SYNJARDY zayıflatırmı  Synjardy 12.5 mg/1000 mg zayıflatır mı ? Synjardy zayiflama 600x400

Synjardy 12.5 mg/1000 mg zayıflatır mı ?

Birçok hastada şeker hastalığı ile kilo problemi paralel gelişmektedir. Kilo fazlalığı insülin hormonunun yetersiz kalmasına sebep olurken, kandaki şeker seviyesinin ayarlanamıyor olması, diyetlerde tutarsızlık (çabuk acıkma, aşırı tatlı isteği) ve şişmanlama sorununa yol açmaktadır.

İnsulin hormonu kandaki şeker seviyesini düzenler. Eğer yetersiz kalırsa hasta tok iken de kendini aç hisseder ve sebepsiz yere yemek yediği için kilo alır.

Bu nedenle çoğu hasta kilo alma ve şeker hastalığı arasında bir kısır döngü yaşar. Kilo aldıkça şeker hastalığı artar, şeker hastalığı arttıkça kilo alımı kolaylaşır.

Bir çok şeker ilacı bu kısır döngüyü tersine çevirmeyi başarır. Şeker ilaçları kandaki şeker seviyesini düzenlediği için kilo kontrolü kolaylaşır. Fazla kiloların verilmesi önceden yetersiz kalan insülin hormonunun yeterlilik seviyesini artırarak şeker hastalığını geriletir.

Synjardy 12.5 mg/1000 mg zayıflatır mı ?

Synjardy tip 2 diyabet hastalarına reçete edilen bir şeker ilacıdır. İşlevi kandaki şeker düzeyinin ayarlanmasıdır.

Synjardy 12.5 mg/1000 mg ilacında iki tane etken madde bulunmaktadır:

Her bir tablette;

12.5 mg Empagliflozin ve 1000 mg Metformin hidroklorür bulunmaktadır.

Empagliflozin etken maddesi kandaki şeker seviyesini düşürür. Etki mekanizması şu şekildedir:

Dolaşımda olan kan böbreklere geldiğinde süzülür. Yararlı olan maddeler alınır. Toksik maddeler ile gereğinden fazla olan maddeler ise idrar yoluna verilir. Böylece kan temizlenmiş olur.

Empagliflozin etken maddesi böbreklerin idrardaki şekeri geri emmesini önler. Böylece kandaki fazla şeker idrar yoluyla atıldığı için kan şekeri de düşmüş olur.

Metformin hidroklorür etken maddesi ise yetersiz salgılanan insülin hormonunun işlevini kısmen üstlenir. Daha doğrusu vücudun mevcut insülinden daha etkin bir şekilde yararlanmasını sağlayarak kandaki şeker seviyesinin ayarlanmasını sağlar.

Synjardy kilo verdirir mi ?

Synjardy ilacı kilo vermeye yardımcı olabilir:

Birincisi; İlaç kandaki şekeri böbrekler vasıtasıyla tahliye ettiği için (şeker = kalori demek) vücuttan kalorilerin bu şekilde atılıyor olması kilo vermeyi sağlayacaktır.

İkincisi; İlaç kandaki şeker seviyesini düzenlediği için hasta iştahını daha kolay kontrol edecek, tatlı krizleri, sürekli yeme isteği ve gece açlığı azalacaktır. Bu sebeplerle Synjardy hastanın zayıflamasına katkıda bulunacaktır.

Üçüncüsü;İlaç mide bulantısı, iştah kaybı, ishal ve kusma gibi yan etkilere sahip olup bu yan etkiler sebebiyle de kilo verilmektedir.

Synjardy ile nasıl zayıflanır ?

Synjardy ile zayıflamak mümkündür ama bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir.

Birincisi; Synjardy ilacını kullanırken mutlaka fiziksel bir aktiviteye sahip olmak gerekir aksi takdirde vücut kilo vermeye karşı kendini korumaya alır ve kilo verilemez. Bu konuda daha detaylı egzersiz programlarını uygulayabilirsiniz ama en azından sadece yürüyüş yapmak bile yeterli olacaktır.

Yürüyüş temposunun ne gezinti temposunda çok yavaş, ne de yoracak kadar hızlı olması gerekir. Şeker hastalarının uzun süreli egzersiz ve yürüyüşten sakınmaları gerekir. Yürüyüş temponuz ve yürüyüş miktarınız hakkında bir uzmandan tavsiye almalısınız. Bu hususlar kişiden kişiye değişebilmektedir.

İkincisi; Synjardy ilacını kullanmak eskiden kısıtlı olarak yediğiniz gıdaları artık özgürce yiyebileceğiniz anlamına gelmez. Bu ilacı kullanırken bir diyetisyenin takibinde olmanız önemlidir. Eğer harcadığınızdan fazlasını yerseniz Synjardy kilo verdirmez, kilo almaya devam edersiniz.

Üçüncüsü;Ayda ne kadar kilo vermeniz gerektiğine bir uzmana danışarak karar vermeniz gerekmektedir. Bazı Synjardy kullanan hastalarda aşırı kilo kaybı yaşanabilmekte olup bu durum diyabetik ketoasidoz belirtisidir.

Eğer aşırı hızlı kilo veriyorsanız, aşırı susama, mide ağrısı, zihin bulanıklığı, hızlı ve derin soluk verme gibi şikayetleri yaşıyorsanız bunlar diyabetik ketoasidoz belirtisi olup bu bir sağlık sorunudur. Bu tür bir sorun yaşarsanız doktora başvurunuz.

Dördüncüsü; Synjardy zayıflamayı sağlayan ama aynı zamanda böbrek hasarı meydana getirebilen, idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilen, kasık mantarı gibi rahatsızlıkları tetikleyebilen bir ilaçtır.

Bu nedenle Synjardy kullanırken sadece zayıflama üzerinde durmayınız, ilacın olası zararlarını ve yan etkilerini öğrenip sağlığınızın bozulmamasına da dikkat ediniz.

Synjardy  kullanırken doktor kontrollerinizi aksatmayınız. Doktorunuzun bilgisi haricinde kendi kafanıza göre zayıflama programları uygulamayınız, zayıflama hedefleri koymayınız.

Siz sağlığınızı koruduğunuz sürece Synjardy ilacı size zaten yeterli kiloyu verdirecektir.

Beşincisi; Her zaman yanınızda su bulundurunuz ve su içmeyi ihmal etmeyiniz. Synjardy ödem yapmaz. Bu nedenle suyu bol bol içiniz. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek hasarını önlemek için de bol su içmek faydalıdır.

İlgili yazı: Synjardy yan etkileri

İlgili yazı: Synjardy kullanıcı yorumları

error: Copyright! Yaşamloji