zayıflamak için mide küçültme ameliyatı zayıflamak için mide küçültme ameliyatı Zayıflamak İçin Mide Küçültme Ameliyatı zayiflamak icin mide kucultme ameliyati
zayıflamak için mide küçültme ameliyatı

Zayıflamak İçin Mide Küçültme Ameliyatı

Zayıflamak için mide küçültme ameliyatı dışında doğal yollarla mide küçültme ameliyatı olmadan da mide küçültmek mümkündür. Mideye kelepçe takmak ta bu yollardan birisidir.

Zayıflama programlarının düzenli uygulanmasında amaç mide kapasitesinin küçülmesini sağlamaktır. Mide kapasitesinin küçülmesi ile kişi daha az besin ile daha çabuk doyar. Fakat midenin geniş olması kişinin daha çok yemek yemesine sebep olur.

Midenin 2 litre kadar olan kapasitesini 3 litreye çıkarmak mümkündür. Yemeğin fazla yenmesi ile esnek yapılı olan mide de genişleme yaşanır. Bu genişleme periyodik olarak her öğünde devam ederse mide de genişleme yaşanır.

Mide küçülmesi aç kalındığı zamanda yaşanır. Ramazan ayında oruç tutan kişi tüm gün yemek yemediğinden mide de daralma yaşanır. Bir zaman sonra bu daralmaya vücut alışıp, oruç tutmak daha kolaylaşır. Fakat iftar saatinde fazlaca yenen yemek sebebi ile mide kapasitesinin üstünde dolar ve bu belli rahatsızlıkları da beraberinde getirir.

Gün içinde tüketilen öğünlerde artış yapılması midede genişlemeye sebep olur. Egzersizlerin yapılmaması da bu durumumun daha çabuk yerleşmesine fırsat yaratır.

Mide Nasıl Küçülür?

mide küçültme ameliyatı zayıflamak için mide küçültme ameliyatı Zayıflamak İçin Mide Küçültme Ameliyatı mide k  c  ltme
mide küçültme ameliyatı

Midenin küçülmesi demek zayıflama ile eş değerdir. Midenin küçülmesi için öğünlere dikkat edilmelidir. Diyet programlarını incelerseniz, öğünlerin az olmasının yanında, ara öğünler verilmiştir. Bu az öğün ve ara öğün verilmesinin mantığı ize az az yenilen yemekler sonrasında mide de genişleme yaşanmasını engellemektir. Mide de genişleme yaşanmadığı zaman kendini geri çekerek küçülmeye başlar.

İlk zamanlar diyet programında verilen öğünler ile doymak neredeyse imkânsızken, sonrasında verilen tüm yemek öğünlerini tüketmek zorlaşır. Bunun nedeni ise ilk günlerde geniş olan mide daha çok yemek yemek ister. Fakat daha sonraları daralan mide, verilen yiyecekleri yeterli bulup, gerisine ihtiyaç duymaz.

Mide Küçültme Yolları Nelerdir?

  • Çok aç kalmamaya özen gösterin. Çok fazla acıkmak demek çok fazla yemek yemek ile eş değerdedir. Genellikle açlık ile beraber daha hızlı bir öğün yenir. Bu da midenin kapasitesinin artmasına sebep olur. Bunun oluşmasını engellemek için yemeklerden yarım saat önce hafif atıştırmalık alınması, yemek sırasında aşırı yüklenme yapmanıza mani olur.
  • Ara öğünlerde ya da öğün içlerinde yeşil salatalara mutlaka yer verin. Salata tüketimi hem sindirime yardımcı olur, hem de tokluk hissi yaratır. Zayıflama programı içindeyseniz yeşil salatanızı yağsız olarak hazırlamanızı öneririz.
  • Midenizi küçültmek istiyorsanız sık sık yemek yiyin. Fakat bu sık yemekleri yağsız tercih etmeye özen gösterin. Sık sık yemek ile buluşan mide bu duruma da kolay alışır. Önemli olan mideyi küçültmek ise azar azar yemek gerekir.
  • Sık yemek yerken hangi besinleri seçmeliyim, derseniz. Kalorisi düşük olan sebzeleri öneririz. Sebzeleri çiğ, haşlanmış olarak tüketmek sağlık açısından daha faydalı olup yemeklik olarak pişirildiğinde de az yağ kullanılmalıdır.
  • Yemek öncelerinde yaklaşık oda sıcaklığında olan suyu tüketebilirsiniz. Yemekten 20 dakika önce içilen iki bardak su midenizi doldurup, tokluk hissi yaşatır.
  • Sabah kahvaltı da ya da öğlen menünüze de bir haşlanmış yumurta ilave etmek tokluk hissini uzun süre yaşamanıza sebep olur. Bu da midenin küçülmeye başlamasıdır.
  • Yemek uygulamaları dışında midenin küçülmesi için egzersiz de yapılabilir. Bu egzersizler il mide kasları güçlenerek, sıkılaşır. Bu da küçülmesine sebep olur. Mekik, çapraz mekik uygulaması, ters mekik uygulaması, kolları yukarı doğru gerdirme, ayakta dururken yere kadar eğilip kalkmak, sağ ve sola doğru eğilmek de mide küçültme egzersizleridir.
  • Bunların yanı sıra ise mide küçültme ameliyatı vardır. Midenin birden küçülmesi ile tokluğu daha çabuk olan kişide kilo verme hızlı olur. Fakat bazı sakıncaların da oluşması muhtemeldir.

Zayıflamak İçin Mide Küçültme Ameliyatı şart mı sorusuna verilecek cevap HAYIR şart değildir. Ancak iradenize ve boğazınıza hakim olamıyor ve spor yapmaya vaktiniz yok ise tavsiye edilebilir. Şu da bir gerçek ki herşeyin doğal olması normaldir. dışarıdan yapılacak bir cerrahi müdahale de çok normal bir durum değildir. Tabi ki mide küçültme ameliyatı olup olmamak için doktorunuz ve siz birlikte karar verirseniz daha sağlıklı olacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji