mide bandı mide bandi ile zayıflama Mide Bandı ile Zayıflama mide band
mide bandı

Mide Bandı ile Zayıflama

Mide Bandı Nedir?

Mide bandı uygulamasının en önemli özelliği ayarlanabilir olmasıdır. Bu uygulamada bant ilk seferinde takıldıktan sonra bandın bağlantı tüpü ve rezervuar denilen yapısının içerisine enjektörle girerek sıvı verildiğinde bandın iç yapısındaki baloncuğun şişirilmesi ile mide bandı çapı ayarlanabilmektedir. Mide bandı silikondan yapılmış bir üründür. Bandın iç çeperi sıvı ile doldurulabilecek bir özelliğe sahiptir. Bu bandın hemen bitiş noktasından itibaren bir bağlantı tüpü ve bu bağlantı tüpünün hemen iç kısmında ise rezervuar olarak adlandırılan bir yapı bulunmaktadır.

Mide bandı yemek borusunun 1 – 2 santim aşağısındaki bölgeye takılmaktadır. İlk uygulama anında bantta herhangi bir şişirme işlemi gerçekleştirilmez. Ancak ilerleyen zamanlarda rezervuardan bir enjektör yardımıyla içerisine sıvı enjekte edilir. Ve böylece midenin daha fazla sıkılması sağlanır. Dolaysıyla kişinin daha az yemek yemesini sağlamaktadır.

Mide Bandını Kimler Kullanabilir?

Mide bandı uygulaması için bir takım seçim kriterleri bulunmaktadır. Bu seçim kriterleri evrenseldir ve tüm dünya tarafından da uygulanmaktadır. Bu seçim kriterleri Amerikan Obezite Cerrahi Derneği’nin ortaya koyduğu kriterlerdir. Bunlar;

Kişilerin vücut kitle indeks değerleri 40’ın üzerinde olması

35’in üzerinde bulunup yandaş hastalıklarının beraberinde olması

Son 3 yıldır Obezite olması

Son 1 yıldır diğer tedavi yöntemlerinden fayda göremiyor olması

Alkol bağımlısı olmamak

Kronik ilaç kullanıcı olmamak

Psikiyatrik rahatsızlığın bulunmaması gerekmektedir.

Mide Bandı Operasyonunun Riskleri

Mide bandı uygulaması bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntemin en önemli avantajı kalıcı olmasıdır. Mide bandı takıldıktan sonra bandın kilo kaybından sonraki dönemde bulunduğu yerden çıkarılmasına gerek yoktur. Bant takılırken çıkartılmayacakmış gibi takılır ve mutlaka hastaya bu şekilde ifade edilir. Mide bandı uygulaması gastrit bypass olarak adlandırılan diğer cerrahi Obezite yöntemlerine göre daha ağrısız ve hastanede yatış süresi daha kısa olan daha basit bir uygulamadır.

Bantta ayarlamak yapmak kaydıyla kişinin yemek yeme oranı ayarlanabilmektedir. Mide bandı ne kadar sıkılırsa kişinin yemek yemesi o kadar azalacaktır. Dolayısıyla kilo kaybı daha fazla olacaktır.

Mide Bandı Avantajları

Mide bandı uygulaması kapalı sistem ameliyatlardan birisidir. Bunun için kişinin kanının açılarak bir cerrahi işlem gerçekleştirilmesinin gereği yoktur. Vücut içerisine 4 – 5 özel aletin yerleştirilmesi ve daha sonrasında bandın yerleştirilmesi esasına dayanmaktadır. Uygulamanın takribi süresi 45 ila 90 dakika arasında değişmektedir. Daha sonra kişi odasına çıktıktan sonra hastanede kalış süresi ortalama 1 ila 2 gündür.

Mide Bandı Uygulaması Kimlere Yapılmaz?

Mide balonu uygulaması yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişinin obezitesini başka bir rahatsızlığa bağlı olup olmadığının tespit edilmesi oldukça önemlidir. Eğer obezite farklı bir sebepten kaynaklanıyorsa bu kişilerde kilo kaybettirici yöntem olarak maalesef doğru bir yaklaşım değildir. Bununla birlikte bu yöntemin çok iyi algılanması gerekmektedir. Çünkü bu yöntem hasta ile uyumu gerektirecek bir yöntemdir. Bu yüzden hastada psikiyatrik rahatsızlığın bulunuyor olması, çok ağır depresyon hallerinde, kronik alkol bağımlılığı olan kişilerde bant uygulaması tercih edilmemektedir.

Mide Bandının Diğer Etkileri

Mide bandı uygulamasının temel nedeni kişilerin kilo kaybetmesidir. Kilo kaybı sonrasında kişilerde eğer yandaş hastalıklar mevcutsa kilo kaybı ile bu hastalıklarda gerileme görülmektedir. Dolayısıyla bu da elde edilen büyük avantajlardan birisidir.

Mide Bandı Uygulaması Sonrası beslenme

Mide bandı uygulaması sonrası kilerin porsiyon miktarları oldukça küçülmekte ve böylelikle zayıflamayı sağlamaktadırlar. Ancak porsiyon azalmasının yanında uygulanması gereken şeylerden birisi ise dengeli beslenmektir. Mide bandı sonrası yemek düzenize eskisi gibi devam etmeniz mümkün olmada da yiyeceğiniz az ama yüksek kalori değerli yiyecekler zayıflamanızda oldukça geriletici ve yavaşlatıcı etki yapacaktır. Bu durumda bir diyetisyen kontrolünde düşük kalorili diyetlerden faydalanmanız mümkündür. Dilerseniz çıkarılabilmesi halde de kişilerin hür iradeyle zayıflamasına yardımcı olmaktadır. Mide bandı cerrahi yöntemler arasında riski en az olan yöntemlerdendir ve kişide yemek konusunda seçiciliği esas alır.

Mide bandı kullanan kişiler alkol kullanmamalıdır. Alkol vücutta yüksek miktarda karbonhidrat ve kalori kaynağı olacaktır. Aynı zamanda dengeli beslenme ile zayıflama kalıcı hale gelecektir. Bir kişi ne kadar az yemek yerse yesin yemeğin miktarından önce içeriğine bakılmalıdır. Böylece alınan kalori en aza düşürülerek kişilerde zayıflamaya neden olmaktadır.

Mide Bandı ve Egzersiz

Mide bandı uygulamasının hemen ardından evinize çıkıyor oluşunuz aslında spor konusunda da bir engel teşvik etmediğinin göstergesidir. Bu uygulama sonrası vereceğiniz yüksek miktarlardaki kilolar derinizde sarkmalara neden olabilir. Bu sarkmaları en aza indirmek adına yapılması gereken şeylerden birisi spor yapmaktır. Doktor kontrolünde daha çok kardiyo odaklı yapacağınız sporlar sizin için oldukça sağlıklı olan bir dünyanın kapılarını ayarlayacaktır. Bu uygulama kişide hem fiziki hem sosyal hem de psikolojik anlamda iyileştirici etki yaratacaktır. Bu etkileri tamı tamına görebilmek adına kişiler beslendikleri maddelere de oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Zayıflamak her anlamda oldukça önemlidir.

error: Copyright! Yaşamloji