süt içmek zayflatırmı süt Sütün Faydaları Zayıflatır, Kilo Verdirir mi? s  t zay  flama

Sütün Faydaları Zayıflatır, Kilo Verdirir mi?

Günde Birkaç Bardak Süt İçmek Zayıflama Sürecine Yardımcı Oluyor

Diyetisyen Gizem Akgül, kalsiyumun kilo vermek için önemli etkilerinin bulunduğunu belirtti.  Bilindiği üzere süt kalsiyum açısından oldukça zengin ve kaliteli bir besindir. Sağlık açısından onlarca faydası bulunan süt, bu özelliği ile de sağlıklı  zayıflamak için, birçok diyetisyenin kilo verdirir önerileri arasında yer almaktadır.

Diş ve kemik yapısı açısından son derece önemli olan süt,  önemli bir kalsiyum kaynağı olmasının yanı sıra, protein açısından da çok zengindir. Bu nedenle sağlıklı kilo verirken, aynı zamanda protein destekli bir beslenme sağlayarak, sağlıklı kas oluşumuna da neden olmakta ve kaslarda oluşabilecek olası hasarlarında önüne geçecektir.

Süt ve ürünleri başta olmak üzere, kefir, kuru baklagiller, badem, ceviz, fındık gibi kuru yemişler ile, yeşil yapraklı sebzelerin zayıflamada önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Bu ürünlerde süt gibi, kalsiyum açısından zengin ürünlerdir. Saydığımız bu yiyeceklerin yeterli ölçülerde tüketilmesi, zayıflama sürecinde yardımcı olmaktadır.

Yapılan bir çok araştırma, kalsiyum içerikli besinlerin zayıflama üzerindeki önemli etkilerini kanıtlamıştır.  Sütün kısıtlı enerji kaynağı ve kalsiyum açısından zengin ve kaliteli olması, zayıflamaya yardımcı olmasındaki en büyük etkenlerden birisi olarak düşünülüyor. Hatta yapılan araştırmalarda, düşük kalsiyumlu diyetlere nazaran daha fazla kilo kaybına neden olduğu görülmüştür.

Süt zayıflatır mı: Diyet ve Beslenme Uzmanı olan Gizem Akgül, “Kişilerin süt ve ürünlerini tüketerek elde ederek yapacakları diyetlerin, zayıflama konusunda oldukça önemli bir yeri var.  Özellikle yetişkinlerde, günlük 1000 mg kalsiyum ihtiyacı olmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak için, günlük 2-3 bardak süt içmek kesinlikle yeterlidir. Her gün içilecek 2-3 bardak süt, zayıflamak için kesinlikle yardımcıdır.” dedi.

Diyetisyenler aynı zamanda dengeli ve yeterli yağ kaybı için, kişisel diyet programlarında kesinlikle süt ve süt ürünleri gibi, kalsiyum açısından zengin ve kaliteli besinlere yer verilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Bunu yaparken az yağlı süt ürünlerinin tercih edilmesi, daha fazla önem taşıyor. Ancak kalsiyum oranı ve kalitesi açısından kıyaslandığında, az yağlı yada yağlı süt ürünleri arasında bu açıdan pek fark bulunmuyor.  Ama daha az yağlı inek sütü ve ürünleri tercih etmek, kilo vermeyi hızlandırıyor. Ilık süt soğuk süte göre daha çok tercih edilmeli ve gece yatmadan önce de içebilirsiniz.

Günlük içilecek 2-3 bardak sütün aynı zamanda, bireylerin insülin direncini azaltmakta da etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kan şekerinin daha yavaş artmasına neden olan bu ürünler, uzun süre tokluk hissi vererek, az yemek yeme konusunda da faydaları bulunuyor.

Sizde her gün birkaç bardak süt içerek, zayıflama sürecinizi sağlıklı bir şekilde destekleyebilirsiniz. İçerek zayıflayanlar ve kilo verenler yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji