zencefilin faydaları zencefil neye iyi gelir zencefilin faydaları, zencefilin faydaları nelerdir, zencefil neye iyi gelir Zencefilin Faydaları, Zencefil Neye İyi Gelir zencefilin faydalari zencefil neye iyi gelir
zencefilin faydaları zencefil neye iyi gelir

Zencefilin Faydaları, Zencefil Neye İyi Gelir

Zencefilin Faydaları

Zencefil, zerdeçal, havlıcan ve kakule ile aynı ailenin üyesidir. Zencefili mutfağından en çok kullanan ülkelerin başında Asya ve Hint mutfağı gelmektedir. Araçların mutfağında da yemek kültüründe zencefili sıkça görmeniz mümkündür.

Zencefil yemeklere o kadar çok kullanılıyor ki kullanan kişiler çoğu zaman bunun bir lezzetten çok yarar olduğun görmüyor. Zencefilin vücuda aklınıza gelmeyecek kadar çok yararı vardır. Peki, zencefilin vücuda yararları nedir? Ayrıca zencefil çayı faydaları yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Zencefil vücuda oldukça faydalı bir bitkidir. Çin tıbbında zencefilin çeşitli hastalıklara iyi geldiğine inanılmaktadır. Çok çeşitli sağlık sorunlarının üstesinden gelen bu bitki, sindirim sistemi sorunu yaşayan kişiler tarafından kullanılabilir. Aynı zamanda mide problemleri, hazımsızlık gibi problemlerin de üstesinden zencefil gelmektedir.

Zencefil Mide Bulantısına İyi Gelir

Mide bulantısına iyi gelen zencefil, özellikle bu yararı bakımından hamile kadınlar tarafından keşfedildi diyebiliriz. Eğer hamileyseniz ve sabah bulantınız varsa zencefil tüketerek bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Zencefilin mide bulantısına faydası araştırılmıştır.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar zencefilin mide bulantısına iyi geldiğini kanıtlar özelliktedir. Hamilelik süreci boyunca sabahları bulantınız olduğu zaman herhangi bir ilaç kullanmak yerine doğal yoldan zencefil tüketerek hem kendinizi hem de bebeğinizi besleyebilirsiniz.

İltihap Önleyici Olarak Kullanılan Zencefil

Zencefil, vücutta iltihap oluşan bölgelerde iltihap giderici ve iltihap önleyici olarak kullanılmaktadır. Zencefilin içeriğinde yer alan gingerol adlı madde vücuttaki iltihabın önünü kesebilecek çok güçlü bir maddedir.

Zencefilin iltihap önleyici özelliği aynı zamanda osteoartrit gibi şiddetli ağrı hastalıkların da geçmesinde kullanılmaktadır. Yaştan ötürü meydana gelen eklem ağrılarınız varsa ve diz ağrılarından şikâyetçiyseniz zencefil tüketerek bu rahatsızlıklarınızın üstesinden gelebilirsiniz.

Yumurtalık Kanserinin Düşmanı Olarak Kullanılan Zencefil Bitkisi

Zencefilin ana maddesi olarak bilinen gingerol’un yapılan araştırmalara göre kanserli yumurtalık hücrelerini azalttığı öğrenildi. Vücutta mevcut olan tümörler zencefil sayesinde küçültülmektedir.

Yumurtalık kanserine iyi gelen zencefil kolon kanseriyle savaşabilecek güçtedir. Kanser ve zencefil birbirine düşman iki cephe diyebiliriz.

Bağışıklık Sisteminizi Zencefil ile Güçlendirin

Zencefil tüketen kişilerin vücut ısılarının yükseldiği bilinmektedir. Grip olduğunuz zaman zencefil tüketerek sağlıklı terlemeyi sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hastalığı kısa sürede atlatabilirsiniz. Zencefilin bağışıklık sistemine faydası burada bitmiyor.

Bulaşıcı hastalıkları özellikle kış aylarında zencefil kullanarak atlatabilirsiniz. Kış aylarının hastalıkların kol gezdiği bir ay olduğunu biliriz. Bu aylarda zencefili çay yapıp içerseniz bağışıklık sisteminizi çökerten tüm mikroplarla savaşabilir ve güçlü bir bünyeye sahip olabilirsiniz. Bir su bardağı suya birkaç tane zencefil atarak kaynattıktan sonra dinlendirerek hafta da üç kere tüketmeniz yeterli olacaktır.

Astım Hastaları Zencefil Tüketiyor

Astım hastalarının en çok tükettiği zencefil, astım tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar zencefilin içerisinde yer alan maddelerin astım ilaçları ile birlikte kullanıldığında, ilaçların etkisi daha da arttırdığı yönünde.

Zencefilin astım hastalığına faydası astım hastaları mutlu ediyor. Çünkü zencefil astım ilaçlarından sonra kullanıldığı zaman ilaçların etkisini arttırarak astım hastası olan kişilerin rahat nefes almasını ve ferahlamasını sağlıyor.

Şeker Hastalığının Önüne Zencefil Geçiyor

Eczacılık fakültelerinde yapılan araştırmalara göre Diyabetin önüne geçen en önemli bitkinin Zencefil olduğu ortaya çıkarılmıştır. Zencefilin diyabet hastalığına faydası, diyabeti başta önleyen ve diyabet hastalığına yakalandıktan sonra önünü kesen etkisiyle tanınıyor.

Bir ay boyunca zencefil tüketen kişilerin, yapılan araştırmalara göre diyabet hastalığında iyileşme olduğu gözlemlenmiştir. Bu şekilde kan şekerinde yaşanan düşüşler, kolesterolde ve LDL kolesterolde yaşanan düşüşler diyabet hastalığının hızlı bir şekilde ortadan kalmasına yardımcı olmaktadır.

Ağrılı Adet Dönemine Zencefille Son

Şiddetli adet dönemi ağrılarına tıp dilinde dismenore adı verilmektedir. Zencefil ise bu şiddetli adet ağrısı döneminde adet ağrılarının azalmasına yardımcı oluyor. Âdetiniz başladıktan sonra tüketeceğiniz zencefil ile bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Pakistan Azad üniversitesinde yapılan araştırmalar zencefil için şu sonucu ortaya çıkarmıştır; Regl dönemi başlamadan 3 gün önce zencefil tüketmeye başlayan bir kişinin ağrıları azalmaktadır. Bu kadınların %85’inde saptanan bir gerçektir. Bu da zencefilin adet ağrısına faydası konusunda yapılan araştırmaları doğrulmaktadır.

Zencefil Neye İyi Gelir

Boğaz Ağrınız Varsa Zencefil Tüketin

Boğaz ağrısı özellikle kış aylarının çekilmez problemidir. Zencefilin boğaz ağrısına faydası yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Yaklaşık olarak bir bardak suyu kaynatarak içerisine üç adet zencefil atarak 10 dakika boyunca demlemeye bırakın. Demlenen zencefilin üzerine yarın çay kaşığı tarçın ve bir çay kaşığı bal koyarak için. Boğaz ağrınızın ertesi gün kesildiği hissedeceksiniz.

Kas Zorlamasına Zencefille Gelen Çözüm

Spor yaparken ya da ağır bir eşya kaldırırken ters bir hareket yapmanız durumunda kaslarınız zarar gördüğü zaman, zarar gören bölgeye bir tutam zencefil sürerek ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir kaşık toz zencefilin üzerine azar azar sıcak su dökerek merhem kıvamına getirmeye çalışın. Daha sonra merhem kıvamına gelen zencefili ağrıyan kas bölgelerinize uygulayın. On beş dakikalık bir süreden sonra zencefili sürdüğünüz bölgeyi yıkayarak, ağrınız hafifleyinceye kadar uygulayın.

Zencefil İnatçı Öksürüklerle Başediyor

Özellikle kış aylarında gelen gribin yol açtığı öksürük rahatsız edecek kadar fazla olduğunda, zencefil içerek bu durumla baş edebilirsiniz.

Bir bardak su kaynatarak içerisine bir çay kaşığı zencefil ilave edin ve daha sonra bir tutam tarçın ve yarım şeker kaşığı bal ile demlenmesini bekleyin. Günde bir bardak içerek öksürükten kurtulabilirsiniz.

Kan Akışını Zencefil Hızlandırıyor

Zencefil içerisinde bulunan krom, çinko ve magnezyum mineralleri vücuttaki kan akışını hızlandırmaktadır.

Kilo Vermek İçin Zencefil Tüketin

Kilo vermek isteyen kişiler diyetlere ve sağlıksız besinlere sarılıyorlar. Doğal bir bitki olan ve hemen hemen tüm hastalıkların şifası olan zencefil, hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı oluyor.

Kadınlarda ve erkeklerde bel çevresi yağlanmaya sebep olan kortizol hormonu seviyesini zencefil dengelemektedir. Günde bir bardak zencefil yiyerek ya da içerek kortizol hormonunuzun dengelenmesine yardımcı olarak sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Enerji İhtiyacınızı Kafein Yerine Zencefilden Karşılayın

Özellikle sınav dönemlerinde öğrencilerin en çok tükettikleri içecek kafeinli kahvelerdir. Vücuda oldukça zarar veren bu maddeler yerine enerji ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz zencefil tüketebilirsiniz. Özellikle spor yapmadan önce bir çay kaşığı kadar toz zencefil tüketebilirsiniz.

Karaciğer ve Ağız Sağlığı İçin Zencefil

Tüm hastalıkların şifası olan zencefil aynı zamanda karaciğer ve ağız sağlığına iyi gelmektedir. Karaciğeri tahrip eden toksinlere karşı düşman olan zencefil, bakterilerin önüne geçerek diş ev diş eti hastalıklarına engel oluyor.

error: Copyright! Yaşamloji