Duloxx 30 mg reçetesiz alınır mı  Duloxx 30 mg reçetesiz alınır mı ? duloxx recetesiz 556x400

Duloxx 30 mg reçetesiz alınır mı ?

Bir çok hasta “eczaneye gitsem reçetesiz olarak Duloxx 30 mg  ilacını satın alabilir miyim ?” diye sormaktadır.

Duloxx 30 mg reçete ile satılan bir ilaç olup normalde doktor reçete etmeden bu ilacı eczaneden alamıyor olmanız gerekir.

Eczaneden reçetesiz olarak sadece gıda takviyesi ürünler ile marketlerde bile satılan bazı ürünler satılması gerekirken bazen reçete ile satılan ilaçlar da reçetesiz satılabilmektedir.

Kırmızı ve yeşil reçeteli ilaçların eczanelerden reçetesiz olarak alınamaması kati bir durumdur. Bazı izlemeye tabi ilaçların ve antibiyotiklerin durumu da öyledir. Bunların haricinde kalan  bazı diğer ilaçların eczaneden reçetesiz olarak satın alınmasında eczacılar esneklik tanıyabilmektedir.

Normalde bir ilacı doktor reçetesi olmadan ne sizin talep etmeniz, ne de eczacınızın size satması gerekir. Ancak bazı ilaç gruplarında devlet bu takibi yapmadığı için bazı ilaçları reçetesiz satmak eczacıların inisiyatifine kalmaktadır.

Bu sebeple bir eczacının reçetesiz satmadığı bir ilacı başka bir eczanın reçete istemeden sattığına şahit olabilmekteyiz.

Duloxx 30 mg reçetesiz alınır mı ?

Duloxx 30 mg, antidepresan özelliğinde olan bir ilaç olup depresyon tedavisi, kaygı bozukluğu tedavisi ve psikolojik kökenli ağrıların geçirilmesi için reçete edilen bir ilaçtır.

Nadiren de olsa bazı hastalarda ilk kullanıldığında intihar hissi oluşmakta, depresyon ve anksiyete şikayetleri artabilmektedir. Bu nedenle doktor bilgisi dışında kullanılması sakıncalı olan bir ilaçtır.

Devletimiz yeşil reçeteli, kırmızı reçeteli ilaçlar ile takibi zorunlu ilaçların reçetesiz olarak satılmasını “kesin” olarak yasaklamış olup bunun takibini yapmaktadır.

Yeşil reçeteli ilaçlar bağımlılık yapan ilaçlardır. Kırmızı reçeteli ilaçların bir çoğu uyuşturucu özelliktedir.

Duloxx 30 mg yeşil reçeteli mi ?

Duloxx 30 mg yeşil reçeteli veya kırmızı reçeteli bir ilaç değildir. İzlemeye tabi ilaçlardan da değildir. Normal reçeteli bir ilaçtır.

Duloxx 30 mg’nin reçetesiz alınması durumu eczacının inisiyatifine kalmıştır. Normalde insan sağlığı açısından bir eczacının reçete olmaksızın bu ilacı her isteyene satmaması gerekir. Fakat bu ilaç devlet tarafından takip altında olmadığından eczacı inisiyatif almak suretiyle Duloxx 30 mg ilacını reçete olmadan da satabilir.

Ancak bir çok eczacı Duloxx 30 mg ilacını isteyen kişilere reçete sormakta ve reçete olmadan satmamayı (meslek etik ilkeleri açısından) tercih etmektedirler.

Bazıları ise hasta önceden beri Duloxx 30 mg kullanıyor ise bu ilacın hasta tarafından devamlı olarak kullanıldığı düşüncesiyle reçetesiz olarak da satabilmektedir.

Duloxx 30 mg hangi doktor reçete eder ?

Duloxx 30 mg yaygın olarak psikiyatristler tarafından reçete edilmektedir. Psikologlar ise bu ilacı reçete edemezler.

Huzursuz bacak sendromu, diyabet nedeniyle oluşan sinir hasarı kaynaklı nöropatik ağrıların giderilmesi, fiziksel bir sebebe bağlı olmaksızın uzun süredir yaşanan kas iskelet sistemi ağrıları ve sebebi bilinmeyen uykusuzluk gibi sorunlar için de reçete edildiği için ortopedi ve dahiliye doktorları da Duloxx 30 mg ilacını reçete edebilmektedirler.

Aile hekimleri ise daha önceden Duloxx 30 mg reçete edilmeyen kişilere bu ilacı yazmaktan kaçınmakta, öncelikle hastanın branş uzmanına gitmesini tavsiye etmektedirler.

error: Copyright! Yaşamloji