Adet Bittikten 1 Hafta Sonra Kan Gelmesi adet bittikten 1 hafta sonra kan gelmesi
adet bittikten 1 hafta sonra kan gelmesi

Adet Bittikten 1 Hafta Sonra Kan Gelmesi

Adet Bittikten Sonra Tekrar Kan Gelmesi

Kadınların aylık periyotlar ile kanama yaşamaları halk arasında adet kanaması olarak adlandırılır. Ortalama üç ve beş gün arasında süren bu kanama sonucunda rahim çeperi dökülür. Dolayısı ile adet kanının başlangıç noktası rahim boynundaki minik açıklıktır. Daha sonra kan rahimden akarak vajina yolu ile dışarıya atılır. Peki adet bittikten 1 hafta sonra kan gelmesi ne anlama gelir?

Adetin genelde ergenlik döneminde başlayıp düzenli bir şekilde her ay tekrar edilmesi yani adet döngüsü bu açıdan her şeyin yolunda olduğu anlamına gelmektedir. Kadın vücudu her ay hormonlar tarafından hamile kalmaya programlanır ve vücutta buna bağlı olarak değişiklikler meydana gelir. Adetin başladığı günden bir sonraki adetin başlayacağı güne kadar olan süreçte bu yüzden hamile kalma olasılığı yüksektir. Ancak hamile kalınmadığı durumlarda rahim çeperleri adet süresi boyunca atılarak vücut bir sonraki aya hazırlanmaktadır.

Adet Döngüsü Hesaplama

Adet dönemi döngüsünde daha ilk günlerinde östrojen hormonu yükselmeye başlar. Bu hormon kemiklerin güçlendirmesi adına da önemli bir görev üstlenmektedir. Bunun yanında rahim içi tabakasının kalınlaşmasını ve yenilenmesini de sağlamaktadır. Kadını hamileliğe hazırlayan bu süreçte yumurtalıklarda üretilen bir yumurta da olgunlaşmaya başlar. Ortalama 28 gün süren bu döngü içinde yine kadından kadına değişiklik gösterse de genelde 14. Günde yumurta yumurtalıklardan ayrılır.

Ovulasyon adı verilen bu süreçte yumurta fallop tüplerinden geçerek rahme doğru ilerler. Eş zamanlı olarak hormonlar da yükselişe geçerek rahmi hamileliğe hazırlamaya başlar. Bu yüzden en yüksek hamile kalma zamanı genelde yumurtlama döneminden üç gün önce veya üç gün sonradır. Bu dönemde sperm ile buluşan yumurta sonrası hamilelik büyük oranda gerçekleşir. Ancak hamile kalınmadığı zaman yumurta parçalanarak adet dönemi sonrasında rahim çeperleri ile birlikte dökülmeye başlar.

Adet Bittikten Sonra Gelen Kan ve Lekelenme

Her fizyolojik durumda olduğu gibi bu kadınsal bu durumda da yaşanan sorunların kaynağını stres gibi psikolojik etkenlere bağlayabiliriz. Komuta merkezi beyin olduğu için düşünce yapısının bedenin yaşadıklarında büyük etken olduğunu kabul etmek zor değil. Ancak bazen adet sonrası gelen anormal kanama ve lekelenme başka rahatsızlıkların da habercisi olabilmektedir. Yine de genelde tamamen sağlıklı bir kadının adet öncesi ve sonrası gelen kahverengi lekelenme yaşaması normal kabul edilmektedir. Çünkü vajinal akıntılar adet döngüsüsün normal bir etkisi sayılmaktadır. Zamanı ve yoğunluğu ise kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Genelde renksiz ya da açık renk olan akıntılar yaşandığında bir sorun olduğunu düşünmek doğru değil. Adet döneminde kahverengi lekelenme de yaşanabilir. Normal olarak kabul edilen bu akıntının başka sebepleri de olabileceğini ekleyelim.

Lekelenme Sebepleri

Bazen adet gecikmesi yaşandığında adet dönemi ve sonrasında koyu kırmızı kahverengi lekelenme ve akıntıya neden olabilmektedir. Bu akıntı rahim mukozasındaki dokularla alakalı bir durumdur. Kahverengi akıntı rengi değişen kan olarak kabul edilir. Adet döneminde görülen kahverengi lekelenme ve akıntının gerçek sebebini öğrenmek için bazen derinlikli bir muayene gerekir. Tamamen normal bir durum olmakla beraber bazen rahim ağzının yaralanması ya da rahim için de bir sorun olduğunu da gösterebilmektedir. Ayrıca polip olarak adlandırılan rahim içindeki oluşumlar da kahverengi akıntıya sebep olabilmektedir. Ayrıca adet sonrası kahverengi akıntı gebelik başlangıcının da bir işareti sık sık karşılaşılan bir durum olarak karşımıza çıkar.

Kahverengi Akıntıya Yol Açan Ciddi Sorunlar

Sık sık ve yoğun bir şekilde tekrarlanmadığı sürece adet sonrası görülen kahverengi akıntı normal olarak kabul edilir. Ancak rahatsız edici boyutlara gelip akıntı ile birlikte koku ve sancı gibi başka sorunlar da eşlik ettiğinde daha ciddi bir sorunun habercisi olarak kabul edilmelidir. Ayrıca vajinal kuruluk ve kaşıntının görüldüğü durumlarda mantar enfeksiyonlarından şüphelenmekte fayda var. Bel soğukluğu, siğiller ve diğer genital hastalıklar da vajinal akıntı ve lekelenmeye neden olabilmektedir. Adet bittikten sonra gelen kahverengi akıntı bazen iştah kaybı, depresyon belirtileri, cilt tahrişi ve sancı gibi başka sorunlarla birlikte gelir. Tüm bu olumsuz sıkıntıların bir arada yaşandığı bir durum gözlemliyorsanız bunun vücudunuzun verdiği bir uyarı işareti olduğunu anlayıp zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmelisiniz.

Teşhis ve Tedavi

Ayrıntılı bir jinekolojik muayeneden sonra adet sonrası görülen kahverengi lekelenme ve akıntının kaynağı tam olarak netleştirilebilmektedir. Sorunun daha ileri seviyeye ulaşmaması ve geri dönülmez hale dönüşmemesi için zaman kaybetmemek önemli. Teşhis konulduktan sonra tedavisi de sorunun tanımına göre değişiklik gösterir. Nispeten daha basit olan sorun daha basit tedavi yöntemleri ile kısa sürede atlatılır. Bunların arasında beslenme düzeninin değiştirilmesi de bulunmaktadır. Ayrıca takviye besin kullanımı, belirli bir süre kullanılması gereken ilaçlar da basit tedavi yöntemleri arasındadır. Sorunun kaynağının daha büyük bir hastalığa işaret ettiği durumlarda ekstra testlerden sonra kesinlik kazanınca kemoterapi ve ameliyat gibi daha ciddi tedavi yöntemleri hakkında bilgiyi ve gidişatı da yine doktorunuz ile görüşme sonrası öğrenebilirsiniz.

adet bittikten sonra tekrar kan gelmesi  Adet Bittikten 1 Hafta Sonra Kan Gelmesi adet bittikten sonra tekrar kan gelmesi
adet bittikten sonra tekrar kan gelmesi
error: Copyright! Yaşamloji