koltukaltı kararmaları nasıl geçer diz, dirsek, koltukaltı kararmaları Diz, Dirsek, Koltukaltı, Cilt Kararmaları Nasıl Geçer? koltukalt   kararmalar   nas  l ge  er
koltukaltı kararmaları nasıl geçer

Diz, Dirsek, Koltukaltı, Cilt Kararmaları Nasıl Geçer?

Diz, Dirsek, Koltukaltı Siyahlaşması, Kararmaları Nasıl Geçer ve Maske Tarifi

Vücutta diz, dirsek, koltuk altı, el ve bikini bölgesindeki oluşan kararmalar sık görülen bir sorun ve kadınlarda da erkeklerde de oluşabiliyor fakat bayanları daha çok rahatsız ediyor. Diz ve dirsek kararması yazın kısa elbise, şort, kolsuz bluz vb. kıyafetler giyen kadınlar için ciddi bir sorun oluşturuyor. Bikini bölgesi kararması da aynı şekilde rahatsız edici, çünkü bu durum mayo ve bikini giyildiğinde kötü bir görünüme yol açabiliyor.

Oldukça yaygın görülen görsel sorunlar olan bikini bölgesi ve koltuk altı kararması ağda, tıraş, epilasyon gibi yöntemlerle ilişkilendiriliyor. Bu uygulamalar zamanla söz konusu bölgelerdeki deride bir tahriş ve koyulaşma oluşmasına sebep olabiliyor. Ağda yaptıktan sonra pudra kullanmak bu açıdan işe yarayabilir fakat bu yöntem genital bölge için tavsiye edilmiyor, aklınızda olsun. Pudranın genital bölgenin florasını bozma ihtimali söz konusu. Bu hassas bölge için biraz daha özenli ve seçici davranmak gerekiyor. Piyasada vücudun farklı bölgelerinde oluşan ve kişiyi rahatsız eden bu kararmaları giderici krem çeşitleri bulmak mümkün, bu tip ürünlerle şansınızı deneyebilirsiniz. Kaliteli bitkisel bileşenler ve vitaminlerle formüle edilen bu kozmetiklerin beyazlatıcı özelliği sayesinde cilt kararması sorunundan kurtulmak mümkün. Bunun dışında koltuk altı, bikini bölgesi, dirsek kararması sorunlarına çözüm getirebilecek renk dengesi sağlayacak doğal maske tarifleri de var. Şimdi size bu tariflerin bir kısmını vereceğiz:

Öncesinde şunu hatırlatalım; Kararan veya siyahlaşan bölgeler genellikle eklem bölgelerinde oluyor. Örneğin dirsek,diz bölgeleri, el ve parmak eklem yerleri, koltukaltı. Bu karartılara gerçekten iyi gelen limondur.

*Güzelce bir duş alın veya uygulayacağınız bölgeyi temizleyin.

*İnce törpü yardımıyla kararan bölgeleri hafif törpüleyin, ölü deriyi atalım böylelikle.

*Yıkayın ve kurumasını bekledikten sonra 1 adet limonu ikiye kesin. Bu bölgenize yarım limonu gezdirerek sürün.

*Tekrar yıkamanıza gerek yok, rahatsız olmazsanız bu şekilde kalabilir.

*Bu uygulamayı her gün tekrarlayın. Daha ikinci günden itibaren sonucu ve o bölgede yumuşamalar olduğunu gözlerinizle göreceksiniz.

Cilt kararmaları için evde yapılabilecek maske tarifleri:

diz dirsek koltukaltı kararması diz, dirsek, koltukaltı kararmaları Diz, Dirsek, Koltukaltı, Cilt Kararmaları Nasıl Geçer? diz dirsek koltukalt   kararmas
diz dirsek koltukaltı kararması

Birer yemek kaşığı zeytinyağı ve şekerle hazırlayacağınız basit maske dirsek ve diz kararması sorununuzu ortadan kaldırabilir. Sıcak zeytinyağı kullanırsanız daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Uygulamaya gelince; malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra karışımı diz ve dirseklerinize sürüp 5-10 dakika beklemeniz yeterli. Daha sonra bu bölgeleri hafif bir sabunla yıkayıp maskeden arındırıyorsunuz.

Koltuk altı esmerliği ve siyahlaşması sorunundan muzdaripseniz şimdi vereceğimiz bitkisel yağlardan oluşan formül işinize yarayabilir. Aynı formülü diz ve dirseklerinize, hatta yumuşatmak ve nemlendirmek için ellerinize de sürebilirsiniz. Maskeyi kararmış bölgelere sürmeden önce peeling yaparak bu bölgelerdeki ölü derinin atılmasını sağlamayı da unutmayın. İsterseniz kendiniz de bir parça mısır unu, kil ve kremi boza kıvamına gelene kadar karıştırarak bir doğal peeling maskesi hazırlayabilirsiniz. Şimdi tarifimize geçelim:

diz kararması diz, dirsek, koltukaltı kararmaları Diz, Dirsek, Koltukaltı, Cilt Kararmaları Nasıl Geçer? diz kararmas
diz kararması

Bu formül için birer kapak Hindistan cevizi yağı, portakal yağı, greyfurt yağı ve limon yağı temin etmeniz gerekiyor.

Ayrıca 1 kapak limon suyu, 1 adet E vitamini kapsülü ve 1 çorba kaşığı da bebe pudrasına ihtiyacınız olacak. Bütün bu malzemeleri bir kabın içinde güzelce karıştırın ve dizlerinize, dirseklerinize, koltuk altlarınıza (peeling yaptıktan sonra) uygulayın. Bir süre sonra da maskeyi sürdüğünüz bölgeleri yıkayın veya bir duş alın.

Vücudunuzun kararmış bölgelerinde renk değişimi sağlamak amacıyla hazırlayabileceğiniz bir kararma önleyici maske tarifi de şöyle: Birer tatlı kaşığı pirinç unu ve elma sirkesiyle 1 çorba kaşığı yoğurdu karıştırın ve sorunlu bölgelere sürün.

15 dakika sonra karışımı cildinizden ovalayarak çıkarın, yıkayın ve aynı bölgelere limon sürün.

dirsek kararması diz, dirsek, koltukaltı kararmaları Diz, Dirsek, Koltukaltı, Cilt Kararmaları Nasıl Geçer? dirsek kararmas
dirsek kararması

Diz ve dirsek kararması için nane kürü uygulamayı da deneyebilirsiniz.

Bunun için yarım fincan suyu kaynatın, su kaynadıktan sonra içine 1 avuç nane yaprağı atın ve biraz daha kaynatın.

Naneli kaynar suya yarım limonun suyunu da ekleyin ve ocağı kapatıp karışımı soğumaya bırakın. Sonra pamuk kullanarak diz ve dirseklerinize sürün. 10-15 dakika böyle bekledikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

Yoğurt-badem karışımı da cildin tonunu açmak açısından etkilidir. 8-10 adet bademi ezip toz haline getirin ve 2 yemek kaşığı yoğurtla karıştırın. Karışımı kararmış dirsek ve dizlerinize sürün. Parmaklarınızı ıslatın ve 15 dakika boyunca maskeyi sürdüğünüz bölgelere dairesel hareketlerle masaj yapın. Sonra da ılık suyla cildinizi temizleyin.

error: Copyright! Yaşamloji