Nutraxin bromelain kullananlar  Nutraxin bromelain kullananlar nutraxin bromelain  600x400

Nutraxin bromelain kullananlar

Nutraxin bromelain kullananlar memnun mu, yorumları neler, nasıl kullanılır, yan etkileri, faydaları zararları nelerdir ?

Bromelain gıda takviyesi bugünlerde oldukça popüler. Neredeyse hiç yan etkisi olmayan ve bir çok konuda faydası olan bromelain takviyelerinin bazen faydalı olmadığı konular için bile önerildiği olmaktadır.

Bu konuda kafa karışıklıklarına çözüm olmak ve Nuraxin markasının bromelain gıda takviyesi ürünü hakkında bilgi vermek için bu makale hazırlanmıştır.

Nutraxin bromelain kullananlar, yaşadığı deneyimleri ve ürünle ilgili olumlu veya olumsuz yorumlarını makalenin alt tarafında bulunan yorum kısmında ifade edebileceklerdir.

Bromelain gıda takviyesi ne işe yarar ?

Bromelain denilen madde, ananas bitkisinin sap ve gövdelerinden elde edilen (başka bitkilerde de bu madde bulunmakla birlikte en fazla ananas bitkisinde bulunduğu için üretim ananastan yapılmaktadır) bir proteolitik enzim türüdür.

Proteolitik enzim üretimi vücudumuz tarafından da yapılmaktadır. Proteolitik enzimler pankreas tarafından üretilir ve protein bazlı gıdaların parçalanmasını kolaylaştırır.

Dolayısıyla bromelain gıda takviyesi kullandığınız zaman protein bazlı gıdaların sindirimi kolaylaşmaktadır.

Bilindiği üzere etli yemekler mide ve bağırsakları yorar. Ayrıca sindirilmesi esnasında bazı toksinler açığa çıkar. Bu sebeple et yedikten sonra insanın üstüne halsizlik ve yorgunluk çöker.

Bromelain gıda takviyesinin başka faydaları da olduğu söylenmektedir. Bilimsel olarak teyit edilmemekle birlikte Bromelain gıda takviyesinin aşağıdaki sorunlar için faydaları olduğu düşünülmektedir:

  • Kas, eklem ve kemik ağrısı gibi ağrıların azaltılması
  • İltihapların azaltılması
  • Pıhtılaşmanın azaltılması
  • Romatizmal şikayetlerin azaltılması
  • Ödem atılması
  • Sindirimin kolaylaştırılması
  • Bazı kalp ve damar sorunlarının iyileştirilmesi
  • Kanser ve tümörleşmenin engellenmesi

Bromelain gıda takviyesinin yukarıdaki sorunlara ne derece iyi geldiği veya hakikaten de iyi gelip gelmediği bilimsel araştırmalarla desteklenmiş bir bulgu değildir. Fakat ürün bu faydaları öne sürülerek, hatta başka bazı faydalar daha eklenerek pazarlanmaktadır.

Bu ürünü kullanıp faydasını gördüğünü söyleyenler ve belirgin bir faydasını görmediğini ifade edenler vardır.

Nutraxin markası hakkında

Bromelain gıda takviyesi bir çok farklı marka altında satılmakta olup Nutraxin de bunlardan biridir. Nutraxin B’iota Laboratuvarları tarafından üretilmekte olan bir üründür.

B’iota Laboratuvarları 2002 yılında kurulmuş bir ABD firmasıdır. Nutraxin haricinde Bioder, Bioxsin, Restorex, Bioblas gibi meşhur markalı ürünleri de üreten, kendine ait 35 dönüm üzerine kurulu AR-GE laboratuvarı olan güvenilir bir firmadır.

Nutraxin bromelain gıda takviyesinde bir şişede 60 tablet bulunmakta ve günde 2 tablet kullanılmaktadır.

Her bir Nutraxin bromelain gıda takviyesi tabletinde 500 mg bromelain bulunmaktadır. Nutraxin bromelain gıda takviyesinde ayrıca yardımcı maddeler olarak Mikrokristalin Selüloz, Polivinilpirolidon-Vinil Asetat Kopolimeri, Kroskarmelloz Sodyum, Yağ Asitlerinin Magnezyum Tuzları, Silikon Dioksit maddeleri bulunmaktadır.

Ürün içeriğinde alerjiye neden olabilecek şeker, nişasta, tuz, maya, gluten, soya, mısır ve süt ürünleri gibi maddeler bulunmamaktadır.

Nutraxin bromelain kullananlar memnun mu ?

Nutraxin bromelain kullananlar büyük ölçüde memnun ve ürünün faydasını gördüklerini ifade etmektedirler.

Ürünü kullananlar genellikle ödem atmada ve sindirimi kolaylaştırmada olumlu etkisi olduğunu ve kilo verdiklerini ifade etmektedirler.

Nutraxin bromelain tuvalete çıkma sıklığını artırmakta ve bunun sonucu olarak da vücuttan su kaybı olmaktadır. Su kaybı kişinin tartıda eksik çıkmasına ve vücutta bir miktar incelme olmasına yol açmakta ve bu da Nutraxin bromelain kullanıcılarını memnun etmektedir.

Nutraxin bromelain fazlaca sıvı attırdığı için fazlaca susatmaktadır. Ürünü kullananlar bu durumu yaygın olarak ifade etmektedirler.

Ancak bu konuda ortak soru ürünün faydasının verilen paraya değip değmeyeceğidir. Ürünün sağladığı faydaya göre pahalı olduğunu düşünenler oldukça fazladır.

Ayrıca ürünü bıraktıktan sonra eski şikayetlerin geri gelmesi, dolayısıyla sürekli kullanılmak zorunda kalınması da şikayet konusudur.

Nutraxin bromelain kullananların çoğu yan etki konusunda bir bildirimde bulunmamıştır. Ancak bu ürünün nadiren de bazı yan etkilere sebep olabilmektedir.

Nutraxin bromelain yan etkileri

Bromelain maddesi nadiren bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir.

Nutraxin bromelain en fazla görülen yan etkileri susuzluk, ishal ve mide şikayetleridir.

Nutraxin bromelain nasıl kullanılır ?

Nutraxin bromelain günde 2 kere, eğer şikayetler hafif ise günde 1 kere kullanılmaktadır. Aç veya tok alınması çok önemli olmamakla birlikte eğer ödem attırması için veya ağrı azaltması için kullanılıyor ise aç iken, eğer sindirim sistemini düzenlemesi için kullanıyor ise yemeklerle beraber kllanılması gerekir.

Nutraxin bromelain su ihtiyacını artırdığı için günde 2 litrenin üzerinde su içilmesi gerekmektedir.

Nutraxin bromelain faydaları

Nutraxin bromelain protein bazlı yiyeceklerin daha kolay sindirilmesini sağlamaktadır. Eğer et yemeği yedikten sonra hazımsızlık şikayetleri yaşıyorsanız veya kabızlık şikayetleri yaşıyorsanız Nutraxin bromelain bu konuda faydalı olabilmektedir.

Nutraxin bromelain’in romatizma, eklem ağrıları, iltihaplara iyi geldiği söylense de kanıtlanmış değildir.

Nutraxin bromelain boşaltım sistemini hızlandırdığı için ödem attırmakta ve daha ince görünmenizi sağlamaktadır.

Nutraxin bromelain zararları

Nutraxin bromelain’in karaciğer ve böbreklere ne tür etkisi olduğu ve ne derece yorduğu bilinmemektedir. Ayrıca bağırsak tembelliğine yol açıp açmadığı da bilinmemektedir.

Bu ürünün bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olması haricinde önemli bir yan etkisi bulunmamakla birlikte bu tür gıda takviyeleri uzun vadede bazı organları yorabilmektedir.

Nutraxin bromelain kullanırken bol miktarda su içilmelidir. Nutraxin bromelain ile ödem atılması, vücuttaki su oranının azalmasına neden olmakta olup böbrekler başta olmak üzere organlar için bu durum zararlıdır.

İnsanlar Nutraxin bromelain kullanırken kilo veriyorlar ama verdikleri büyük ölçüde sudur, yağ erimemektedir.

İlgili yazı: Bromelain forte kullananlar

İlgili yazı: Venatura bromelain kullananlar

error: Copyright! Yaşamloji