sağlıklı cilt bakımı önerileri sağlıklı cilt bakımı, pürüzsüz cilt bakımı, önerileri, bitkisel, doğal güzellik Sağlıklı Cilt Bakımı Önerileri Bitkisel saglikli cilt bakimi onerileri
sağlıklı cilt bakımı önerileri

Sağlıklı Cilt Bakımı Önerileri Bitkisel

Sağlıklı bir cilt bakımı önerileri için bu yazımıdaki bitkisel ve doğal çözüm yöntemlerini denemenizi tavsiye ederiz. Çünkü hepsi de güzellik uzmanlarının ortak tavsiyeleri olup sağlığa zararlı herhangi bir durum söz konusu değildir.

Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt dokunulduğu zaman elinize herhangi bir sorunun gelmemesidir. Dokunduğunuz zaman sivilce ya da epitelyum dokunun tahribatından dolayı oluşan çıkıntıların gelmemesi gerekmektedir. Aynaya baktığınız zaman siyah noktalarınızın bulunmaması gerekmektedir. Gözenek açıklığı ve lekelenme durumu olması pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı önler.

Doğru bakılmış, nem oranı yüksek, gözenekleri sıkı ve siyah nokta gibi sorunlar bulunmuyorsa pürüzsüz bir cilde sahipsiniz demektir. Aynaya baktığınızda herhangi bir görsel bozukluğu yoksa cildiniz pürüzsüz demektir.

Pürüzsüz bir cilt önerileri

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için öncelikle düzenli bakım yapılmalıdır. Örneğin günlük makyaj yapılmaktaysa şayet gün sonunda mutlaka cildinizi arındırmalısınız. Eğer ki siz sağlıklı makyaj malzemeleri kullanmıyorsanız, kalitesiz malzemelerin içeriğinde 29 adet kimyasal hammadde bulunur. Bu kimyasal maddeler cildin deforme olmasına ve bozulmasına neden olur.

Tüm bunların yanı sıra kaliteli ürünler kullansanız dahi cildinizi gün sonunda bu ürünlerden arındırmanız gerekir. Aksi taktirde cilt nefes alamaz ve rengi solar, siyah nokta oluşumu gözlenir. Yapmanız gereken ilk şey cildi temiz tutmaktır. Bunun için kullanacağınız ürünleri temin edemiyor olsanız da evinizde kendi yapacağınız malzemeler bulunmaktadır. Örneğin maden suyu ile zeytinyağını karıştırıp bir makyaj temizleyici yapabilirsiniz. Belli zaman aralıklarında mutlaka peeling yapmalı ve cildinizi ölü hücrelerden arındırmalısınız. Peeling sonrası nemlendirmelisiniz.

Aynı zamanda sebze ve meyve yemeye oldukça önem vermelisiniz. Çünkü sağlıklı cilt sağlıklı organlar sayesinde olur. Örneğin kış mevsiminde aşırı soğuğa maruz kalınır ve yaz aylarında aşırı sıcağa maruz kalınır. Bu durumda yapılması gereken cildi sabit bir seviyede tutmaktır. Kış aylarında cildi soğuktan koruyucu bariyer ürünler kullanmalısınız. Örneğin evden çıkarken yüzünüze zeytinyağı sürebilir ve böylece yüzünüzde blokaj etkisi yaratabilirsiniz. Yazın ise dikkat edilmesi gereken şey mutlaka güneş koruyucu ürünler kullanılması gerektiğidir. Ancak bu ürünlerin içeriklerine mutlaka dikkat edin ki içerisinde Paraben bulunan ürünlerle cildi daha berbat hale getirmeyin.

Cilt Sağlığı İçin Beslenme

Beslenmenin cilt bakımında ve cilt güzelliğinde oldukça önemli bir yeri vardır. Unutmayın’ güzellik içten gelen bir şeydir. Eğer organlarınız sağlıklı çalışmıyorsa ve ciltte yeterince nem yoksa ne yazık ki pürüzsüz bir cilde sahip olmanız mümkün değildir. Tüm bunları sağlamak adına yapılacak şey su tüketimidir. Su tüketimi yeteri kadar yapıldığı zaman hücrelerin buruşmasını yani ciltte kırışıklı engeller. Suyu yeteri kadar değil gerektiği kadar için. Ölçeklendirmek bu hususta oldukça önemlidir.

Meyve olarak tercih edilecek şeyler ise alında manavda ne gördüyseniz her meyve cilt için faydalıdır. Mevsimsel açıdan incelendiğinde kış meyvelerini ele alalım. Nar gibi yoğun antioksidan olan bir meyve, portakal yoğun C vitamini, kivi gibi kış aylarında yoksunluğunun çekilmesi muhtemel bileşenleri içeren meyveler karşınıza çıkar. Yaz meyvelerinde ise üzüm içeriğinde bulunan mineraller sayesinde cildin parlamasını sağlar. Elma her mevsimin meyvesidir ve içindeki glikolik asitler gözeneklerin sıkılaşmasına ve cildin renk dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Beslenmek konusunda yapılması gereken şeylerin yanında tüketilmemesi gereken besinlerde vardır. Bunlardan ilki ağır yağlı yiyeceklerdir. Bu durum yağlı yemek yenmesi halinde sivilce oluşması değildir, yağlı yemek yerseniz karaciğeriniz bundan yorulur ve karaciğer yorgunluğu vücudun belirli bölgelerinde ki yüz buna dahil, sivilcelenmeye neden olur. Yağlı yiyeceklerden uzak durmak cilt güzelliği için olduğu kadar iç organlarınızın sağlığı için de oldukça önemlidir.

Cilt Sağlığı için doğal öneriler

Pürüzsüz bir cilt için mutfağınızda neler bulacağınıza inanamazsınız. Öncelikle kış mevsiminde narı mutlaka kullanmalısınız. Nar bir antioksidandır yani ciltte bulunan serbest radikalleri yok eder. Narı kullanmak için birkaç tanesini havanda döverek suyunu kullanabilirsiniz. Bir elmanın, ayvanın, armudun kabuğunun iç kısmını kullanabilirsiniz. Bunların hepsi cildin gözeneklerinin sıkılaşmasını, var olan dış etkenlerin yani sigara dumanı egzoz dumanı, yanlış kimyasal maddeler içeren kozmetiklerin cilde verdiği zarardan arınmasını sağlayacaktır.

Bunların yanında bir formül daha var ki bunun hammaddesi ise salatalık. Salatalık yerken tercih edilen genellikle kabuklarının soyulup atılmasıdır. Ama unutmaması gereken en önemli şeylerden biri şudur ki bir meyve ya da sebzenin en yararlı kısmı kabuğa en yakın kısmıdır.

  • 1 salatalığı kabuğu ile beraber rendeleyin.
  • İçine bir miktar yoğurt ilave edin.

Bu malzemeleri karıştırdığınızda bir maske elde edeceksiniz. Bu maske salatalıktan dolayı kalojen hücrelerini yenilerken, yoğurttan dolayı da ciltteki renk dengesizliklerini azaltır. Bu maskeyi cildinizde 15 dakika tutup ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada iki gece uygulayabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken şey ardışık günler olmamasıdır. Bu işlem akabinde mutlaka nemlendirici bir krem uygulamalısınız. Çünkü yoğurt ciltte kurutma etkisi yapacaktır. Eğer cildiniz çok kuruysa bu maskenin içeriğine mutlaka bir tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ilave etmelisiniz.

Pürüzsüz Cilt İçin Maske Önerileri

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için yapılması gereken pek çok şey vardır ama öncelikle tüm ciltler için (sivilceli ve akneli ciltler hariç) mutlaka peeling yapılması gerekmektedir. Ancak bunun dışında pek çok sebze ve meyve maske olarak kullanılabilir. Tüm ciltlere uygun bir maske tarifi verecek olursak;

Yumurta akı: her cilt tipi bu materyali kullanarak kendine maske yapabilir.

  • 1 çay kaşığı taze limon

Bu iki malzemeyi homojen olacak kadar karıştırın. İçerik bakımından hem protein hem de C vitamini olacağından göz çevresi hariç tüm cilde uygulanabilir. Bu maskeyi 15 dakika yüzünüzde bekleterek ciltte oluşan parlamayı, ciltte oluşan sertliklerin gittiğini hatta ve hatta yüzeysel siyah noktaların yok olduğunu fark edeceksiniz. Bu maskeyi haftada 1 ve akşam saatlerinde yapmalısınız. Bu maske uygulamasından sonra mutlaka nemlendirici bir ürün yoksa şayet bir miktar zeytinyağı ile cildinizi nemlendirin.

Cilt Sağlığında Tercih Edilecek Bakım Ürünleri

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için kullanacağınız bakım ürünleri öncelikle cilt tipinize uygun ürünler olmalıdır. Bunun için mutlaka cilt ayrımı olan ürünleri kullanmanız gerekmez. Yapmanız gereken içeriğini okumaktır. İçeriğinde bulunan maddelere alerjinizin olup olmadığını incelmeniz gerekir. Cilde en büyük düşman alerjidir ve içeriğinde alerjen madde bulunan ürünleri kullanırsanız kızarıklıklar ve isilik biçiminde sivilceler ile karşılaşacaksınız. Daha sonra içeriğinde meyve asitleri ya da meyve ekstratları olan ürünleri tercih etmelisiniz. Meyvelerin içinde doğal olarak A, E ve C vitaminleri bulunduğundan bu cildin nemlenmesini ve hücrelerin yapılanmasını sağlayacaktır.

Belirli yaş dönemleri arasında işinde uzman kişilerce önerilen glikolik asit içerikli ürünler kullanılarak cildin kırışmasının önüne geçilmelidir. Bunların dışında dikkat edilmesi ve sakınılması gereken birkaç nokta bulunmaktadır. İlk olarak ürünlerin içinde kimyasal hammadde olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bu cilde birtakım zararlar verebilir. Örneğin hücre yapısının bozulmasına neden olabilir. bunlardan en basit ve kolayca fark edilebilen madde parabendir. Alığınız ürünün mutlaka üretim ve son kullanım tarihine dikkat etmelisiniz. Kullandığınız ürünleri düzenli kullanmak oldukça önemlidir.

Aynı zamanda herhangi bir üründen fayda görmek istiyorsanız cildinizin mutlaka temiz ve hazır olması gerekmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji