testis beze  Testislerde Oluşan Bezeler Nedir, Neden Oluşur, Tedavisi testis beze
testis beze

Testislerde Oluşan Bezeler Nedir, Neden Oluşur, Tedavisi

Testislerde Oluşan Bezeler Nedir

Günümüz insanının yaşadığı en büyük kabuslardan biri kansere yakalanmak. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sigara ve bağlı olduğu akciğer kanserini risk listesinde en başlara alınca bu korku daha da büyüdü.

Bu yüzden kadın olsun erkek olsun vücudumuzda görülen en ufak bir kisti görünce hemen kötü şeyler düşünmeye başladık. Bu bir yerde tedbirli olmak anlamına gelse bile her kist tehlike taşımıyor. Özellikle lipoma olarak bilinen yağ bezeleri sizi telaşa düşürmesin.

Lipomalar

Vücudun hemen her yerinde görülebilecek olan yağ bezeleri yani lipom oluşumları yağ hücresinin depoladığı yağı sınırlayamaması sonucu oluşuyor. Genellikle deri altında oluyor ama bazen dışarı da sarkabiliyor. İ

nsan en iyi muayeneyi en başta kendisi yapabildiği için elle donulduğunda bu lipomlar da hissediliyor. Yüzde, boyunda, bacaklarda sık sık oluşabiliyor. Ama bu oluşumlar erkeklerde özellikle testis bölgesinde hissedildiğinde akla gelenler farklılaşıyor. Testiste kitle neden olur sorusu erkeğin kafasını kurcalamaya başlıyor. 

Nasıl Anlaşılır?

Testisler penisin altında ve skrotum adlı bezde bulunuyorlar. Görevleri sprem ve testosteron üretmek. Yani erkek üreme sisteminin temelini oluşturan organlardan biri. Bu yüzden testisler ve civarında görülen kistler bile görüldüklerinde endişe yaratıyorlar.

Kısırlık (infertilite) ve varikosel (testislerdeki damarlarda oluşan varis) hemen akla geliyor. Oysa o kadar büyütülecek bir durum yok. Vücudun hemen her yerinde görülebilen lipomlar elle bile anlaşılabiliyor ve zararlı değiller. Yani testislerde yağ bezesi tedavisi ancak sizin için estetik veya psikolojik bir sorun yaratıyorsa ve isterseniz cilt uzmanı tarafından lokal anestezi ile alınarak yapılabilir.

testis beze tedavi  Testislerde Oluşan Bezeler Nedir, Neden Oluşur, Tedavisi testis beze tedavi
testis beze tedavi

Yapısı Değişiyorsa

Büyük çoğunlukla hiç dokunulmaması gereken yağ birikmelerinden başka bir de testislerde kistler oluşabilir. Gene kişinin el ile en iyi hissedebileceği bu testiste bezelerin çoğu da aslında zararsızdır. Elinizle yokladığınızda hissettiğiniz bir değişikliği hemen sıkmaya veya iğne gibi şeylerle delerek dışarı akıtmaya uğraşmayın.

Hissettiğiniz sertlik ağrı vermiyorsa, boyutları büyümüyorsa ve renk değiştirmiyorsa paniklemeyin. Sonuçta bölgesel anestezi ile alınabilir. Hatta daha önceden doktor kontrolleri ile iyi huylu çıktığında unutun gitsin. Ama testis torbasında kitle sonradan bu sayılan belirtileri gösteriyor yani renk ve şekil değiştirip büyüyor, ağrı vermeye başlıyor ve torbada bir ağırlık hissi yaratmaya başlıyorsa hemen üroloji uzmanına muayeneye gitmeniz iyi olur. 

Oluşabilecek Kistler

Erkek üreme sistemleri üzerine çalışan ürologlar testiste kist oluşumlarını olma nedenlerine göre ayırıyorlar. Örneğin varikosel testislerdeki kan akışını engelleyen kılcal damarlardaki varis oluşumlarını anlatıyor.

Bunlar kan akışı ile ilgili oldukları için acil müdahale gerektiriyor. Hidrosel kistler ise yeni doğan her üç erkek bebekten birinde görülecek kadar yaygın. Testislerdeki su birikmesini anlatıyor. Küçük bir cerrahi müdahale ile atlatılabilecek bu durum iki yaş civarı kendi kendine de geçiyor. Epididimis kistler de epeyce yaygın. Her üç erkekten birinde görülüyor. Sperm oluşumuna engel olmuyorsa kendiliğinden geçmesi çok daha iyi.

Bütün bu kistler zararsız cinsinden. Ama testis kanserine neden olan kötü huylu kistler de var. Bu durumda testisin alınmasına kadar gidilebiliyor. Kanserli yapı zaten testisin şeklini de bozmaya başlıyor. Testiste kitle nasıl anlaşılır sorusundan önce kitlenin iyi veya kötü huylu olmasının belirlenmesi çok daha önem kazanıyor.

Uzman Görüşü Şart

Testislerde görülebilecek kistlerde muhakkak bir uzman görüşünü almak, hastalık öncesi olanları dürüstçe anlatmak şart. Çünkü bel soğukluğu gibi zührevi hastalıkların da belirtisi kistler olabiliyor. Günümüzde az gelişmiş toplumlarda hala çok görülen ve genellikle saklanmaya çalışılan zührevi hastalıklarda Testiste ağrılı kitle dertlerin başlangıcı.

Yaralanmalar, alınan şiddetli darbeler testis torsiyonu gibi sorunlara yol açıyor. Bu gibi durumlarda ayrıca yüksek ateş, bulantı, kusma gibi şikayetlerde başlıyor. Acil tıbbi yardım şart. Yani skrotum denilen testis kesesi pek korunaklı olmadığı için darbelere de açık oluyor.

Üroloji Doktorları

Doktorların dilinde spermatosel olarak geçen erkek yumurtalık kistleri testislerde oluşan anormal lezyonları anlatıyor. İyi huylu olanlar bir sorun teşkil etmiyorlar. Tedavileri de çok kısa zamanda yapılıyor, hatta kendi doğal süreçlerine bile bırakılıyorlar. 

Önemli olan kitlenin huyunun ne olduğu ve bu tespitin gecikmeden yapılması. Yağ bezelerinin zaten bir sakıncası yok ve bu belerin testise çok yakın yerlerde çıkması bile endişelenecek bir konu değil. Testiste kitle tedavisi yapılan araştırmalar sonucu kesinlikle belirlenen ve kitle oluşumu kötü huylu olsa bile kanserle tedavinin uygulanacağı yöntemlere dayanıyor.

error: Copyright! Yaşamloji