yüzde yanıklara domuz yağı domuz yağı, yanık tedavisi, yanık izi nasıl geçer, yanığa ne iyi gelir Yanığa Ne İyi Gelir, Yanıklara Domuz Yağı y  zde yaniklara domuz yagi
yüzde yanıklara domuz yağı

Yanığa Ne İyi Gelir, Yanıklara Domuz Yağı

Evde küçük çocuk varsa özellikle en çok karşılaşılan sorunlardan biridir yanık. Öyle bir şeydir ki iz kalmaması için hemen müdahale edilmelidir.

Küçük çocuklar ev kazalarında en çok yanma sorunu ile karşılaşırlar. İleride yanık izleri kalmaması için yapılacak müdahale acil ve doğru olmalıdır.

Birçok yanık ilacı maalesef ciltte iz bırakmaktadır. Ancak özellikle Balkan ülkelerinde ve Avrupa’da yanık tedavisi denince akla sadece tek şey gelir; YANIK İÇİN DOMUZ YAĞI ile tedavi.

Tıbben yanıklara uygulanan domuz yağı gerçek bir mucizedir. Ülkemizde domuzun yenmesinin haram olmasından dolayı domuzun yağına da sıcak bakılmamaktadır. Aslında tedavi amaçlı kullanılan domuz yağı yurtdışında eczanelerde medikal bir ürün olarak satılmaktadır. Türkiye’de yanlış algılardan biri de domuz yağının domuzdan alındığı haliyle kaldığı düşüncesidir. Oysa ki tıbbi işlemlerden geçmiş bir kremdir. Komşu ülkelerden Bulgaristan’dan ülkemize göç eden göçmenlerin evlerinde kesinlikle bir kutu domuz yağı bulunur kötü günler için.

Domuz Yağı Yanıklara Neden İyi Gelir?

Biraz araştırma yaparsanız domuz yağının kıkırdak ve deriyi çok beslediği bu yüzden yanık olan bölgenin derisini daha çabuk ve kuvvetli iyileştirdiği tıbbi bir gerçektir. Bunun en büyük kanıtı da Avrupa ve Balkan ülkelerindeki insanların gelişimlerine bakıldığında burun ve kulaklarının daha gelişmiş olmasıdır. Bunun sebebi sürekli domuz eti yemeleridir.

Yanıklara Domuz Yağı Nasıl Uygulanır?

Yanıklarda en çok korkulan şey yüzde yanık lekesinin kalmasıdır. Bunu önlemek için öncelikle yanığa zaman kaybetmeden domuz yağı uygulanmalıdır. Başka hiçbir ilaç veya krem sürmeye gerek yoktur. Domuz yağı hem ateşini alır rahatlatır hemde biran önce alttan deriyi beslemeye başlar ve iz kalmasını engeller. Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır o da kesinlikle yanık olan yara kurutulmamalıdır. Domuz yağı yanık üzerine ince bir tabaka halinde hava almayacak şekilde sürülmelidir. Kurumaya yakın tekrar sürülmelidir. Eğer kurutulursa cilt büzüşür ve iz kalmasına sebep olabilir.

Bu şekilde yanık iyileşene kadar domuz yağı direkt yaranın üzerine sürülmelidir ve 1. derece yanıklara, 2. derece yanıklar dahil kesinlikle iz bırakmaz. Sadece alttan gelen yeni deri taze olacağı için diğer deri katmanlara göre daha incedir. Bu yüzden ilk yıl güneşten korunmalıdır o bölge. Yoksa güneşte ince deri tabakası kararır ve diğer kalın deri beyaz kalır ve renk ton farkı oluşur deride. Böylece yanık izi sanılan durum ortaya çıkar. Oysaki durum tamda anlattığımız gibidir. Bu durumdan korunmak için o bölgeye 50 faktör güneş kremi sürülmelidir ve güneşin yanıcı etkisinden korunulmalıdır.

Bizim tavsiyemiz yanıklar için iz kalmamasını istiyorsanız doktora bile gitmenize gerek yoktur sadece domuz yağı sürün geçer. Ne kadar derin yanıkları iz kalmadan iyileştirdiğini bilseniz şaşırırdınız.

2 yaşında bir çocuğun yüzüne ütü yapışması sonucu yanık oluşmuştur ve fotoğrafı aşağıdaki gibidir. 3-4 farklı doktorun ortak görüşü iz kalacağı yönündeydi ve birtakım ilaçlar verildi.

Aile iz kalacağına kendilerini inandırmıştı ellerinden bir şey gelmiyordu. Bulgaristan göçmeni bir komşularının domuz yağı sürün hiçbir şey kalmaz bundan daha kötü yanıkları bile iyileştirir dediği ve birçok canlı şahidi olduğunu söyleyince ikna oldular. Nasıl olsa doktorlarda iz kalacak dediler diye yanığa domuz yağı sürmeye karar verdiler.

Ve sonuç daha ilk günlerden mucize gibiydi. 7 gün sonra doktor bile hayret etmişti kısa sürede derinin kendini yenilemesine.

yanıklar nasıl geçer domuz yağı domuz yağı, yanık tedavisi, yanık izi nasıl geçer, yanığa ne iyi gelir Yanığa Ne İyi Gelir, Yanıklara Domuz Yağı yaniklar nasil gecer domuz yagi
yanıklar nasıl geçer domuz yağı
yanığa domuz yağı tedavisi domuz yağı, yanık tedavisi, yanık izi nasıl geçer, yanığa ne iyi gelir Yanığa Ne İyi Gelir, Yanıklara Domuz Yağı yaniga domuz yagi tedavisi
yanığa domuz yağı tedavisi

Aradan 1 yıl geçti ve bırakın iz kalmayı en ufak bir leke bile kalmadı. Gönül rahatlığı ile çocuklarınıza kullanın domuz yağını.

yanığa ne iyi gelir domuz yağı, yanık tedavisi, yanık izi nasıl geçer, yanığa ne iyi gelir Yanığa Ne İyi Gelir, Yanıklara Domuz Yağı yaniga ne iyi gelir
yanığa ne iyi gelir

Yanığa iyi gelen diğer yöntemler

Yanıklar için özellikle yapılmaması gereken bazı yöntemler vardır. Bunlar durumu daha da kötüleştirebilir. Onun dışında yumurta akı, yoğurt, soğuk su gibi birçok evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz yöntem vardır. Başka bir yazımızda diğer alternatif yöntemlere değineceğiz. Bu yazımızda özellikle vurgulamak isteriz ki domuz yağı yanık tedavisinde yanığı iz bırakmadan çözen bir mucizedir.

Yanık Nedir?

Yanık, vücudun herhangi bir bölgesinde yüksek ısıya, ışına, elektriğe maruz kalınması sonucu derinin altında meydana gelen yaralanmalar olarak tanımlanmaktadır. Özelliklerine bakıldığında iki tür yanık şekli ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birincisi fiziksel yanıklardır. Fiziksel yanıklar elektrik yanıkları, haşlama, sürtünme gibi nedenlerden dolayı meydana gelen yanık türü olarak tanımlanmaktadır. İkinci yanık çeşidi ise kimyalar yanıklardır. Kimyasal yanıklar ise kimyasal maddelerin etkisi ile ortaya çıkan yanık türüdür.

Yanığın Dereceleri Nelerdir?

Yanıklar, meydana gelen yanığın şiddetine göre birinci derece yanık, ikinci derece yanık ve üçüncü derece yanık olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Birinci derece yanıklar deride fazla tahrip oluşturmayan yanıklardır. Sadece derinin üst kısmını etkilemektedir. Birinci derece yanıklar yüzeysel yanıklar olarak bilinmektedir. Dolayısıyla etkileri kısa süre içerisinde ortadan kaybolan yanıklar bu dereceye girmektedir. Diğer bir seviye ise ikinci derece yanıklardır. Derinin alt tabakasına etki eden yanıklar ikinci derece yanık olarak adlandırılmaktadır. Bu yanıkların en önemli özelliği etkili olduğu bölgede su kabarcıkları meydana getirmesidir. Su toplamanın yanı sıra kızarıklık, gerginlik, ağrı gibi etkiler de ortaya çıkmaktadır. Bu etkiler bazen birinci derece yanıklar için de görülebilmektedir. Yanıklar içersinde en önemli ve ciddi seviye ise üçüncü derece oluşan yanıklardır. Üçüncü derece yanıklar derinin tamamen altına nüfuz ederek kaslara ve sinirlere zarar veren yanıklar olarak tanımlanmaktadır. Tüm deriyi kaplamaktadır. Deride beyaz, siyah gibi renk değişiklikleri olabilmektedir. Şiddetli yanık olacağından dolayı ilgili bölgede his kaybı meydana gelebilmektedir.

Ciddi Yanıklar Nasıl Anlaşılır?

Yanığın ciddi olup olmadığını anlamak için birtakım faktörler tanımlanmaktadır. Bunların başında yanığın derinliği gelmektedir. Eğer meydana gelen yanık çok derin ise derecesi bir o kadar fazla demektir. Hafif yanıklar derinin üst yüzeyinde kalmakta ve derin olmamaktadır. Yanığın ciddi boyutta olup olmadığını etkileyen diğer faktörler ise yaş, yaygınlık, enfeksiyon riski, solunum yolu ile ortaya çıkan zarar, önceden var olan hastalıklar gibi faktörler olarak tanımlanmaktadır. Belirtilen bu faktörlere göre oluşan yanık hakkında bilgi sahibi olma olanağı bulunmaktadır. Ciddi boyutlarda olan yanıklara kısa süre içerisinde müdahale edilmesi gerekmektedir.

Yanık Tedavisi

Yanık tedavisi meydana gelen yanığın derecesine göre farklılık göstermektedir. Dolayısıyla hafif yanıklar ile ciddi yanıklara uygulanacak tedavi yöntemleri birbirinden farklı olmaktadır. Birinci derece yanık adı verilen hafif yanıklarda hasta ayakta tedavi edilmektedir. Yanığın etkilerini azaltmak amacı ile merhemler kullanılmaktadır. Buna kıyasla ikinci ve üçüncü drece yanıklarda daha ileri boyutlu tedavi uygulanmaktadır. Bu yanıklarda pansuman yapılmaktadır. Cildin yapısı bozulacağından dolayı bu bölgelere başka cilt dokusu ile yama yapılabilmektedir. Ciddi yanıklarda estetik işlem gerekmektedir. Bu işlemin uzmanlar tarafından yapılması önem taşımaktadır. Uygulanacak tedavide zaman ön plandadır. Yani tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Yanık Yapılması Sakınca Olanlar Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi yanık tedavisinde de insanlar arasında kabul gören tedavi şekilleri bulunmaktadır. Bunlar tıbbi dayanağı olmayan ve insanlar tarafından uygulama alanı bulup kabul görmüş çeşitli tedavilerdir. Genel olarak insanlar yanık oluşan bölgeye yoğurt ve süt sürme, yanık olan yeri diş macunu ile kaplama, biber salçası, balmumu gibi maddeler uygulamaktadır. Bunların yanığın etkilerini ortadan kaldıracağına dair bir inanış vardır. Ancak bunun aksine böyle işlemlerin yapılması yanığın daha da kötü olmasına yol açmaktadır. Yanık tedavisinde bilinçsiz yöntemler uygulanması sakıncalı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Yanık açık yara olduğundan dolayı bu tarz uygulamalar bölgede iltihap oluşmasına yol açabilmektedir.

Yanığa Bitkisel ve Doğal Çözümler

Yanık olan bölgeye tıbbi müdahalelerin yanı sıra bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Bunlar yapılan araştırmalar sonucu doğruluğu ortaya çıkmış yöntemlerdir. Yanık olan bölgeye yapılacak ilk işlem yanığı soğuk su ile yıkamaktır. Bitkisel olarak bakıldığında yanık tedavisinde lahana yaprakları kullanılmaktadır. Öncelikle lahana yaprağı ezilmeli ve yumurta akı ile karıştırılmalıdır. Hazırlanan bu karışım yanığın oluşturduğu yaranın üzerine sürülmelidir. Yanık tedavisinde böğürtlen yaprakları de etkili olmaktadır. Toz haline getirilen böğürtlen yaprakları yanık yarasının üzerine koyulmalıdır. Yanığın acısını almak amacı ile lavanta yağı kullanılmaktadır. Böylelikle yanan yer yara olmadan kısa sürede iyileşebilmektedir. Uygulanan bu bitkisel yöntemler ile yanık tedavisinde olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji