diyete yardımcı çaylar bitkisel diyete yardımcı çaylar, diyet için bitki çayları, zayıflamak için çay, zayıflama çayları Diyete Yardımcı Çaylar, Diyet İçin Bitki Çayları diyete yardimci caylar bitkisel
diyete yardımcı çaylar bitkisel

Diyete Yardımcı Çaylar, Diyet İçin Bitki Çayları

Diyete Yardımcı Çaylar

Yanlış beslenme sonucunda kilolarda artış, özellikle kadınlar için kâbus gibidir. Bu sebeple uzun diyetler yapılır. En sevilen yiyecek ve içeceklerden vazgeçilerek yapılan diyetler ise bir süre sonra sıkılmaya ve diyetten vazgeçmeye sebep olacaktır. Bu sebeple diyet programlarının kısa aralıklar ile yapılması ve kişiyi damak zevkinden mahrum edecek kadar sıkı olmaması önemlidir.

Büyük bir zevkle yenilen tatlılar, poğaça ve börekler, bu diyette az da olsa yer bulmalı ve ödüllendirme öğünü olarak tadılmalıdır. Aylarca kilo vermek için yapılan diyetlere ek olarak, günümüzde kilo verme çayları hazırlanır. Bu çaylar lezzet olarak güzeldir ve kişinin kilo vermesi için şekersiz olarak özel hazırlanır. Diyete ek olarak, diyet çaylarından hazırlamak, daha kısa süre içinde kilo vermeye yardımcı olacaktır. Meyveler, bitkiler ve sebzeler kullanılarak hazırlanan bu çayların, yapımı çok kolay içmesi ise zevklidir. Diyet sırasında vücutta oluşan ödemin atılmasını sağlar ve besinlerin daha kısa süre içinde sindirilmesine yardımcı olur. Bu çaylar hazırlanırken, uzun süre kaynatmamak önemlidir. Diyet içeceğinin, içine konan meyvelerin vitamini kaynama sırasında yok olur. Bu sebeple mümkünse kaynar suyun içine atılan bitkiler veya ezilmiş, doğranmış meyvelerden çay hazırlanmalı, değilse kaynama süresi 5 dakikayı geçmemelidir.

Göbek Eriten Ahududu Çayı

Ahududu Çayı Malzemeler

1- 3 tane limon

2- Yaklaşık 100 gram ahududu

3- Zevke göre 10-12 yaprak nane

4- 2 litre kadar su

Ahududu Çayı Yapımı

İlk olarak ahududu öğütücüden geçirilmelidir. Bir sürahi suyun içine limonlar sıkılarak dökülmeli, hazırlanan ahududu içine katılmalı ve nane yaprakları sürahiye atılmalıdır. Bu karşıma lezzet vermesi için şeker eklemek, kilo almaya sebep olabilir Bu sebeple şekersiz hazırlamak ve lezzetini artırmak için içindeki ahududu miktarını artırmak gerekir. Hazırlanan karışım gün içinde yemeklerden önce içilmelidir. Her gün taze olarak hazırlayıp içilmesi önerilir. Diyet sırasında oluşan halsizliği ve uyuşukluğu önler.

Hızlı Zayıflamak İçin Kızılcık Suyu ile Hazırlanan İçecek

Kızılcık Suyu Malzemeleri

1- 2 kilo kadar kızılcık

2- 1 adet taze zencefil

3- 2 adet limon

4- 1 adet çubuk tarçın

5- 2 litre su

Kızılcık Suyu Hazırlanışı

İlk olarak kızılcık iki litre su ile ocağın üzerine konup 5 dakika kaynatılmalıdır. Altı kapatılan kızılcık suyuna, limon suyu, çubuk tarçın ve dilimlenmiş zencefil eklenmeli ve soğumaya bırakılmalıdır. İyice soğutulan karışım, buzdolabına yerleştirilerek her gün aç karnına iki bardak içilmelidir. Zayıflamak için yapılan diyetlere ek olarak, enerji veren, tarçın sayesinde şeker ihtiyacını karşılayan bu çay, buzdolabında birkaç gün tazeliğini koruyacaktır.

Zayıflatan Sarımsak Çayı

Sarımsak Çayı Malzemeler

1- 2 adet sarımsak

2- Yarım litre su

3- 100 gram zencefil(taze veya toz)

4- Bal ve pul biber

Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır

2 adet sarımsağın kabukları soyulmalı ve hafif ezilmelidir. Yarım litre kaynamış suyun içine atılan sarımsakların, üzerine rendelenmiş veya toz zencefil, bal ve pul biber eklenerek karıştırılmalıdır. Bu karışım oda sıcaklığına geldiğinde, düzenli olarak 2 bardak içilebilir. Diyete ve spora ek olarak hazırlanan ve metabolizmanın çalışmasını sağlayan bu çay, kısa süre içinde kilo vermeye yardımcı olacaktır. Çayın içinde bulunan sarımsakların, koku yapma ihtimali bulunmaz. Fakat sarımsak, kısa süre içinde toksin yayan bir besin olduğu için hazırlanan çayın, kısa süre içinde tüketilmesi ve her gün tekrar hazırlanması önerilmektedir.

Diyetle Beraber İçilen Çaylardan Fayda Görmek İçin Neler Yapılabilir?

Zayıflama çayları, sadece diyete ek olarak kullanıldığında metabolizmayı hızlandırma ve vücudun su ihtiyacını karşılama görevi görür. Fakat zayıflamak için değişik çaylar hazırlarken içine şeker katmamak önemlidir. Çayı tatsız bulduğu için içemeyenlerin, bal veya değişik pekmezlerden yararlanması önerilir. Böylece sadece bitkiler kullanılarak hazırlanan çayların, besleyici değeri artar ve daha fazla enerji verir. Zayıflama çayı olarak kullanılan yeşil çayda, diyet sırasında oldukça fazla kullanılır. Yeşil çaya, bal ve limon eklenerek daha lezzetli olması sağlanabilmektedir. Çaylara ek olarak her gün düzenli spor yapmak, kilo vermeyi hızlandıracak ve kilo verirken vücudun sarkmasını önleyecektir. Hazırlanan bu çaylarda sporda vücudun kaybettiği enerjiyi geri kazandırır. Spor yapmaya vakti olamayanların ise her gün düzenli bir saat yürüyüş yapması gerekmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji