göbek eritme diyeti göbek eritme diyeti Göbek Eritme Diyeti gobek eritme diyeti
göbek eritme diyeti

Göbek Eritme Diyeti

Göbek Eritme Diyeti ile kısa sürede göbekte yağlanma durumundan kurtulun. Kolay uygulanabilir bir diyet olan göbek eritme diyeti özellikle bel ve çevresinde oluşan yağları eritir.

Vücut yağlanması günlük alınan kalori miktarının harcanan kalori miktarına oranla daha fazla olması ile gerçekleşir. Göbekte oluşan yağlanma ise genetik yapı ve gün içerisinde tüketilen besinlerin içeriklerine bağlı gelişen bir durumdur.

Bu duruma örnek verilecek olursa bir kişi ekseriyetle basit karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsa insülin salınımlarında artış meydana gelir ve bu başta göbek olmak üzere diğer bölgesel yağlanmalara da neden olur. İnsülin salınımı konusunda sorun yaşayan ve özellikle şeker hastalarında belirgin bir şekilde göbek bölgesinde yağlanma olur.

Basit şeker ile beslenme sonucu pankreas tarafından salgılanan insülin göbek bölgesinde yağlanmaya neden olur. Ve bunu tetikler. Yanı sıralanacak olursa;

Yüksek oranda karbonhidrat yiyen kişilerde,

Tip1 ve Tip2 diyabet hastalarında,

İnsülin direnci olan kişilerde göbek yağlanması çoğunlukla rastlanır.

Göbek Eritme Diyetinde Beslenme

göbek eritme diyeti nasıl yapılır göbek eritme diyeti Göbek Eritme Diyeti gobek eritme diyeti nasil yapilir
göbek eritme diyeti nasıl yapılır

Eğer ki vücudunuzda kilo alma ve özellikle göbek bölgesinde yağlanmaya meyil varsa bu durumda uygulamanız gereken şey sağlıklı bir beslenme programı ve sağlıklı bir egzersiz programıdır. Bu programın uygulanması halinde verilen kiloların geri alınabileceği asla unutulmamalıdır. Çünkü kilo vermek vücudun genetik yapısında değişikliklere yol açmaz.

Göbek yağlanmasının ardında metabolik be hormonel bir rahatsızlığın var olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer varsa şayet daha da geç kalınmadan bu tedaviye başlanmalıdır. Tedavi sonrasında ise kişiye özel beslenme ve spor programı uygulanmalıdır. Bu süreçte kişide karbonhidrat ile beslenme konusunda oldukça seçici davranılmalı ve gözetim altında olmalıdır.

Göbek Eritme Diyetinde Uzak Durulması Gerekenler

Göbek bölgesinde yağlanmanın baş sebebi basit karbonhidratlardır. Şeker tüketiminde ve karbonhidrat tüketimi halinde vücutta insülin salınımı artar. Bu salgılanan insülin hormonu yağ depolanmasında tetikleyici unsur olur.

Şeker ve şekerli besinlerin yani çikolata ve kekelerin, aynı etkiyi yaratan beyaz un mamullerinin, pirincin ve makarnanın tüketilmesinden uzak durulmalıdır. Bu besinler Glisemik indeksi yüksek besinlerdir ve insülin salgısını artırır. Göbek eritme diyeti yapan kişiler menülerinde bu gıdaları oldukça az kullanmalıdır. Ancak diyetten uzaklaştırılan besinler sizlerin karbonhidrat yönünden 0 beslenmeniz anlamına gelmemektedir. Vücudun karbonhidrata da ihtiyacı vardır ve bu ihtiyacı karşılamak adına mevsim meyvelerinden, sebzelerden ve kompleks karbonhidrat olarak adlandırılan esmer, tahıllı, makarna, kuskus, bulgur ve esmer ekmeklerden, esmer atıştırmalıklardan yararlanılmalıdır.

Göbek eritme diyeti esnasında hem protein hem yağ hem de karbonhidrat yönünden dengeli bir şekilde zengin olan kuruyemişlerden yararlanabilirsiniz. Bu şekilde kan şekeriz ve kan değerlerini dengelenmiş olacaktır. Göbek bölgesinde yağlanmada dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise içeceklerdir. Şekerli ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.

Göbek Eritme Diyetinde Kahvaltı

Kahvaltı sağlıklı yaşamak isteyen bir kişi için oldukça önemlidir. Gün içerisinde dikkat edilmesi gereken en önemli öğündür. Kahvaltı öncesi gece boyu metabolizma uykuya geçiş yapmıştır ve kahvaltı metabolizmanın çalışmasını sağlar. Yağ yakımı destekleyici bir kahvaltı ile güne başlamak oldukça önemlidir. Göbek bölgesi yağlanması yaşayan kişiler kahvaltılarında tükettikleri karbonhidrat türlerine ve miktarlarına oldukça önem göstermelidir basit karbonhidrat değil kompleks karbonhidrat tüketmelidir. Kahvaltıda şeker, bal, reçel gibi besinler minimum seviyede hatta mümkünse 0’a indirilmelidir.

Kahvaltı da kompleks karbonhidratlar tüketilmesi gerektiğini daha önce belirttik. Nedir bunlar derseniz;

  • Tam tahıllı ya da esmer ekmek,
  • Yumurta,
  • Karabuğday,
  • Süt grubundan yoğurt ve peynir,
  • Hacmi küçük enerjisi yüksek kuruyemişler

Göbek Eritme Diyeti için Öğlen-Akşam Yemeği

Öğlen yemeklerinde genel olarak et/salata/sebze yemeklerinden kombine edilen bir menü hazırlanmalıdır. Özellikle tercih edilen karbonhidrata oldukça özen gösterilmelidir. Et yemek istemeyen kişiler içim sebze/yoğurt/salata kombini de oldukça güzel bir alternatiftir. Eğer ki yemeğinizin yanında karbonhidrat grubundan yana bir tercih yapmak istiyorsanız en az işlemden geçmiş olanları tercih etmelisiniz. Tam tahıllı ve esmer ekmekler yine bu öğünler için beyaz ekmek yerine kullanılabilecek ekmeklerdendir. Göbek eritme diyetlerinde bu ekmeklerden yana tercihinizi yapmanız gerekmektedir.

Karın bölgesinde yağlanma yaşayan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken öğün akşam yemeğidir. Akşam öğünü Türk kültüründe en özenilen ve en çok masa başında kalınan öğündür. Akşam yemeklerinde yapacağınız tercihleri karın eritici pek bir beslenme programına dönüştürmeniz mümkündür. Yine en önemli etkenin karbonhidratlar olduğu unutulmamalıdır.

error: Copyright! Yaşamloji