memede kaşıntı ve kızarıklık  Memede Kaşıntı ve Göğüste Sürekli Kaşıntı Neden Olur memede kasinti kizariklik
memede kaşıntı ve kızarıklık

Memede Kaşıntı ve Göğüste Sürekli Kaşıntı Neden Olur

Memede Kaşıntı

Memede kaşıntı ve kızarıklık, göğüste veya vücudun her hangi bir bölgesinde oluşan kaşıntıların, birçok değişik sebebi olabilir. Göğüste kaşıntı oluştuğunda, ilk olarak kaşıntıya eşlik eden diğer bulgular dikkatle incelenmelidir. Kaşıntı olan göğüs bölgesinde; kızarıklık, şişme veya su toplama varsa, kaşıntı büyük ihtimalle alerjik olarak gelişmiştir. Diğer bulgular olmadan tek başına kaşıntı oluştuğunda ise göğüs damarlarında bir genişleme olabilmektedir.

Bebek emzirme nedeni ile kadınların göğüslerindeki damarlar genişleme gösterebilir. Böyle durumlarda genellikle memede kaşıntı ve kızarıklık ikisi birlikte oluşabilir. Damarlardaki genişlemeye bağlı kızarıklıklar, genellikle lazer tedavileri ile sonlanır. Toplumda her geçen gün yaygınlaşan göğüs kanseri sebebi ile göğüsteki kızarıklık, ilk olarak akla göğüs kanserini getirmektedir. Kaşıntının, neyden kaynaklandığını araştırmak kadınların rahat bir nefes almasını sağlayacaktır. 15 günden uzun süre devam eden kaşıntılarda, doktora başvurulmalı ve kaşıntının sebebi öğrenilmelidir.

Göğüste Kaşıntı Neden Olur

Göğüste oluşan alerjik kaşıntılar, genellikle iç çamaşırlarının kumaşından, kullanılan kozmetik ürünlerinden, kumaş boyalarından kaynaklanmaktadır. Düzenli olarak naylon karışık kumaşlardan giyilen çamaşırlar, alerjiye sebep olmaktadır. Bazı kadınların diğer kumaş cinslerine de alerjisi olabilir. Bu sebeple ilk olarak, alerji testi yaptırılmalı ve vücudun neye alerjisi olduğu araştırılmalıdır. Pamuklu kumaşlar, en sağlıklı kullanılan kumaş cinsidir. Bu sebeple düzenli kullanılan ve vücuda en çok temas eden iç çamaşırlarının, pamuklu kumaşlardan tercih edilmesi gerekir.

Göğüste Kaşıntı ve Memede Kızarıklık

Bazı kadınlarda alerjik sebeplerin dışında, memenin tamamında veya meme başında kaşıntı oluşmaktadır. Bu tür kaşıntılar ilk olarak akla göğüs kanserini getirir. Memede kaşıntı oluştuğunda, diğer bulgular dikkatle takip edilmeli ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Günümüzde göğüs kanserinin birçok cinsi, erken teşhis ile kolayca tedavi edilir.

1- Kaşıntı olan memede, kitle elle aranmalıdır. Sırt üstü yatarak memenin her bölgesi elle taranır. Ele gelen ve diğer göğüste olmayan sertlik, göğüs kanseri olabilir bu sebeple hemen doktora başvurulmalıdır.

2- Kaşıntı ile birlikte, meme ucundan akıntı oluşması, bu akıntının uzun süre devam etmesi, doktora başvurulması gereken bir konudur. Bazen hormon bozukluğu sebebi ile de göğüste akıntılar oluşabilmektedir.

3- Meme ucunda kaşıntı, ağrı ve yaraların oluşması, emzirmeye bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu tür yaralar, temizliğe dikkat edilerek ve doktorun verdiği ilaçlar sayesinde kolayca tedavi edilmektedir.

4- Memede Büyüme ve beraberinde gelen kaşıntı, göğüsteki süt kanallarının aktifleşmesi sebebi ile oluşabilir. Fakat kanserin habercisi de olabilir. Bu sebeple vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekecektir.

5- Kaşıntı ile birlikte, koltuk altından şişlik, ağrı oluşması süt kanallarının hormonsal olarak bozulması veya göğüs kanserinin belirtileri arasındadır. Bu tür şikayetlerde hemen doktora başvurmak gerekmektedir.

6- Sırt Ağrısı da göğüs kanseri belirtileri arasındadır. Göğüsteki kaşıntıya sırt ağrısı da eşlik ediyorsa, vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Göğüste Meydana Gelen Alerjik Kaşıntılar Çeşitli Bitkisel Ürünler ile Tedavi Edilmektedir

göğüste kaşıntı neden olur  Memede Kaşıntı ve Göğüste Sürekli Kaşıntı Neden Olur goguste kasinti neden olur
göğüste kaşıntı neden olur

Göğüsteki kaşıntının ilk olarak neyden kaynaklandığı araştırılmalıdır. Kaşıntının sebebi egzama veya alerjikse değişik bitkiler kullanılarak, kaşıntı olan bölgeyi rahatlatmak mümkündür.

Kaşıntıya İyi Gelen Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı bitkisi yıllardır yara ve yanıkları tedavi etmek amacı ile kullanılmaktadır. Deriyi ferahlatan ve mikropları kıran bir etki gösterir. Göğüste, kaşıntı olan bölgeye günde 3-4 defa, sulandırılan, çay ağacı yağı sürülmeli ve fazla tahriş etmeden yedirilmelidir. Bütün vücutta kaşıntı oluştuğunda, banyo suyuna damlatılarak ta kullanılır. Çay ağacı yağı, kaşıntı oluşan bölgenin, kısa süre içinde rahatlamasını sağlayacaktır.

Fesleğen Kaşıntıya İyi Gelir

Bahçe ve balkonlarda kolayca yetiştirilen fesleğen, mantar hastalığına ve birçok kaşıntılı deri hastalığına etkili olmaktadır. Taze koparılan fesleğen yaprakları, havanla dövülerek kaşıntı olan bölgeye merhem gibi sürülebilir. Her banyoda, banyo suyuna ezilen fesleğen katmak, bütün vücudun rahatlamasını sağlayacaktır.

Aynısefa Bitkisi ile Kaşıntı Tedavisi

Yara ve mantarların tedavisinde kullanılan aynısefa bitkisi, göğüs kaşıntıları için de çözüm olacaktır. Aynı sefa bitkisi ülkemizde her bölgede bolca yetişmektedir. Yaprakları taze kopartılarak, biraz ezilir ve göğüste kaşıntı oluşan bölgeye sürülür. Kaşıntının kısa süre içinde rahatlamasını sağlayacaktır. Bu bitkiyi taze olarak bulamayanların, aktardan kurusunu edinmesi de mümkündür. Kuru olarak satılan aynısefa bitkisi, bir bardak su ile kaynatılmalı ve kaşıntı olan bölgeye suyu sürülmelidir. Bütün vücudunda kaşıntı olanların kaynatarak hazırladığı aynısefa suyunu, banyoda son durulama suyuna karıştırarak vücuduna sürmesi mümkündür.

error: Copyright! Yaşamloji