Duloxx 30 mg iştahsızlık yapar mı ?  Duloxx 30 mg iştahsızlık yapar mı ? duloxx istah 556x400

Duloxx 30 mg iştahsızlık yapar mı ?

İştah, yaşam sevincinin, neşenin, mutluluğun, canlılığın ve zindeliğin belirtilerinden birisidir. Yaşama dair olumlu duygular besleyen kişilerde hareket enerjisi ve arzusu da fazla olur ve buna bağlı olarak da gıdalara duyulan ilgi ve iştah da artar.

Bazı kişilerde mutsuzluk, sinir, öfke ve üzüntü gibi unsurlar da iştahı açar. Çünkü yenilen gıdalar sadece kalori vermez ,mutluluk da verir. Yemek yiyince olumsuz ruh hali de bastırılmış olur.

Yani kişi mutlu iken de mutsuz iken de yeme iştahına sahip olabilir. Tek farkla ki mutlu iken yediğinizde yediklerinizden lezzeti tam alırsınız, mutsuz iken yediğiniz yemek arabaya benzin koymak gibidir.

Hastalar “Duloxx 30 mg iştahsızlık yapar mı ?” diye sormaktadırlar. Hem psikolojik kökenli rahatsızlıklar hem de bu rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar iştahsızlığa yol açabilmektedir. Bu yüzden yeme iştahı azalan kişiler bunun sebebinin yaşadığı rahatsızlık mı yoksa kullandığı ilaç mı olduğunu merak etmektedirler.

Duloxx 30 mg iştahsızlık yapar mı ?

Duloxx 30 mg yan etkileri arasında iştahsızlık bulunmaktadır. Duloxx 30 mg kullanan kişilerde 10 kişiden 1’inde veya daha azında iştahsızlık görülmektedir.

Duloxx 30 mg kaynaklı iştahsızlık ilacı kullanmaya başlanılan ilk birkaç gün belirgin hissedilebilir, bir iki hafta içinde kaybolması veya oldukça hafiflemesi beklenir.

Duloxx 30 mg ilacı nedeniyle yaşanan iştahsızlık ilacın yaygın bir yan etkisi olup bu konuda doktora başvurmaya veya önlem almaya gerek yoktur.

İştahsızlığın şiddeti kişinin genel iştahı ve yeme eğilimine göre değişebilmektedir. Bazı kişilerde hafif bir tat alma bozulmasına bağlı iştahsızlık olabilir bazılarında ise bulantı kaynaklı iştahsızlık olabilir.

Genel olarak Duloxx 30 mg ilacının neden olduğu iştahsızlık şikayeti endişelenecek boyutta değildir.

Duloxx 30 mg ilacının sindirim sistemi üzerindeki yan etkileri oldukça fazla olabilmektedir. Mesela kabızlık, gaz, mide ekşimesi, hazımsızlık, mide ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi yan etkilere sebep olabilmektedir.

İlacın iştahı azaltıyor olması bu yan etkilerin şiddetini azaltıyor olması nedeniyle kısmen faydalı bir durumdur.

Duloxx 30 mg kullanan hastalarda yemede içmeden kesilecek ve önemli derecede kilo kaybettirecek miktarda iştahsızlık olmamakta, genelde tolere edilebilecek miktarda iştah azalması olmaktadır.

Duloxx 30 mg ilacı iştah açar mı ?

Duloxx 30 mg ilacının iştahı artırma şeklinde bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bazı antidepresan ilaçlar iştah açar ve kilo yaparlar, Duloxx 30 mg bunlardan değildir.

Eğer Duloxx 30 mg kullanırken hastada eskiye göre iştah artması gözlemlendiyse bunun sebebi hastanın tedaviye olumlu yanıt vermesi olarak düşünülebilir.

Bazı hastalarda psikolojik rahatsızlıklar yeme bozukluğuna (aşırı derecede yemek yeme isteği veya tam tersine açken bile yemek yiyememe durumu) sebep olmakta olup psikolojik rahatsızlığı nedeniyle yeterli beslenemeyen kişilerin Duloxx 30 mg tedavisi sonucunda kaygı ve ağrılarının azalması, yaşam sevincinin artması, iştahında artışa sebep olabilmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji