bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer bebeklerde gaz Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Gazı Nasıl Geçer bebeklerde gaz sanc  s

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Gazı Nasıl Geçer

Bebekte Gaz Neden Olur, Sancısına Ne İyi Gelir, Gaz Nasıl Çıkarılır?

Aşağıda bebeklerde gaz sorunu için yapılacak iyi gelen yöntemlerin yanında, modern tıbbın kabul ettiği bitki çayları da vardır. Bakalım bebekte oluşan gaz sancılarına ne iyi gelir ve gaz nasıl çıkarılır;

Özellikle ilk çocuk annelerine sıkıntılı anlar yaşatan ve genelde her bebekte olan, annelerin elini ayağını birbirine dolaştıran zor durumlardan biri de bebeklerde gaz sancısı oluşumudur. Bebeklerde sancılar doğumdan 15 gün sonra görülmeye başlar, 4-5 ay kadar sürer ve bazı hassas bünyeli bebeklerde 1 yıl kadar da sürebilir.

Bebeklerde Gaz Olduğunu Nasıl Anlaşılır?

Hemen her bebekte görülen gaz sancısını anlamak da çok önemlidir, bir çok anne bebeği emzirdikten sonra ağlamaya başlayınca, eyvah bebeğim doymuyor diyerek bebeğe mama vermektedir, oysa ki bebek annesini emdikten sonra açlıktan değil bağırsakta kasılmalara neden olan gaz sancısı yüzünden de ağlamaktadır. Eğer bebeğiniz anne sütü emdikten bir kaç dakika sonra ağlamaya başlıyorsa, ayaklarını karnına çekerek veya ayaklarını uzatırken kendisini kasarak ağlıyorsa, kusması, ishali, ateşi de yoksa bebeğinizdeki büyük ihtimalle gaz sancısı problemi olabilir.

Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri;

• Bebeğin annesinin göğsünü tam tutamamasına bağlı nedenler.

•Bebeğin annesini hızlı emmesinden dolayı hava yutması. Biberon kullanımı sırasında da aynı sorun olur. Emzirme süresi de çok önemlidir.
•Çocuklar çabuk üşüdükleri için ayakları üşütmesi de gaz sebebidir.
•Bebeklerin boş biberonla oynarken içinde bir şey varmış gibi davranmaları da hava yutmalarına neden olur.

Bebeklerde Gaz Sancısını Önlemenin Yolları

•Bebek annesini emerken göğsünün siyah kısmını tam olarak ağzına almalı, biberonla beslenirken de boşluk bırakılmamalıdır.
•Bebeğin ayakları sıcak tutulmalıdır, evde uyurken ayaklarının olduğu yere ılık sıcak su torbası konmalıdır.
•İnek sütü ve mama verileceği zaman mutlaka ılık olmalıdır, soğuk gaz yapar.
•Bebek beslendikten hemen sonra kesinlikle gazı çıkarılmalıdır,

Bebek arabası ile gezdirmekten çekinmeyin, bunun çok faydaları vardır.

Bebeği emzirdikten sonra yaklaşık 25 dakika bebeği kucağınızda dik tutun. Bu mide ve kapakçığın rahatlamasını sağlar ve gaz oluşumunu bir nebze hafifletir.

İnfantil kolik ağlama sorunu olan bebeklerde yatmadan önce biraz gezdirmek veya ev içinde ortam değiştirmek iyi gelir.

Bebeğinizi kucağınızda gezdirmekten vazgeçmeyin. Yapılan araştırmalar sonucu fazla kucakta yetişen bebekler, diğerlerine göre kendine güveni daha çok olmakta.

Bebek Ek Gıdaya Geçince Neler Gaz Yapar;

Kuru fasulye, bulgur, brokoli, karnabahar, lahana, mercimek bebeklerde gaz yapan yiyecekler arasındadır, anne sütü alan bebeklerde anne de beslenmesine dikkat etmek zorundadır, çünkü anne, gazlı gıdalarla beslenince süt ile bebeğe geçer ve bebekte şiddetli gaz sancıları meydana gelir.

Anne yemekten sonra yarım çay bardağı suya bir tatlı kaşığı kimyon koyarak yemeklerin üzerine içerse anneden bebeğe geçen gaz bir nebze önlenmiş olur.
Bebek ek besine geçtikten sonra gaz yapıcı yiyecekler verilirken yemeklerine çok az kimyon koyulur.

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Gaz Nasıl Çıkarılır?

Gaz Sancısı Nasıl Geçer: Bebek gaz sancısı çekiyor sürekli ağlıyorsa, karnını omzunuza doğru dayayarak sırtına minik minik vurarak, aşağı yukarı sıvazlayarak gaz çıkarma işlemi yapmak gerekiyor. Bu yöntem gaz çıkarmaya iyi gelir.

Bebeğinizi sırt üstü yatırdıktan sonra ayak baş parmaklarının altındaki tombul yere elma yağı sürerek ve hafif bastırarak ovun, ve arada bir de ayaklarını karnına yaklaştırarak hafifçe 10 saniye kadar bastırın çekin, bu işlemi 7—8 kere yapın, ardından karnına elma yağı sürerek saat yönünde ovarak masaj yaparak gaz giderilir. Bu yöntem bebekte gaz sancılarına iyi gelen doğal yöntemler arasındadır.

bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir bebeklerde gaz Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Gazı Nasıl Geçer bebeklerde gaz 150x150Saç kuruma,bulaşık, çamaşır makinesinin sesi bebeğin anne karnındaki sese benzediği için onu rahatlatarak ağlamasını durdurabilir. Evde bu şekilde rahatlatabilirsiniz.

Ayaklarının altını ve karnını zeytin yağı veya elma yağı ile yağladıktan sonra ılık havlu sarmak doğal tedavi niteliğindedir.

Anne olarak sizde ayaklarınızı üşütmemeye ve gazlı yiyeceklere dikkat etmelisiniz.

Bebekte Oluşan Gaza İyi Gelen Bitki Çayları

Bebeklerde gaz sorunu için bitkisel ilaç niteliğinde doğal bitki çayları vardır. Bunları modern tıp kabul etmiştir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur çayın miktarıdır. Lohusa Emzirme döneminde olan anneler gazı olan bebek için aşağıdaki bitkisel çaylardan günlük en fazla 100-120 ml. tüketmelidir. Bu oran küçük bir su bardağına yakındır. Gaz oluşumunu engelleyici iyi gelen çayların aşağıda 2 örneği verilmiştir.

Fazla içmek bebeğe olumsuz olarak geçer ve beynini yorabilir. Doğum sonrası günlük sağlıklı beslenme için 1 Bardaktan fazla önerilmez.

Rezene Çayı: Bebeklerdeki gaz ağrısına iyi gelen rezene çayı aynı miktarda tüketilmeli. Hem anneyi rahatlatıcı faydaları varken hemde bebekteki gaz oluşumunu engeller.

Papatya Çayı: Yine aynı şekilde bitkisel tedavi olarak kullanılan bu bitki çayı tüketildiğinde, emzirme ve sonrasında gaz sancılarını hafifletir faydaları vardır.

error: Copyright! Yaşamloji