Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözümler saç dökülmesi Saç Dökülmesinin Nedenleri sa   d  k  lmesi do  al     z  m
Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözümler

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Kadın ya da erkeklerde kişilerin öz ardı edemeyeceği bir sorundur saç dökülmesi sorunu. Bir çok insan saçlarını tarzıyla ve hatta kişiliği ile bütünleştirir. Estetik olarak olmazsa olmaz diye düşünür. Kişiler kendilerini nasıl gördüklerini saçlarına göre yorumlayabilirler. Saç dökülme sorunu alışılmadık bir biçimde olduysa, uzun süredir devam ediyorsa doktora gitmelisiniz.

Saç Dökülmesi Problemi

Saç dökülmesi erkeklerin problemi olarak düşünülür. Fakat bir çok kadın da saç dökülmesinden şikayette bulunabilir. Kadınlarda saç dökülmesi mevsim geçişlerinden kaynaklı olabilir. Hormonlarla ya da beslenme ile alakalı da olabilir.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi tedavisinde öncelikle saçın neden döküldüğü araştırılmalıdır. Bu sorun tespit edildikten sonra sorun çözmeye odaklı çalışmak gerekir.

Saç Dökülmesine Neden Olan Sebepler

Vücudun birçok vitamine ihtiyacı vardır. Bu vitaminlerden D vitamini eksikliği saç dökülme belirtisi olarak gözlemlenebilir. Güneşe çok çıkmayan insanlarda D vitamini eksikliği meydana gelebilir. Böyle bir durum söz konusu ise güneşlenmeniz gerekecektir. Güneşlenemiyorsanız da D vitamini takviyesi almanız gerekebilir. Bu vitamin dışında bakır, çinko, asit lizin gibi eksikliklerde saç dökülmesine neden olabilir.

Hormonal dengesizlikleri

Orta yaştan itibaren bayanların hormonlarında düzensizlik, dengesizlik olmaya başlayabilir bu da saç dökülmesine neden olabilir. Erkeklik hormonlarından bazıları hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunabilir. Kadınların bazılarında bulunan hormon dengesizliği erkek tipi saç dökülmesi sorununa neden olabilir.

Tiroit problemi

Boyun kısmının ön tarafında bulunan tiroit bezleri az ya da çok tiroit bezi üretirse bu sebepten dolayı saçlar dökülebilir. Tiroit saç dökülmesinde etkili olan nadir belirtilerden biridir.

PolikistikOver Sendromu

Bu hastalıkta kadınlarda hormonal dengesizlikler meydana gelir. Bu durum vücutta kıllanmaya yol açar fakat aksi olarak saçlarda zayıflama durumu söz konusu olur.  Adet düzensizliği, akne ve kola alma gibi durumlarla da karşılaşılabilir.

Hamilelik

Hamilelik sırasında kadınlar saçlarının daha çok gür çıktığına şahit olabilirler. Hormon seviyeleri arttığı için saçları normal bir şekilde dökülmez. Fakat bebek doğduktan sonra hormon seviyeleri aşağı düşer ve bu durumdan dolayı saç dökülmeleri meydana gelir. Bu durum ciddi görünse de önünde sonunda saçlar normal haline geri dönecektir.

Doğum Kontrol Hapları

Bu haplarda bulunan ve yumurtlamayı önleyen hormonlar saç köklerinin incelmesi sorununa neden olur. Özellikle kadınlarda ailede saç dökülme hikayesi varsa bu haplar saçlarının dökülmesine neden olur. Bazı durumlarda da ilaç kullanılıyorken bırakıldıktan sonra saç dökülmesine neden olabilir.

Menopoz

Bu dönemde hormonlar değişim zamanındadır. Bu yüzden kadınlar menopoz döneminde saç dökülmesi sorunu ile karşılaşabilirler. Geçici bir durumdur bir süre sonra sorun olarak görülmez. İlerleyen yaştan itibaren saçlar eski dönemde olduğu kadar gür olmayabilir. Bu dönemde kullandığınız ilaçlarda saçlarınızın dökülmesine neden olabilir.

Yoğun Stres

Fazla stresten dolayı saçların dökülmesi engellenemeyebilir. Dökülme birkaç ay sürebilir. Stresin saç dökülmesine etkisinin olmaması için kişi kendini rahatlatmalıdır.

Aşırı Kilo Kaybı ve Şok Diyetler

Diyet yaparken dikkatli olmamız gerekir. Birden bire kilo kaybı yaşamamamız gerekir. Bu diyetle birlikte fazla kilolarınızdan kurtulmuş olabilirsiniz fakat aynı zamanda saçlarınızı da kaybedebilirsiniz. Normal beslenmeye başladığınızda bu sorun çözülecektir.

Yaşlanma

Kişiler yaşlandıkça saçlarındaki büyüme hızı yavaşlar. Saçlar beyazlar, incelir ve gençlik günlerine oranla daha sağlıksızdır. Bunun olmaması için beslenmemize özen göstermemiz gerekir. Vitaminlerimizin eksik olmamasına dikkat etmeliyiz.

Kalıtım

Genlerimizin saç dökülme konusunda çok etkisi vardır. Genetik olarak saçları dökülen kadınlar ellili yaşlardan sonra bu problemle daha çok karşılaşırlar.

error: Copyright! Yaşamloji