akupunktur zayıflama akupunktur ile zayıflama Akupunktur ile Zayıflama akupunktur zay  flama
akupunktur zayıflama

Akupunktur ile Zayıflama

Akupunkturun en çok kullanıldığı hastalıklardan birisi alışkanlık tedavisidir. Zayıflamada da alışkanlık tedavisindeki Başarsından ötürü akupunktur kullanılır. Çünkü beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi zayıflamanın kilit noktasıdır. Örneğin bir hastaya çok düşük kalorili verilen diyette 7 – 8 kilo vermesi gerekiyorsa 1,5, 2 ayda bu fazlalıklarından kurtulabilir. Ancak geriye döndüğünde yani işlem bittikten sonra metabolizma hızı o kadar düşer ki bir daha hızlandırmak için seneler geçmesi gerekir. Bu yüzden çok düşük kalorili diyetler kesinlikle önerilmemektedir.

Sağlıklı ve dengeli ortalama olarak kişin vücut yapısına kişilik özelliklerine ve sağlık durumuna göre haftada 600 gram ile 1 kilo arasında kilo verme hedefi koyulmalıdır. Bu şekilde verilen kilo vücudun tamamını kapsamaktadır. Yani yağ dokusu nerede birikmekteyse o bölgeden zayıflama gerçekleşmektedir. Erkeklerde bel üstü bölgede yağlanma olurken, kadınlarda bel altı bölgede daha fazla yağ birikimi olur. Diyet yaparken eğer doğru bir şekilde uyguluyorsanız akupunktur ile beraber çok daha sağlıklı bir şekilde kilo verirsiniz. Yağ toplanması neredeyse zayıflama oradan başlar.

Çoğunlukla zayıflama evresinde insanlarda yüzde çökme oluşmasına karşı bir korku vardır. Böyle bir durum olmayacaktır. Bu durumun ortaya çıkmaması sağlıklı beslenmeye ve düzenli bir diyete bağlıdır.

Akupunktur ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Akupunktur ile kilo verirken sağlıklı beslenme kurallarının dışına çıkmamak gerekmektedir. Verilen diyetlerle ortalama haftada 0,5 ile 1 kilo arasında kilo verilmesi hedeflenir. Bu durum hastanın kilosunun fazlalılığına göre değişiklik gösterir. Örneğin 100 kilo bir hasta ilk hafta 2 – 3 kilo birden verebilir. Ama 65 – 70 kilo civarında olup yine fazla kilosu olan birisi tabi ki daha az kilo kaybı yaşayacaktır. Fakat ortalamaya vurulduğunda ilk hafta ödem kaybından dolayı bu fazla olarak görünen kilo kaybı ilerleyen haftalarda yağ yakımına dönüşecektir ve biraz daha azalacaktır. Ortalama olarak kişinin boyuna kilosuna ve cinsiyetine göre değişir.

Çok düşük kalorili diyetlerle beslenilirse akupunktur iştah kontrolü sağladığı için bu düşük kalorili diyetleri yapmak mümkündür. Ancak oldukça düşük kalorili diyetler hastanın metabolizma hızını oldukça yavaşlatacaktır. Bu durumda hasta diyet ardından ufacık kaçamaklar dahi yapsa kilo almaya başlayacaktır. Ya da hiç kilo verememeye başlayacaktır. Bunu önlemenin tek yolu yavaş ve emin adımlarla ilerleme sağlamaktır. Normal hayat düzgün geçiş yapılarak verilen kilonun sabit olması sağlanmaktadır.

Kilo Vermek İçin Uygulanan Akupunktur Yöntemleri

Akupunktur uygularken hastaya has ve steril iğneler kullanılır. Hastanın belirli noktalarına iğneler batırılır ve ardından çöpe atılır. Bu iğneler tek kullanımlıktır. Akupunktur seansı bittikten sonra kalıcı iğnelerin kullanımına sıra gelir. Ayrıca iğneden çok korkan ya da yaşı küçük olan hastalara lazer akupunkturu uygulanır. Yani akupunktur noktalarına lazer ışınları yollanır. Fakat lazerin etkisi iğneye göre daha azdır.

Bunlar dışında eğer ki akupunktur yeterli olmazsa şayet ya da akupunkturu engelleyen bozucu alan olarak adlandırılan problemler varsa o zaman akupunktura ek olarak bazı yöntemler daha kullanılır. Bunlardan en önemlisi bozucu alanları ortadan kaldıran nöral terapidir. Bunun dışında manyetik alan olarak adlandırılan bir yöntem vardır. Bu hücrenin madde alış verişini kolaylaştırır. Bazen ozon tedavisi de akupunktura eşlik edebilmektedir.

Akupunktur ile Kimler Zayıflayabilir?

Bu yöntem ile herkes kilo verebilmektedir. Burada önemli olan kişinin kilo vermeye istekli, niyetli ve istikrarlı olmasıdır. Çünkü bazen kilo vermek çok uzun süreler almaktadır. Kişinin kilo fazlası 10 veya daha fazla ise bu daha uzun sürecektir. Bu yüzden hastanın bunu göze alarak bu işleme başlaması gerekmektedir.

Bu yöntem çocuklarda da uygulanabilir. Bazı özel durumlarda hamilelerde de uygulanabilir. Ancak zayıflama amacıyla başvuruluyorsa daha çok sağlıklı ve yetişkin bireylerin bu yoldan faydalanması önerilir. Bu tedavide önemli olan kanama pıhtılaşma sorununun olmamasıdır. Aynı zamanda hastanın hayatını tehdit eden bir hastalığının bulunmaması oldukça önemlidir. Hamilelerde ise zayıflamak amacıyla değil oluşabilecek bazı ağrılarda bu yöntem kullanılabilir.

Sadece Akupunktur ile Zayıflanılabilir mi?

Akupunktur ile zayıflamak beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesiyle alakalı bir durumdur. Yani bir alışkanlık tedavisi olarak kabul edilir. Bu nedenle sadece akupunktura gidip iğnelerin taktırılması ya da eski yeme düzenine devam edilmesi gibi bir durum maalesef söz konusu değildir. Zayıflamak eşittir doğu sağlıklı ve düzenli beslenmek demektir. Akupunktur burada bu beslenme alışkanlıklarının tekrar oluşturulması için uygulanan bir yöntemdir.

Hem iştahınızı hem mide bağırsak hareketlerinizi hem de ani şeker düşüşü durumlarını kontrol eder. Hastayı rahat ve huzurlu olmasına neden olur. Çünkü sedasyon adı verilen hastayı sakinleştirici etkileri vardır. Bu nedenle hasta verilen diyeti üzülmeden, sıkılmadan rahatça uygulayabilir. Çünkü diyetler genellikle fiziksel aktivasyonun düşmesine neden olurlar. Ruhsal olarak depresyona meyil oluştururlar. Çalışma esnasında konsantrasyon güçlüğüne neden olurlar. Halbuki akupunktur ile diyet yaptığınızda bedensel olarak aktivasyonunuz düşmez. Ruhsal olarak neşeli, huzurlu ve rahat olursunuz.

error: Copyright! Yaşamloji