Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer, Böbek Ağrısına Ne İyi Gelir bobrek agrisi nasil gecer
böbrek ağrısı nasıl geçer

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer, Böbek Ağrısına Ne İyi Gelir

BÖBREK AĞRISI NASIL GEÇER

Kaburgamızın alt bölgesini kaplıyan, bazen kasıklara kadar ağrılara böbrek ağrısı denir. Böbrek ağrıları bazen bulunduğu bölgeden karın ortalarına doğru ilerleyebiliyor. Ağrı daha sonrasında yerine sızıyı bırakır ve öyle devam eder.

Böbrek ağları böbrek üstü bezi nefrit olmak üzere ikiye ayrılır.

Nefrit; En anlaşılır biçimiyle böbreklerin iltihaplanması olayıdır . Belirtileri ise;yoğun baş ağrısı , titremeler , bel ağrısı , ani kusmalar gibi… Halsizlik , iştahsızlık ve kendini kötü hissetme durumlarını da beraberinde getirmekte .

Böbrek Ağrısı Nedenleri

Yoğun bir böbrek ağrısı çekmenin nedenleri; Böbrek içinde kum olmasından , nefrit rahatsızlığından , böbrek içinde taş olmasından ve idrar yollarının iltihaplanmasından kaynaklanmaktadır . Böbrekler boşaltım sisteminde en önemli organdır. Sindirim sisteminin de en önemli üyesi olan asit-baz dengesini korur . Bununla birlikte kan basıncını düzenlemeye de yardımcı olur.

Asıl önemli görevi ise işe yaramayan atıkların idrar ile dışarı atılmasını sağlar . Yemek alışkanlığının bozulması, üşütme ve kötü beslenme de böbrek sağlığını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır . Böbrek tümörü , böbrek damarlarında ki kan pıhtılaşması , enfeksiyon , böbrekte taş , ilerlemiş prostat da böbrek ağrısının nedenleri arasındadır .

böbrek ağrısına ne iyi gelir  Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer, Böbek Ağrısına Ne İyi Gelir bobrek agrisina ne iyi gelir
böbrek ağrısına ne iyi gelir

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir

Böbrek ağrısına iyi gelen Su ; Yaşamımızın büyük bir kısmını kaplıyan su böbrekler içinde önem taşımaktadır . En önemli özelliği ise vücuttan toksin atma özelliğidir . Böbreklere yardımcı olan bu özellik aynı zamanda su eksikliğinden kaynaklanan ağrıları da giderir . gün içinde 8-10 bardak su tüketilmesi öneriler arasındadır .

Böbrek ağrısına iyi gelen Limon Suyu ; Sofraların vazgeçilmezi limon ise içermiş olduğu kalsiyum ile böbreklerde oluşan taş ve kumun kırılmasını sağlar . Düzenli olarak limon suyu tüketmek idrara çıkarıp böbreklerin temizlenmesini sağlamaktadır .

Böbrek ağrısına iyi gelen Isırgan Yaprağı ; Büyük ihtimalle çoğumuzun gördüğünde kaşıntıdan başka işe yaramadığını düşündüğü ısırgan otu böbrek ağrılarını geçirdiği gibi idrarın düzenli çıkışına yardım edip sindirim sistemine de yarar sağlıyor . Böbrek sağlığını ve sindirim sistemini korumaktadır .

Böbrek ağrısına iyi gelen Fasulye ; Mevsimi boyunca lezzetle yediğimiz fasulye de böbreğe yarar sağlamaktadır . Taş dahil olmak üzere böbreklerde oluşan ağrıların giderilmesinde büyük rol oynamaktadır . Ayrıca enfeksiyon gibi durumlara da faydası bulunmaktadır . Yemek dışında fasulyeyi kaynatıp ardından soğutup suyunu içebilirsiniz .

Böbrek ağrısına iyi gelen Buğday Ekmeği ; Sofradan eksik etmediğimiz sofranın bereketli yiyeceği ekmek oksalat oluşumunu önler ve protein , lif , magnezyum , bakımından zengin bir besin olduğundan böbreklerin korunmasını sağlamaktadır . Buğday ekmeğinin uzun süreli tüketimi sonucunda böbrek ağrıları giderebilmektedir .

Böbrek ağrısına iyi gelen Nar ; Böbrek ağrıları ve en önemlisi enfeksiyonlara karşı etkisi büyüktür . Böbrek taşı sorunlarında bile nar suyu tavsiye edilmektedir . Düzenli olarak gün içinde tüketeceğimiz bir bardak nar suyu böbrek ağrısı problemini ortadan kaldırmakta etkilidir .

Böbrek ağrısına iyi gelen Feleğen ; Böbrek enfeksiyonlarında fesleğen doğru ve yerinde tercihtir . Aynı zamanda oluşan ağrılar üzerinde de etkilidir . Fesleğen bal karışımının tüketilmesi sonucunda sorunun büyük bir kısmı çözülecektir .

Böbrek ağrısına iyi gelen Karpuz ; Potasyum bakımından zengin olan karpuz taş oluşumunu önemli derecede engellemektedir . Acısına dayanamadığımız böbrek taşı sancısı sürekli olarak karpuz tüketilmesiyle beraber giderilebilmektedir .

Böbrek ağrısına iyi gelen Kereviz ; Antiseptik özelliğe sahip olan kereviz böbrek ağrılarına çözüm olan bitkilerden biridir . Kereviz vücudu toksinlerden arındırıcı etkiye sahiptir . Bununla beraber ağrıya ve taş oluşumuna önlem olarak ta tüketilmektedir .

Böbrek ağrısına iyi gelen Domates Suyu ; Gün içinde tüketeceğiniz bir bardak domates suyu ağrıları geçirmekte etkili olan bir başka çözüm yoludur . Bununla birlikte domatesi dilimleyip bir bez yardımıyla ağrının yoğun olduğu bölgelere koymanız da etkili olacaktır .

Böbrek ağrısına iyi gelen Zeytin Yağı ; Böbreklere her açıdan yarar sağladığını söylemek mümkündür . En önemlisi de böbrek taşı için düzenli bir şekilde tüketilmesinde yarar bulunmaktadır . Zeytin yağı ile böbrek ağrısı riskini azaltabilirsiniz .

Böbrek Ağrılarını Önleyici Tedbirler

Her hastalığa yardımı dokunan suyun böbreklere de çok iyi geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz . Bu nedenle gün içinde 8-10 bardak su tüketimi ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır . Bununla birlikte çoğumuz idrarımızı tutma gibi bir hataya düşmekteyiz . Bu böbrekleri olumsuz etkileyen eylemdir . Yapmamız gereken şey idrarımız geldiğinde kendimizi sıkmadan idrarı atmaktır . İdrar yaptığınız bölgeye sprey sıkmayınız . Aksi takdirde enfeksiyona neden olabilecek bir durumla karşılaşmanız mümkündür . Aynı zamanda temiz ortamda idrarınızı yapmanızda da yarar vardır . Enfeksiyona karşı aldığınız önlemler böbrek rahatsızlığında sizi bir adım geriye doğru atacaktır . Su tüketimiyle birlikte meyve suları da tüketmeniz yararlı olacaktır . Böbreklerde oksalat oluşumuna neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden kaçının . Örneğin ; pancar , ıspanak , fındık çay gibi.

Böbrek Taşına Avakado Yaprağı Desteği ; Böbrek taşı için önem taşıyan bitkisel yollardan bir tanesi de avakado yaprağıdır . Yüksek potasyum içermesiyle böbrek taşını dökmekte yarar sağlanmaktadır .

Pirinç ; Pirinç vücuda ihtiyacı olan enerjinin sağlanmasında önen taşımaktadır . Yüksek derecede protein içermektedir , Pirinç tüketimiyle birlikte böbreklerin rahatlaması sağlanır ve rahat çalışmasıyla ağrılara da çözüm oluşturur .

Bir Tavsiye ;

Sodyum minerali kan basıncını düzenlemekte önemli rol oynamaktadır . Fakat aşırı tüketimi söz konusu olduğu durumlarda böbreklere yük haline gelip kan basıncını gıdalardan uzak durmanız özenle tavsiye edilmektedir .

Soya Proteini ; Soya proteini tüketimiyle vücudun ihtiyacı olan fosfor tüketimini kontrol altına almanız mümkündür . Böbrekler için önem taşıyan soya proteini süt ve süt ürünleri olarak bilinip tüketilmelidir . Vücudun en önemli organlarından biri olan böbrekler sıkça rastlanan ağrıları arkasında bırakmak için bu bitkisel yöntemleri denemeniz önerilmektedir . Böbrekler ihtiyacından fazla besin tüketmesi durumuna olumsuzluklar doğurabilir . Yerli yerinde tüketimle böbreğinize iyi bakın.

error: Copyright! Yaşamloji