anne sütünü arttıran yiyecekler listesi  Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Listesi anne sutunu arttiran yiyecekler listesi
anne sütünü arttıran yiyecekler listesi

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Listesi

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir

Emzirme döneminde çoğu annenin içine girdiği bir durum olan; çocuğuna yeterli besini sağlayamama sorunundan ötürü endişe duymaya başlarlar. Bu durumda anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir sorusu ilk akla gelen sorudur.

Bayanların vücudunda üretilen süt miktarı tam olarak tespit edilemediği için bebeğin doyma duyusunun da net olarak algılanması mümkün olmadığından ötürü annelerin endişeleri git gide artmaktadır. Annenin bebeğe yetmeyecek miktarda süt üretme durumu genellikle pek görülmeyen bir durumdur.

Emzirme döneminde sorun yaşanmadığı sürece ve beslenme düzenini iyi ayarlayan bir anne rahatlıkla bebeğine süt verebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise bebeğin hareketlerinin anne sütüne bağlı olmadığının bilinmesidir. Çoğu annenin yaptığı hata bebek sütü kustuğu zaman ve ya aşırı gaz çıkarması olayı gerçekleşmesini kendi sütüne bağlayarak strese girmektedir. Bebeği bu durumları sergilemesinin hiçbir şekilde sütle bir bağlantısı olmadığı kanıtlanmış bir gerçektir. Doktorunuz tarafından verilen beslenme programı ve ya beslenme düzeni dahilinde hareket eden anneler herhangi bir şekilde süt azalması ve ya sütün kalitesinin eksilmesi gibi bir durum yaşamazlar. Verilen programlar dahilinde uyum gerçekleşir ise süt bebeğe tam olarak yetecektir. Anne sütünü arttıran yiyecekler ile süt problemi yaşayan bayanlar çeşitli gıdalar tüketerek bu sorunu ortadan kaldırabilirler.

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

Anne sütünü arttıran gıdalar arasında en çok dikkat çeken ürünlerden olan çemen otu tohumu Hindistan yöresine ait olmakla birlikte Ayurvedik tıpta da önemli bir yer kaplamaktadır. Anne sütünü arttıran yiyecekler içerisinde çemen otu tohumu ile süt ciddi bir oranda artar ve çocuğunuzun beslenmesi olarak endişeleriniz ortadan kalkmış olur. Düzenli olarak iki hafta boyunca çemen otu tohumu tüketimi bu etkiyi gözle görülür seviyelere çıkarmaktadır. Diğer bir bitki türü de rezenedir. Rezene içerisinde bulunan bileşenler ile hormon değişikliğine yol açan farklı yapıları koruyup anne sütü adına östrojen salgısını üretir. Anne sütünü arttıran yiyecekler arasında bulunan dereotu da rezene gibi işlev görüp sağlıklı bir anne sütü elde edilmesini sağlamaktadır. Hormonların dengesini sağlayarak annelere yardımcı olmaktadır.

Geleneksel olarak geçmişten bu yana kullanımı süren çeşitli gıdalar bulunmaktadır. Bunlar eski insanların süt arttırmak için kullandığı çeşitli bitki ürünleridir. Bir hayli etkili yöntemleri barından bu bitki türleri ile vücut eksik olan vitaminlerini kapatır ve kaliteli bir süt üretimi gerçekleştirir. Bunların ilk örneği susamdır. Siyah susam kalsiyum olarak zengin olmasına karşın anne sütünü arttıran önemli bir üründür. Bakır gibi önemli element bileşimlerini barındıran bu üründe çeşitli minerallerin oluşumu ile daha kaliteli bir süt üretilir.

Anne Sütünü Artıran Yiyecek Listesi

Kimyon süt üretimi ve verimi açısından hormonları uyaran bir baharattır. Kimyonu doğumun ardından anneye bir şekilde takviye edilmesi ile demir bakımından zengin hücreler oluşur. Bu hücreler hormonları uyararak verimli süt elde edilmesini sağlar. Bir diğer tahıl ürünü de arpadır. Arpa içerisinde bulunan bileşenler yardımı ile pilav ve çorba gibi besinlerin içerisine karıştırılarak süt şekeri halini aldırılır. Tüketilen bu besin verimli bir süt oluşturmakla kalmayıp anneye güçte vermektedir. Arpanın anne sütüne olan katkısı çeşitli araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Annelerin emzirme dönemlerinde arpa tüketimi yıllardır var olan bir yöntemdir. Arpa ve rezene ile birlikte yapılan tarifleri sütün kalitesinin muazzam bir şekilde arttığı gözlenmiştir.

Fesleğen bir çok şekilde anneye iyi gelen ve yardımcı olan bir bitkidir. Sindirim sistemlerindeki bozukluğu gidererek sakinleştirici bir etki yaratmaktadır. Bunun yanında K vitamini etkisi ile yemeklerde ve ya çay şeklinde tüketilmesi emziren anneler için iyi bir yöntemdir. Yeşil sebzeler ile muhteşem bir vitamin ve mineral alımı gerçekleşmiş olur. Bu yeşil sebzeler arasında bulunan; ıspanak, fasulye, pancar yaprakları ve kuşkonmaz ile laktoz üretimi arttırılmaktadır. Bu sebzeler ile sindirim kolaylaştırılır ve vücut çok daha güçlü bir hal alır. Bunların yanında tüketilmesi uygun olan kırmızı ve turuncu sebzeler süt kalitesini arttırmaktadır. Anneye tamamen doping etkisi yaratan bu besinler ile bebek daha verimli bir şekilde süt alışı ve daha kaliteli süt üretimi gerçekleştirmiş olur. Beta-karoten içeren havuç, tatlı patates, pancar ve benzeri ürünler ile süt üretiminde ciddi artışlar gözlenmektedir.

Sürekli olarak hayatımızda mevcut olan ve asıl özelliği doğal bir antibiyotik yerine geçen sarımsak ile emziren anneler bir hayli ikiye bölünmüş durumdadırlar. Hemn antibiyotik olup sizi zararlı etkilerden korur hem de süt üretiminde bir hayli başarılı sonuçlara imza atmış olan sarımsak sizin aracılığınız ile bebeğinizin de antibiyotik takviyesi almış olacaktır. Bebeklerin sevmeyeceği düşünülen bu sebze aksine bebeğin faydasına olacağı gibi zararlı etkilerden korunması içinde önemli bir unsurdur. Bir diğer yararlı besinde yulaftır. Yulaf içerisinde bulunan lifler ile demir ve kalsiyumu bir arada tutarak emziren annelere güç vermektedirler. Besin lifleri açısından oldukça zengin olan bu ürün çeşitli şekiller ile hazırlanabildiği gibi özel tarifleri de mevcuttur. Dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki annenin beslendiği her besin çocuğa da aynı şekilde iletilmektedir. Yararlı besin yararlı bir şekilde zararlı bir besin zararlı bir şekilde çocuğa aktarılmaktadır. Yulafta bir çok bakımdan faydalı mineraller taşımasından ötürü hem çocuğu hem de anneyi olumlu yönde etkileyecek bir besindir.

error: Copyright! Yaşamloji