bitkisel adet söktürücüler bitkisel adet söktürücü Bitkisel Adet Söktürücüler bitkisel adet s  kt  r  c  ler
bitkisel adet söktürücüler

Bitkisel Adet Söktürücüler

Kadınlarda bazı zamanlarda adet kanamalarının arasının kısalması ya da uzaması normal kabul edilir. Adet kanamasının beklenen tarihten erken ya da geç olması sık yaşandığında, bu önemli sebeplerden kaynaklanabilir. Bunların mutlaka araştırılması gerekebilir. Ancak arada bir olan geciken adet kanamalarında bitkisel adet söktürücüler kullanılabilir. Adet kanamalarının düzene sokulmasında çeşitli bitkisel ürünlerden faydalanılabilir. Bunlar kadınların az adet görmelerine, adet gecikmelerine faydalı olur.

Bitkisel Adet Söktürücü Kürler

Adet gecikmesinde papatya ve biberiye karışımından hazırlanan çayı içebilirsiniz.  Adet söktürücü olarak halk arasında oldukça yaygın kullanılan bu kürden yeterince fayda görebilirsiniz.

Adet söktürücü ve adet dönemi ağrılarında atkuyruğu otunu kaynatarak içebilirsiniz. Buna dilerseniz bal ilave edebilirsiniz.

Civanperçemi ve çörek otunu kaynatarak, balla tatlandırıp içmenizde adet gecikmesinde faydalı bitkisel kürler arasındadır. Yine dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Bu karışım ayrıca kısırlık ve menopoz dönemi sıkıntıları içinde kullanılabilir.

Adet gecikmesinde çiriş otunu kaynatın ve balla tatlandırarak içebilirsiniz.

Çörek otunun balla karıştırılarak tüketilmesi adet söktürücü olarak etkili olur.

Günde 3 defa kekik kaynatıp, balla tatlandırarak içebilirsiniz.

Dereotu adet söktürücü bitkiler arasında oldukça etkilidir. 2 çay kaşığı dövülmüş dereotunu yüne kaynatarak içebilirsiniz.

Adet Söktürücü Bitkisel Çay Tarifi

Geciken adet kanamaları için hazırlayacağınız bu çayı, hem adet sancılarının azalması için hem de adet kanamasını söktürmek için kullanabilirsiniz.

Maydanoz, papatya, civanperçemi, nane, kimyon, kurutulmuş kiraz sapı, karabaş otu ve ada çayı bitkilerini aynı oranlarda karıştırarak, çay olarak hazırlayın. Yalnız çayı sadece demleme yoluyla hazırlayın. Bitkileri kaynatmayın. Düzenli olarak adet kanaması öncesinden başlayarak bu çayı her gün 1 fincan içebilirsiniz.

Adet Söktürücü Bitkiler, Otlar

Hayıt meyvesi: Bu meyve oldukça eski dönemlerden beri adet söktürücü olarak kullanılmaktadır. Bazı araştırmalarda bu olumlu etkisi kanıtlanmış bir üründür. Avrupa’da doktorlar tarafından, hayıt meyvesinden elde edilen özüt hastalara adet söktürücü olarak tavsiye edilmektedir. En fazla kullanılan hayıt özü, rüzgar çiçeği ile kırlangıç otuyla hazırlanan tentürdür.

Siyah ve mavi koho:  Östrojen etkisiyle kanamayı kolaylaştıran siyak koho, rahim kasılmalarını artırıcı etkisiyle adetin olmasını sağlayan mavi koho, Amerikan yerlilerince adet söktürücü olarak eskiden beri kullanılmaktadır.

Havuç: Bu sebze çeşitli toplumlarda gebelik önleyici ve adet söktürücü olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Kereviz: İçeriğinde bulunan “butikdebeftalid” adlı maddenin etkisiyle adet söktürücü etki yaratan kereviz tohumu, oldukça yararlı bir üründür.

Hatmi çiçeği: İçeriğinde bulunan “betain” maddesiyle adeti kolaylaştıran hatmi çiçeği, kadınlar tarafından adet söktürücü olarak kullanılabilir. Bu madde yulaf, pazı, pancar, portakal, havuç gibi ürünlerde de bulunmaktadır. Dilerseniz bu bitkisel ürünleri salata şeklinde hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Zerdeçal: Özellikle Asya ülkelerinde adet söktürücü olarak yaygın olarak kullanılan zerdeçal, taze ve kuru toz olarak çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilir. Her ne kadar hakkında fazla bilimsel araştırma bulunmasa da, zerdeçalın yararlı etkisi halk arasında kabul görmüştür.

Rezene, mercanköşk, kimyon, keklik otu, maydanoz, fesleğen gibi bitkilerle hazırlanan çaylarda bitkisel adet söktürücü olarak kullanılabilir. Doğada bulunan bu ürünler mutlaka bitkisel uzmanlara, doktorlara danışılarak kullanılmalıdır.

error: Copyright! Yaşamloji