makarna kaç kalori makarna kaç kalori Sade Makarna Kaç Kalori? makarna

Sade Makarna Kaç Kalori?

Makarna Kaç Kalori, Besin Değerleri, Kilo Aldırır mı?

Pratik bir yemek türü olan makarna diyet listelerinde mutlaka yer alan düşük kalorili tarifler arasındadır. Kepekli çeşitlerini de düşünebilirsiniz.

Makarna kaç kalori?

Bir tam tabak sade tereyağlı makarna yaklaşık olarak 200 gramdır ve 330 kaloriye sahiptir.

Makarnayı diyet yaparken tüketmekten korkmayın. Makarnayı sade olarak tükettiğinizde çok fazla kalori almamanın mutluluğuyla birlikte aç kalmadan diyet yapmanın da keyfini çıkarın.

Besin Değerleri;

Bir tam tabak sade tereyağlı makarna besin değeri: 58.6 g. Karbonhidrat, 10.4 g. Protein, 5.8 g. Yağ, 0 g. Kolesterol, 384 mg. Sodyum, 114 mg. Potasyum, 22 lt. Kalsiyum, Vitamin A 36 ve 1 g. Demir bulunur.
Sade tereyağlı makarnalarda kolesterol bulunmadığı gibi kalori değerleri de çok yüksek değildir. Ancak makarna yerken yanında ekmek tüketmemeye özen gösterilmelidir. Özellikle de beyaz ekmek… Bilindiği üzere beyaz ekmeğin acıktırıcı etkisi, tokluk hissi vermediği için porsiyon sayısını arttırmanıza neden olabilir.

Yarım tabak sadece tereyağlı makarna da ise 29.3 g. Karbonhidrat, 5.2 g. Protein, 2.9 g. Yağ, 0 mg. Kolesterol, 192 mg. Sodyum, 57 mg. Potasyum, 11 lt. Kalsiyum, Vitamin A 18 ve Demir 0.5 Gramdır. Makarna besin değeri yüksek bir yemek olduğu için sağlığınız açısından da tehlike arz etmez. Makarnanızla birlikte bol yeşilliği olan, bol limonlu ve az zeytinyağlı salata da tüketebilirsiniz.

Çeyrek tabaktan oluşan bir sade tereyağlı makarnayı çok sık acıkan biriyseniz eğer ara öğünde tercih edebilirsiniz. Porsiyonu miktarı az olan bu makarna da 14.7 g. Karbonhidrat, 2.6 g. Protein, 1.5 g. Yağ, 0 mg. Kolesterol, 96 mg. Sodyum, 28.5 mg. Potasyum, 5.5 lt. Kalsiyum, A Vitamin değeri 9 ve 0.3 g. Demir bulunur.

Makarna Kilo Aldırır mı?

Diyet yapan bireyler olarak yemeklerde asitli içecek tüketilmemeye özen gösterilmelidir. Yukarıda da gördüğünüz gibi diyet listenize makarna eklemekten çekinmeyin. Kolesterol değeri hiç olmayan, yağ değeri ise çok az seviyede olan sade makarnalar kilo aldırmaktan uzak bir yemek türüdür. Makarnalarına ekleyeceğiniz soslar ise içinde bulundurdukları ürünlerin miktarına göre makarnanıza kalori ekleyebilir. Çok tuzlu, yağlı ve bol soslu makarna tüketmemeye dikkat edin.

Makarna kalorisi yazımızı okudunuz. Diğer gıda ve yiyeceklerin kaç kalori ve besin değerini öğrenmek için menüye göz atabilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji