ki bu diyet yemeği olarak sayılamaz ve kilo aldırır. Sürekli söylediğimiz gibi kendimizi yemeklerden soyutlamamakla birlikte içinde kullanılan ürünlerin miktarını belirlemek yine kendi elimizde olan bir davranıştır. Sade olarak yenilen makarna kilo aldırmaz.

makarna kaç kalorisi makarna Makarna makarna

İnsanlar çoğunlukla çok aç olduklarında önlerine gelen tabakların boyutunu küçük görerek, tabağın ağzına kadar yemek doldururlar. Sonrasında ise mide doyma noktasına ulaştığında, bu sefer de yemek tabakta kalmasın mantığı ile tabağındakileri zorla bitirme hissine kapılırlar. Bunun yerine tabağınızın küçük olmasına aldırmadan, yemek konulan kaşıklarla bir yemek kaşığı koyarak ve yemeklerinizi iyicene çiğneyerek doyduğunuzu hissedebilirsiniz. Hızlı yemek yeme alışkanlığı, besinlerin çok çiğnenmemesinden dolayı midenizde de hazmının zorlaşmasına yol açar.

Makarna kalori bakımından çok yüksek değildir, makarnayı yerken yanında ekmek tüketmemeye dikkat edin. Makarnalar zaten suda haşlandıklarında hamurumsu bir özellik kazanır. Böylece tok tutar. Yanında ekstradan bir ekmek yemenize gerek yoktur. Yemeklerde içecek tüketilebilir, diyet yapıyorsanız diyet içeceklerini tüketmelisiniz. Asitli ve çok kalorili içeceklerden uzak durun ve yemeklerinizde bol yeşilliğe sahip salatalar yiyin. Salatalarınızda da yağ ve tuz miktarına özen göstermeyi sakın unutmayın. Bol yağlı ve tuzlu salatalarda, beraberinde su da içtiğinizde, tuz vücudunuzdaki suyu tutarak kiloya neden olur. Sonrasında ise ‘’Su içsem bile yarıyor’’ sözü ortaya çıkar.

Hanımlar dediğimiz gibi yemeklerde gereksiz ekmek tüketimine, makarnalara koyacağınız soslardaki ürün miktarlarına, yanında içilen içeceklere özen göstermeyi unutmayın. Hayatı dolu dolu, bir o kadar da az ve sağlıklı beslenerek yaşamaya çaba gösterin. Geleceğiniz için sağlıklı adımlar atmak sizin elinizde…

Tekrar hatırlatalım tek başına sade makarna diyette kilo aldırmaz, üzerine eklediğiniz sos çeşitlerine dikkat etmek zayıflama sürecinde yardımcı olacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji