Solgar Bromelain ile zayıflayanlar  Solgar bromelain zayıflatır mı ? solgar  600x400

Solgar bromelain zayıflatır mı ?

Solgar bromelain zayıflatır mı sorusunu insanlar niye soruyorlar. Çünkü kilo vermek için bir uzmana danıştığınızda size bir diyet listesi veya egzersiz programı verirken isteğe bağlı olarak Solgar bromelain kullanmanızı da tavsiye edebilmektedir.

Kilo verme sürecinde Solgar bromelain kullananlar var, bazısı mutlu sona ulaşıyor, bazısı istediği sonucu alamıyor ama insanların aklında şu sorular kalıyor:

Kilo verme sürecinde Solgar bromelain’in bir fonksiyonu var mı varsa nedir, ne işe yarar, kullanması gerekli bir şey midir, yoksa keyfe keder olarak kullanılan bir şey midir veya sadece para tuzağından mı ibarettir ?

Solgar bromelain ile alakalı sorular benzer şekilde uzayıp gitmektedir. Bu makalede kilo verme hedefi olanları kullanıp kullanmama konusunda kararsız kaldığı Solgar bromelain konusunda aydınlatıcı bilgiler verilecektir.

Bromelain nedir ne işe yarar ?

Bromelain anavatanı Amerika olan Ananas bitkisinden elde edilen bir etken maddedir. Proteolitik enzim denilen bir enzim türü olup vücudun ağrı ve ödem ile savaşan maddeler üretmesini teşvik eder.

Ayrıca tümör önleyici ve pıhtılaşma geciktirici özellikleri de vardır.

Bu sebeple kas ağrılarına, eklem ağrılarına, yanıklara, böbrek taşı ağrılarına, ameliyat ağrılarına, sinüzite ve ödeme karşı kullanılmaktadır.

Bunlara ilave olarak kilo verme sürecinde olanlar da bromelain gıda takviyelerinden kullanmaktadır.

Bromelain’in yukarıda sayılan faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış, teyit edilmiş bulgular değildir. Ayrıca bir şeyin bir soruna “faydalı olması”, “yeterince faydalı olması” anlamına gelmektedir. Yani mum da ısıtır ama yemek pişirecek derecede ısı vermez.

Bromelain etken maddesinin bazı konularda faydalı olduğu kesindir ama ne kadar faydalı olduğu tam olarak tespit edilmiş değildir. Bununla birlikte Bromelain gıda takviyeleri oldukça popülerdir ve bu tür ürünleri kullanıp memnun olanlar vardır.

Solgar bromelain zayıflatır mı ?

Solgar bromelain zayıflatmaz. Zaten Solgar şişesinde bu ürünün zayıflatacağı da yazmamaktadır. Solgar bromelain ürünü şişesinde “Supplying Natural Digestive Enzymes From Pineapple” ve “Food Supplement” açıklamaları mevcuttur.

Türkçe’ye çevirirsek “ananastan elde edilen doğal sindirim enzimi” ve “Besin takviyesi” anlamlarına gelmektedir.

Bu açıklamalardan Solgar bromelain’in sindirim sistemini destekleyici bir besin takviyesi olduğu sonucuna varabiliriz.

Peki insanlar neden Solgar bromelain’in zayıflatma veya başka faydaları olduğunu düşünüyorlar?

Çünkü e-ticaret sitelerindeki satıcılar, eczacılar veya bu ürünü satan başka yerler ürünü satabilmek için ürün özelliklerini abartmakta ve hatta olmayan faydalarını da eklemektedirler.

Peki kilo vermek için bir uzmana danıştığınızda size neden Solgar bromelain tavsiye ediyor ?

Solgar bromelain, sindirim sistemini hızlandırmakta ve ödem atmaya yardımcı olmaktadır. Bağırsakların daha hızlı çalışması, kilo verme sürecine kısmen katkı sunmaktadır.

Ödem atılması ise kişinin daha zayıf görünmesini sağlamaktadır.

Kilo vermek için egzersiz yaptığınızda kas ve egzersiz ağrıları olmaktadır. Solgar bromelain bu tür ağrıları da kısmen azaltmaktadır.

Kilo vermek için danıştığınız kişi bu hususları düşünerek size Solgar bromelain tavsiye etmiş olabilir. Solgar bromelain bir zayıflama ürünü değildir, bu tür bir iddiası yoktur, kilo verirken kullanılması zorunlu bir ürün değildir ama yukarıda sayılan faydaları nedeniyle kilo vermek isteyenlerden bazıları Solgar bromelain kullanmaktadırlar.

Solgar bromelain’in bir zararı olur mu ?

Solgar bromelain kullananlarda ishal ve mide şikayetleri görülebilmektedir. Nadiren de olsa bazı kişilerde alerji yapabilmektedir.

Solgar bromelain nasıl kullanılır ?

Solgar bromelain şişesinde 60 kapsül bulunmaktadır. Solgar bromelain sabah akşam birer kapsül, yani günde iki kapsül kullanılır.

Sindirim sistemi şikayetlerine fayda etmesi için kullanılacak ise yemekle birlikte veya yemeğin heme öncesinde veya yemeğin hemen ardından alınır.

Eğer ağrı, iltihap ve ödem için kullanılacak ise aç iken kullanılması daha etkili olacaktır. Kapsül bol su ile ağızdan alınır.

Solgar bromelain’in alternatifleri nelerdir ?

Solgar bromelain’in bir şişesi yaklaşık 150 TL’ye satılmaktadır. Bir şişede 60 kapsül bulunduğu ve günde iki tane kullanıldığı için bir ayda bir şişe bitmektedir.

Ananasın tanesi yaklaşık tanesi 20 TL olup bir şişe Solgar bromelain parasına yaklaşık 8 adet ananas alınmaktadır. Yani bir şişe Solgar bromelain parasına haftada 2 ananas meyvesi alınabilmektedir.

Bu nedenle “acaba Solgar bromelain kullanmasak da bunun yerine haftada 2 tane ananas yesek nasıl olur ?” diye düşünenler bulunmaktadır.

Solgar bromelain besin takviyesinde yer alan 60 kapsül için 8’den fazla ananas (muhtemelen 40-50 ananas) kullanılmış olup haftada 2 ananas yemek, günde 2 Solgar bromelain kapsül kullanmak kadar etkili olmayacaktır.

Ayrıca bromelain ananasın sadece gövdesinden değil yenilmeyen sap kısımlarından da elde edilmektedir.

Bununla birlikte ananas meyvesinde bulunan bazı vitamin, mineral ve sağlığa yararlı bileşikler de Solgar bromelain içerisinde bulunmamaktadır.

Solgar bromelain ve bunun yerine ananas yemek meselesi kişinin tercihine kalmıştır. Hangisinden daha fazla yarar görüyorsa o tercih edilebilir.

Bu konuda diğer soru da “bromelain gıda takviyesi için illa Solgar markası şart mıdır, daha etkili veya daha ucuz ürünler yok mudur ?” şeklindedir.

Solgar bilinirliği yüksek ve kaliteli ürün sattığı bilinen bir markadır. Bromelain gıda takviyesi konusunda çok satan firmalardan biridir.

Ancak bu konuda tek firma Solgar değildir. Piyasada başka artı ve eksileri olan başka markaların ürünleri de satılmaktadır. Onlar da tercih edilebilir.

İlgili yazı: Nutraxin bromelain kullananlar

İlgili yazı: Bromelain forte kullananlar

İlgili yazı: Venatura bromelain kullananlar

error: Copyright! Yaşamloji