küçük dil büyümesi neden olur tedavisi  Küçük Dil Büyümesi Belirtileri Neden Olur Tedavisi kucuk dil buyumesi neden olur tedavisi
küçük dil büyümesi neden olur tedavisi

Küçük Dil Büyümesi Belirtileri Neden Olur Tedavisi

Küçük Dil Büyümesi

Küçük dil iki yan ve ön taraflarında yumuşak kasları olan ve ağzımızın iç kısmında küçük bir üzüm tanesine benzeyen bir organımızdır. Bu kaslar sayesinde hareket ederek burnumuzdaki kanalları kapatır.

Yediğimiz içtiğimiz, yiyecek ve içeceklerin burnumuzdaki kanallara kaçmasını önler. Yumuşak ve hareketli bir yapıya sahip olan küçük dilimiz, tükettiğimiz besinlerin yemek borusuna kaydırmayı sağlar. Küçük dilimizin bize sağladığı sadece yemek yememizi sağlamak değil, aynı zamanda sesleri çıkarmamızı da sağlar. Konuşmamızı sağlar.

Gırtlaktan çıkan bazı seslerin yani aksanlar (İspanyolca, Fransızca, İbranice gibi dillerde) küçük dilin yardımıyla olur. Eğer küçük dil olmasaydı sesimiz burnumuzdan çıkardı.

Küçük Dilin Büyümesi Neden Olur?

Vücudumuz için bu kadar önemli olan küçük dilimizin büyümesinden dolayı, konuşma bozukluğu, yeme bozukluğu ve horlama gibi şikayetler meydana gelebilir. Bazı alerjik durumlar küçük dilin büyümesine neden olabilir, enfeksiyona bağlı olarak; bademcik kulak, burun boğaz enfeksiyonlarından dolayı küçük dil büyümesi nedenlerindendir. Yediğimiz yemeklerin çok sıcak ya da çok soğuk olması küçük dilin büyümesine kızarıp şişmesine neden olur. Çocukluktan itibaren görülmeye başlayan genetik yapıdan dolayı, alkol tüketimi fazla ise yine küçük dilin büyüme sebeplerinden biridir. Ayrıca, bol miktarda su içmek küçük dilin büyümesini önlemede yardımcı olur.

Enfeksiyona ve alerjik duruma bağlı nedenlerden büyüyen, şişen dilin iyileşme süresi bir kaç gündür. Eğer büyüme şişme sık sık tekrar ediyorsa ve bu büyümeden dolayı nefes almakta yutkunmakta yemek yemekte ağız sürekli sulanıyorsa, rahatsızlık iyileşme süresi uzun ise bu bir hastalığın habercisidir. Bu hastalıkta dil kanseri olarak nitelendirilir. Ve zorlu bir süreçtir.

Alerjik nedenlerle küçük dilin büyümesi uzman doktorların önereceği steroidler tedavi ile şişliği ve acıyı giderebilir. Alerjik, enfeksiyonsal durumlarda sadece ilaçla tedavi yapılmaktadır. Uzmanlar bir operasyona gerek duymamaktadır.

Küçük Dil Büyümesi Belirtileri

Küçük dilin büyüme belirtileri arasında hasta yemek yemede ve yutmada, yutkunmada zorlanabilir ya da acı ağrı hissedebilir. Yutkunmada zorlandığı için ağzı sürekli sulanır. Ağzın içi sürekli ıslaktır.

Küçük dilinde büyüme olan kişilerde, bulantı, ateş, baş dönmesi hastalığın belirtilerindendir. Hasta da boğulma hissi, boğazda tıkanma hissediyorsa mutlaka bir uzmana danışmalıdır.

Küçük Dilin Büyümesi Tedavisi

Küçük dilin büyüme nedenleri araştırılmalıdır. Farklı tedavi şekilleri vardır. Büyümenin durumuna göre ilaçla tedavi, ameliyat, steroidler tedavi uygulanarak tedavi edilebilir.

İlaçla Tedavide, küçük dilde enfeksiyondan dolayı bir büyüme varsa, uzmanlar tarafından, hastaya antibiyotik ilaçlar kullanılarak bu sorun giderilebilir.

Bir diğer tedavi şeklide cerrahi operasyondur. Büyümenin durumuna ve hastalığın belirtilerine göre cerrahi bir operasyonla bu durum giderilir ve hasta eski sağlığına geri kazanabilir. Küçük dilin büyüklüğü oldukça fazlaysa, hasta öksürmeyi yoğun bir şekilde yaşar, uykusunda horlama sorunları yaşar, uyku sorunları, uyku kalitesizliği gibi sorunlarla karşı kaşıya kalır. Hasta da bu tür şikâyetler mevcut ise uzman doktorların yapacağı bir dizi tetkikleri sonucunda küçük dil büyümesinin tedavisi yapılarak, bu sorun giderilebilir.

Radyofrekans tedavisi de uygulanarak küçük dil yukarı çekilerek, büyüme önlenerek yapılan bir tedavi şeklidir. Fakat bu kesin bir çözüm değildir. Hasta aynı şikâyetlerle tekrar karşılaşabilir.

Küçük Dil Büyümesinde Bitkisel Tedavi

Kendi kendinize evinizde uygulayabileceğiniz, bulması kolay şifalı bitkilerle de küçük dil büyümesi giderilebilir. Bunun için aşağıdaki reçeteleri uygulayabilirsiniz. Tabiî ki bu kürleri uygulamadan önce mutlaka bir doktora başvurunuz. Çünkü küçük dil büyümesi önemli bir rahatsızlık, hastalıktır. Uyku kalitesini düşürür. Horlamalara neden olur. Gece uyurken nefes almada güçlük çekebilirsiniz. Ayrıca, uykuda soluğunuzu keserek ölümlere neden olabilir. Bu hastalıkta gece ölümler daha sık görülür.

Malzemeler

  • Bir adet nar kabuğu
  • 3 su bardağı şeftali suyu

Hazırlanışı

Bir bardak soğuk suda bir adet narın kabuğu haşlanıp kaynatılır. Bu suya 3 su bardağı şeftali suyu eklenir. Daha sonra bu kürü gargara yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • Böğürtlen filizi, sinirli yaprak, sumak, gül suyu

Hazırlanışı

Böğürtlen filizi, sinirli yaprak, sumak, gül suyu kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra karışıma dut şurubu eklenir. Daha sonra bu karışımla gargara yapılır

Buz ve zerdeçal kürü

Malzemeler:

  • Bir çay bardağı zerdeçal, su, buz

Hazırlanışı:

Bir çay kaşığı kadar zerdeçal su ile karıştırılır. İçine buz koyulur. 5 dakika bekletilerek içilirse, küçük dilin iyileşmesinde kullanılır.

Küçük Dil Büyümesine Tuzlu Gargara

Hemen hemen bilinen en klasik ve etkili yöntemdir tuzlu gargara.

Ağız içi yaralarında, apselerde, aft oluşumunda kullanılır. Bir çay bardağı ılık suya biraz tuz konur ve bu tuzlu su ile yapılan gargara küçük dilin büyümesinde de etkili bir yöntemdir.

Fesleğen yaprağı kürü

Günlük olarak içtiğiniz çayın içine fesleğen yaprağını koymanız yeterli. İster siyah çayın isterseniz de yeşil çayınızın içine bir iki yaprak fesleğen koyarsanız, küçük dilin büyümesi rahatsızlıklarında kullanabileceğiniz bir tedavi şeklidir.

Küçük Dil Büyümesi için Bal

Vücudumuzu bir çok hastalıklara, bakterilere, karşı koruyan balın mucizesi, küçük dil büyümesinde de etkili bir yöntemdir.

error: Copyright! Yaşamloji