zayıflamak için ne yapmalıyız zayıflamak için ne yapmalıyız Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız zayiflamak icin ne yapmaliyiz
zayıflamak için ne yapmalıyız

Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız

kiloAynanın karşına geçtiğinizde artık kendinizi eskisi gibi güzel bulmadığınızı hissettiğiniz anlar mutlaka olmuştur. Kilo aldığınız ve eskiden size tam gelen elbiselerinizin size artık uymadığınızı fark ettiğiniz anlar kâbus gibidir. Zayıflamak için ne yapmalıyız sorusu hemen aklımıza gelir.

Genel olarak bu durumda, hemen sözler verilmeye başlanır. Hiçbir şey yemeyeceğinize dair tutulamayan yeminler, birkaç gün süren şok diyetler, bu diyetlerin ardından başlayan tatlı krizleri ve krizlerle baş edemeyerek aşırı tatlı yeme sonrası ağlama krizleri. Yapılan şok diyetlerin ardından, verilen kilonun birkaç kilo daha fazlasının alımıyla sonlanan yanlış diyetler. Doğru diyet önerileri için Türkiye’de en çok ziyaret edilen DİYET ve ZAYIFLAMA sitesi olan yasamloji.net i takip etmenizi öneririz.

Zayıflamaya Karar Vermelisiniz

Gerçekten zayıflamak isteyip istemediğinize karar vermelisiniz. Alacağınız karar, anlık bir karar olmamalıdır. Gerçekten düşünüp, kendinizi hazır hissettiğiniz bir anda diyete başlamalısınız. Kendinizi izlemelisiniz. Hangi zamanlar çok yemek yediğinizi, hangi yemeklere hayır diyemediğinizi bilmelisiniz. Kendisini tanımayan bir birey kilo verme sürecinde başarılı olamaz. Şişmanlık bir hastalıktır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi şişmanlığın tedavisinde de nedenin saptanması gereklidir. Nedene yönelik tedavi olmalıdır. Kiloların sizi neden rahatsız ettiğine dair kendinizle ilgili bir kompozisyon yazın, kendinizi eleştirin. Diyete başlamak istediğiniz tarihi de belirledikten sonra kararlı bir şekilde diyete hazır olmalısınız.

Zayıflamak İçin Hedef Belirlemelisiniz

Kilo vermek isteyen bireylerin hedef belirlerken yaptıkları en büyük hata, hedefin ulaşılabilir olmamasıdır. Her insanın kendine özgü bir kas yapısı iskele sistemi vardır. Standart hale getirilmiş vücut tipleri her birey için uygun olmayabilir. Kendinizi iyi hissettiğiniz ve vücudunuzun kaldırabileceği kiloda olmanız gereklidir. Vücudunuzun alışkın olduğu kilodan daha azına düşmek bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkiler yaratarak çökertebilir ve hastalıklara karşı olan direncinizi azaltabilir. Küçük kilo hedefleri ile diyetinize başlayın. Ayda dört kilo vermek istiyorum gibi verebileceğiniz kilolara odaklanmalısınız. Ayda 10 kilo vermeniz tabiî ki de mümkün ancak bu vücudunuzun direncini düşürüp sizin hastalanmanıza neden olabilir.

Zayıflama sürecini takip için rutin tahlillerinizi yaptırmalısınız

Kilo vermeye karar verdiniz ve aynı zamanda hedefinizi de belirlediniz. Şimdi sıra kilo fazlalığının nedenleri hakkında araştırma yapmaya geldi. Size en yakın bir sağlık ocağına giderek doktora danışmalısınız. Kilo almanızda herhangi bir sağlık sorunu faktörü olup olmadığını araştırmalısınız. Doktorunuzun önerdiği kan ve idrar tahlillerini yaptırarak, herhangi bir metabolik sorununuz olup olmadığı hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Ya da kan veya idrar tahlilleri sonucuna göre doktorunuzun önerdiği bir diyetisyen ile işbirliği yapabilirsiniz.

Zayıflamak İçin Diyet Günlüğü Tutmalısınız

Neyi, ne zaman, nasıl ve niye yediğimizi bilmeden kilo verme girişiminde bulunmak sizi zorlayabilir. Diyet günlüğü tutarak hangi durumlarda ne yediğinizi ve miktarını kavrayabilirsiniz. Diyet günlüklerinde önemli nokta zamanında yazmaktır. Neler yediklerinizi anında yazarak unutma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Diyet günlüğünüzü yanınızda taşıyacak kadar küçük seçmenizde fayda vardır. Günlük tutarken ayrıntıları unutmayın. Örneğin tükettiğiniz sıvılar, salatadaki mısır ve sos gibi. Günlüğünüzde ne kadar yemek yediğinizin yanı sıra, yeme vakitleri ve öğünü ne kadar sürede tükettiğinizde önemlidir. Kayıtlarınızda bu durumları da göz ardı etmeyiniz. Yemek tüketirken yaşadığınız duygu durumlarına da günlüğünüzde yer vermelisiniz. Bu sizin hangi duygu durumunda ne tükettiğinizi öğrenmeniz açısından da oldukça yararlıdır. Ölçüsüz yediğiniz yemek zamanlarını çok daha rahat ayrıştırabilirsiniz. Günün sonunda, diyet günlüğünüzü okuyarak, kendinizi eleştirebilirsiniz. Kendinizin yaşam koçu olursunuz. Tuttuğunuz günlükleri saklamanız, geriye baktığınızda başarınızı değerlendirmeniz açısından da önemlidir.

Fiziksel Aktiviteye Yer Vermelisiniz

Eğer bir sağlık problemi yoksa kilo almanın nedeni alınan kalorinin, harcanan kaloriden fazla olmasıdır. Kilo vermek için bu dengenin tersine dönmesi gereklidir. Harcadığınız kaloriyi arttırarak, metabolizma hızını artırıp kilo verme işlemini başarabilirsiniz. Yemek miktarlarının düzenlenmesiyle alınan kalori miktarını kısıtlayabilirisiniz. Harcanan kalori miktarını ise, hayatınızda yapacağınız birkaç ufak değişiklikle arttırabilirsiniz. Fiziksel aktivitenizi arttırarak bu duruma bir dur diyebilirsiniz. Günlük yapacağınız 1 saatlik orta tempolu yürüyüşler başlangıç olarak sizin enerji harcamanızı arttıracaktır. Zamanla yürüyüşlere eleyeceğiniz hafif tempolu koşular, aerobik hareketleri günlük harcanan kalori miktarını arttıracaktır. Kalori hesaplama sayfamızı ziyaret ederek kalori hesabını yapabilir ve ona göre yemek yemenizi ayarlayabilirsiniz.

Zayıflamak için ne yapmalı

Planlı olarak yapılan zayıflama diyetlerinde başarıya ulaşmamak için bir neden söz konusu olamaz. Kişinin kendine olan güveni ve kararlılığı en büyük yardımcısı olacaktır. İstemek ve bir adım atmak hedeflediğiniz kiloya ulaşmanızı sağlayacaktır. Kilo vermek sanılanın aksine kolay bir yolculuk değildir. Kilo verme konusunda gerekirse psikolog veya psikiyatrist desteği almanızda fayda vardır.

 

error: Copyright! Yaşamloji