uykuda kilo vermek Uykuda Zayıflama Yöntemleri uykuda kilo vermek
uykuda kilo vermek

Uykuda Zayıflama Yöntemleri

Uykuda Zayıflama Yöntemleri

Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz bu zayıflama yönteminde ihtiyacınız olan tek şey yatağınız. Uykuda zayıflamak aslında mümkün. Üstelik bu diyet yöntemi son derece keyifli ve çok da rahat. En önemli ihtiyaçlarınızdan biri yatak, diğeri yastık ve mevsime göre battaniye ya da yorgan.

Meşhur Prof. Canan Karatay, sağlıklı yaşamak ve kilo vermek ile ilgili püf noktaları açıklarken, uyurken kilo vermenin ve zayıflama mümkün olduğunu söylemişti. Vücudumuzda hayati değer taşıyan 2 hormondan biri olan Leptin, gün boyunca tüm vücutta salgılanan hormonların ne miktarda ve ne zaman salgılanacağını yönetmektedir.

İnsülin’e Dikkat

İnsülin hormonu ise kan şekeri düzeyini belirlemektedir. Leptin hormonu yağ yakımına yardımcı olur iken, İnsülin hormonu ise yağ depolanmasına neden olmaktadır. Bundan dolayıdır ki kilo vermek isteyen kişiler insülin hormonu değerlerini arttıracak besinlerden uzak durmalılardır.

Profesör Doktor Canan Karatay’ a göre uykuda zayıflama yöntemi yenilen besinlere dikkat edilerek mümkün olabilmektedir. Ünlü doktor diyet, sağlıklı yaşama ve zayıflama ile ilgili yaptığı açıklamalar ile herkesin dikkatini çekmektedir.

Leptin Önemli Bir Hormondur

Özellikle yemeklerden yaklaşık olarak 4 ya da 5 saat sonra salgılanmaya başlanan Leptin hormonu vücutta bulunan yağ depoların yakılmasına yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı Leptin hormonu vücudumuzdaki en önemli hormonlardan birisidir. Leptin hormonu yağ depolarının kan şekerine dönüşmesini sağlıyor. Bu sayede de vücuda enerji veriyor.

Uykuda zayıflama diyeti için Leptin hormonunun bol miktarda salgılanması gerekmektedir. Leptin hormonun vücudumuzda en çok salgılandığı zaman ise gece yarısından sonra 02.00 ile 05.00 saatleri arasıdır. Lakin en yüksek şekilde Leptin hormonunun salgılanabilmesi için akşam saat 20.00 saatinden sonra kesinlikle hiçbir şey yenmemelidir.

Kalça Ve Göbek İle Başlanıyor

Saat 20.00′ dan sonra hiçbir şey yenmemesi uykuda zayıflamak için çok önemlidir. Bunun önemi ise saat 20.00 dan sonra yenilen her türlü besinin vücuttaki insülin hormonunun salgılanmasını sağlamasıdır. İnsülin hormonu da zayıflamayı baltalayan bir hormon olduğundan dolayı normal dışında salgılanması istenilmemektedir.

Unutmadan söylemeliyiz ki uykuda kilo vermeniz için salgılanan Leptin hormonu en başta kalça ve göbek bölgesindeki yağları yakmaktadır. Özellikle kalça, basen ve göbek bölgesindeki fazla kilolardan şikayet eden kişilerin bu bilgiyi kesinlikle değerlendirmesi gerekmektedir. Ayrıca az uyku uyumak göbek ve de kalça bölgesinin yağlanmasını sağlamaktadır. Bu da dikkat edilmesi gereken başka bir konudur.

Uykuda Zayıflamak İçin

İnternette uykuda zayıflama telkini gibi videolar bulunmaktadır. Lakin aslında bunlara hiç gerek yoktur. Siz düzenli bir yaşantıyı hayatınıza yerleştirirseniz gerek uykuda gerekse de normal zamanlarda eğer bir rahatsızlığınız yok ise kolaylıkla zayıflayabilirsiniz. Uykuda zayıflamak için ise aşağıdaki kurallara uyun.

 • Düzenli bir uyku planı hazırlayın,
 • Günde ortalama olarak en az 6 en fazla ise 8 saat uyuyun,
 • Her gün aynı saatte uyuyup, aynı saatte uyanın,
 • Gündüz saat 14.00′ dan sonra kafein almayın,
 • Sabahları isterseniz eğer sert kahve için,
 • Her sabah 15 dakika boyunca güneş ışıklarından faydalanın, bu sizin melatonin hormonunuzu da dengeler ve D vitamini ihtiyacınızın bir kısmını sağlamış olursunuz.
 • Her gün mutlaka 2 litre su için,
 • Uyumadan en az 3 saat öncesine kadar kesinlikle alkol almayın.
 • Özellikle kadınlar için alkol uykuyu kaçırmaktadır. Bundan dolayı kadınlar çok daha dikkatli alkol tüketiminde bulunmaktadırlar. Hatta mümkünse hayatınızdan alkolü tamamen çıkartın.
 • Geç saatlerde yapacağınız spor uyumanızda sıkıntı yaratabilir.Günün geç saatlerindense daha erken saatlerinde spor yapın.

Uyku Düzeni Yeterli Olmayabilir

Uykuda zayıflayabilmeniz için uykuda zayıflama bandı gibi ürünler kullanmanıza hiç gerek yoktur. Size yukarıda verdiğimiz uyku kurallarını hayatınız içerisine yerleştirirseniz, uykuda zayıflamaya başlarsınız. Lakin uykunuzda zayıflamanız için sadece uyku düzeninizi oturtmanız işe yaramaz. Mutlaka beslenme şeklinizi de düzene sokmalısınız ki uykunuzda bile kilo vermeye devam edebilin.

Kahvaltı: Yeme düzeni oturtmaya kahvaltı ile başlayın. Her gün mutlaka kahvaltı yapın. Bu kahvaltının bol miktarda protein içermesine de dikkat edin. Ayrıca kahvaltı sırasında beyaz ekmek ve mısır gevreği gibi gıdalardan uzak durun. Bu gıdalar sizin şeker seviyenizi arttırır ve enerjinizi düşürürler. Ayrıca her sabah yaklaşık 5 gr kadar yani avuç içi kadar fındık gibi protein almak sizin uyanık kalmanızı sağlayan hormonları düzenleyecektir.

Günlük Öğün Sayısı: Gün içerisinde yemek yediğiniz öğünlerin sayısını mutlaka 3 ya da 4 sayısında tutun. Ayrıca bu öğünlerde yediğiniz yemeklerin porsiyonları küçük olsun. Unutmadan söylemeliyiz ki saat 19.00 ya da 20.00′ dan sonra kesinlikle yemek yemeyin.

Çok Acıkırsanız: Eğer akşam yemeğinizden sonra yemek yememeniz gereken saatlerde çok acıkır ve mide guruldamaları duyarsanız akşam 20.00 dan sonra yeme! kuralını unutunuz. Lakin bu kuralı unuttunuz diye kesinlikle yemek yemeyin. 1 bardak süt ve 2 tane yulaflı bisküvi sizi doyurmaya ve sabaha kadar idare etmenize yetecektir. Zaten bir süre sonra bu düzene alışacak ve hızla kilo vereceksiniz.

uykuda zayıflama Uykuda Zayıflama Yöntemleri uykuda zay flama
uykuda zayıflama

Son olarak diyetiniz içerisinde mutlaka demir bakımından zengin gıdalar tüketmelisiniz. Vücudunuzun enerjisi için demir şarttır. Yüksek demir içeren gıdalar ise şöyledir;

 • Kuzu eti
 • Biftek
 • Yumurta
 • Kuru meyve
 • Balık

Unutmadan bahsetmeliyiz ki; akşam en son yediğiniz yemeğiniz karbonhidrat bakımından çok yüksek olmamalıdır. Akşam yemeklerinizi genellikle kalsiyum ve protein içeren gıdalardan tercih etmelisiniz. Uykuda zayıflama yöntemlerinin hepsi aslında bu kadardır. Sizler de sürekli olarak kilo vermeye çalışıyor ve bunu en doğru şekilde nasıl yapabileceğinizi düşünüyorsanız uykuda zayıflamak sizin de seveceği diyet ve zayıflama yöntemlerinden birisi olacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji