saglikli-diyet-onerileri-12sa sağlıklı diyet önerileri Sağlıklı Diyet Önerileri saglikli diyet onerileri 12sa
Sağlıklı Diyet Önerileri.

Sağlıklı Diyet Önerileri

Sağlıklı Diyet Önerileri


Obezitenin hızlı bir şekilde yayıldığı ülkemizde,  diyet yapmaktan daha önemli bir konu var ise bu sağlıklı diyet yapmaktır. Birçok ünlü diyetisyen ve sağlık bakanlığı, obetizenin önüne geçebilmek için sağlıklı diyet önerileri sunmakta ve insanları bilgilendirmeye çalışmaktadır.

Bu yazımızla sizlere, birçok ünlü diyetisyen ve doktorun tavsiyelerinden yola çıkarak hazırladığımız Sağlıklı diyet önerileri sunacağız. Diyet yapan herkesin bu önerilere mutlak uyması halinde,  daha sağlıklı bir şekilde kilo vermek kaçınılmaz olacaktır.


Sağlıklı Diyet Önerileri ;

* Üç öğün olan yemeklerinizi, günde 2 öğüne indirin. Fazla öğün atlatmak, bünyenizde bazı hastalıkları barındıyorsanız  sağlığınız açısından risk sebebi olabilir.  Sağlıklı bir diyet için, yemek yeme saatlerine mutlaka özen gösterin. Günde 2 öğüne düşürdüğümüz yemeklerde, sabah kahvaltısının saat 8:00’den önce, ve akşam öğününün ise akşam 20:00’den önce yapılması önemlidir. Öğlen saatlerinde bir şeyler yemekten kaçınmak,  ideal diyet şekline uymanız demektir. Ancak çok fazla acıktığınız zamanlarda, açlık hissinizi bertaraf edecek ceviz, fındık içi kuruyemişler yemeniz yeterli olacaktır. Akşam 20:00’den sonra hiçbir şekilde bir şey yemeyin. Sağlıklı bir diyet yapabilmek için, bu çok önemlidir.

saglikli-diyet-onerileri-43 sağlıklı diyet önerileri Sağlıklı Diyet Önerileri saglikli diyet onerileri 43 300x150
Sağlıklı Diyet Önerileri

*  Su içerken bunun saf su olmasına dikkat edin. Sağlıklı bir diyet ve hızlı kilo vermek için buda oldukça önemlidir. Günlük 2 litre su içmeniz ve suyun mümkünse cam şişelerde olmasına dikkat edin. Aynı zamanda yemekle birlikte su içmek yerine suyun sindirim enzimlerinin tesirini zayıflatmaması için, yemekten 30-40 dakika önce yada 30-40 dakika sonra içmeye özen gösterin.

* Yemek yerken lokmalarınızı uzun uzun çiğnemeniz,  hem sindirim sisteminizin sağlığı için, hem de uzun çiğnemenin beyne gönderilecek tokluk hissini artırması açısından önemlidir. Bunun aynı zamanda psikolojik etkileri de düşünüldüğünde, birçok uzman tarafından sağlıklı diyet önerileri arasında gösterilmiştir. Psikolojik olarak size tokluk hissi vermesi açısından, yemeklerinizi küçük kaplarda ancak dolu dolu yemenizde oldukça önemlidir.

*  Diyet listesi arasında meyve var ise, akşam yemeğinden 30 dakika önce yemeniz faydalı olacaktır. Bu hem size akşam yemeği için hafif bir toklu vererek az yemenizi sağlar, hem de yemekten önce sindirim sisteminiz için küçük bir egzersiz olur.

* Çay içecekseniz,  şeker yada şeker tadı verecek hiçbir  şey koymayın.  Mümkün mertebe “Diyet Çayları” yada bitki çayları tüketmeye çalışın.

* Diyet yaparken sağlıklı kalabilmekte çok önemlidir. Bu yüzden hem diyetinizi yakından ilgilendiren hem de sağlığınızı olumsuz etkiyecek gıdalardan uzak durmalısınız. Bunlar içerisinde en önemlileri, 3 beyaz olarak bilinen şeker, tuz ve undur. Diyet  yaparken günlük şeker ihtiyacınızı karşılamanız için, yiyeceğiniz meyve size yetecektir.  Beyaz un ile yapılmış ekmek ve diğer un mamüllerinden  kaçınmalısınız.

* Özellikle sabah kahvaltılarında organik ürünler tüketmeye gayret edin. Reçel çeşitleri yerine az miktarda hakiki bal yiyebilirsiniz.  Organik olmayan birçok ürün, birçok hastalığın etkisiz tetikleyicisi olabilmektedir.

  •  * Gün içerisinde yediğiniz gıdaların büyük çoğunluğu,  pişmemiş meyve sebze ağırlıklı olsun. Zayıflama konusunda oldukça faydalı olan Lahana sofranızdan eksik olmasın.  Bu sebze lahana diyeti adındaki,  diyete ismini vermiş önemli bir gıdadır.
saglikli-diyet-onerileri-93 sağlıklı diyet önerileri Sağlıklı Diyet Önerileri saglikli diyet onerileri 93 300x141
Sağlıklı Diyet Önerileri

Birçok ünlü diyetisyen ve uzman doktorların üzerinde hem fikir olduğu “Sağlıklı Diyet Önerileri”  hakkındaki yazımızın sonuna geldik.

Sağlıklı ve Mutlu bir hayat dileklerimizle.

error: Copyright! Yaşamloji