Glifix 15 mg zayıflatır mı ?  Glifix 15 mg zayıflatır mı ? glifix zayif 590x400

Glifix 15 mg zayıflatır mı ?

Bazı şeker ilaçları hastalığı tedavi ederken aynı zamanda kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple şeker hastası olmayanların da sırf zayıflamak için şeker ilacı kullanmayı düşündüğü bilinmektedir.

Doktorlar kendinde hastalık yok iken sadece zayıflamak için şeker ilacı kullanılmasını doğru bulmamaktadırlar.

Glifix 15 mg zayıflatır mı ?

Glifix 15 mg, tip 2 diyabet, yani çocuklukta olmayıp yetişkinlikte başlayan şeker hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Tip 2 diyabet tip 1’e göre tedavisi biraz daha kolay olan bir hastalıktır. İlaçlarını düzenli kullanan, beslenmesine dikkat eden hastalar için tip 2 diyabet hayat kalitesini fazla etkileyen bir sorun değildir.

Bununla birlikte şeker hastalarının önemli bir kısmında aynı zamanda kilo problemi de olduğundan diyabet ile mücadele zorlaşmaktadır.

Pankreas tarafından üretilen insülin hormonu kandaki şekerin düzenlenmesini sağlamaktadır. Tip 2 diyabet hastalarında pankreasın ürettiği insülin hormonu hastaya kafi gelmemektedir. Eğer hastanın kilosu fazla ise sıkıntısı biraz daha artmaktadır.

İnsulin hormonu kandaki şeker seviyesini ayarlayarak kişinin aç mı tok mu olduğunu anlamasını sağlayan bir hormondur. Bu hormon normalden az salgılandığı zaman kandaki şeker miktarı tam olarak algılanamamakta ve hasta biraz bile acıkınca şiddetli açlık krizine girmekte ve aşırı yediği için de kilo almaktadır.

Glifix 15 mg kandaki şeker seviyesini düzenlemeyi ve vücudun bunu algılamasını sağladığı için ilacı kullanmaya başlayan hastalarda açlık krizi vakalarını azaltmakta, ayrıca iştahı da bir miktar azaltmaktadır.

Glifix 15 mg zayıflatır mı, evet bu konuda hastaya yardımcı olabilir. Fakat hiçbir ilaç tek başına zayıflatmaz, hastaya da bu konuda düşen görevler bulunmaktadır.

Eğer hastanın fazla kiloları var ise Glifix 15 mg kullanmaya başladıktan sonra doktor bilgisi dahilinde bir diyet programına girmesi gerekebilir. Ayrıca düzenli olarak yürüyüş veya bir egzersiz programı uygulaması iyi olur.

İlgili yazı: Zayıflatan sebze diyeti listesi

İlgili yazı: En çok kalori yaktıran egzersiz ve hareketler

Glifix 15 mg zayıflamada nasıl kullanılır ?

Kişide şeker hastalığı veya insülin direnci gibi bir sorun yok ise bu ilaç sırf zayıflamak için kullanılmamalıdır.

Eğer kişide fazla kilo problemi var ve kendinde insülin direnci veya diyabet gibi bir sağlık sorunu olduğunu düşünür ise endokrinoloji bölümünden randevu almalıdır. (MHRS’den direk endokrinolojiye randevu alınamaz ise önce dahiliye doktorundan randevu alınır. Dahiliye doktoru endokrinoloji bölümüne yönlendirilir.

Kişinin açlık-tokluk şeker ölçümleri ile boy kilo hesaplamaları tanı koymaya yardımcı olmaktadır. Eğer doktor hastaya Glifix 15 mg reçete ederse, hastanın bu ilacı düzenli kullanması ve ilacı kullandığı dönemde düzenli olarak kan tahlili vermesi gerekmektedir.

Eğer hastada kilo sorunu var ise ayrıca bir diyetisyenden randevu alması gerekir. Diyetisyen hastaya son bir haftada yediği gıdaların listesini ve miktarını soracak, kilosunun fazlalığına göre bir diyet listesi önerecektir.

Glifix 15 mg ilacı kullanıldığı müddetçe etki eden bir ilaç olup bazı hastalarda ilaç kullanmayı bırakınca kilolar yeniden alınmaktadır.

Bu nedenle Glifix 15 mg kullanırken zayıflamada ilaçtan ziyade egzersiz ve diyete daha fazla ağırlık vermek ve bunları kalıcı olarak yapmak önem taşımaktadır.

Glifix 15 mg ilk etapta hastaya 3 ay veya 6 aylık bir süre için reçete edilir ve bu süreçte hastanın takibi yapılır. Eğer hasta bu süreçte gerekli kiloyu verir ve diyet ve egzersizi yaşamının bir parçası haline getirirse hem ilaçtan hem de hastalığın zararlı etkilerinden kurtulmuş olur.

Glifix 15 mg kilo vermeye ve şeker hastalığının etkilerini azaltmaya yardımcı olur fakat uzun süreli kullanımda vücudun bazı organlarını yorar, yıpratır. Bu nedenle bu ilacı uzun süre kullanmamak için diyet ve egzersize ağırlık vermek gerekmektedir.

Glifix 15 mg yan etkileri

Prospektüsünde yazılanlara göre Glifix 15 mg ;

  • Solunum yolu enfeksiyonu
  • Nefes darlığı
  • Ödem
  • Görme bozuklukları
  • Kilo alımı
  • Kemik kırılganlığının artması
  • Hipoglisemi
  • Uyksuzluk
  • Karaciğer enzimlerinde artış

Gibi yan etkiler göstermektedir. Eğer nefes darlığı, ödem, görme bozuklukları ve ödem şikayetleri şiddetli ise doktora başvurmak gerekmektedir.

Bir çok şeker ilacı gibi Glifix 15 mg de uzun süreli kullanımda bazı sağlık sorunlarını tetikleyebilmektedir. İlacın kalp krizi riskini artırdığına dair araştırmalar bulunmaktadır.

İlgili yazılar:

Glifix günde kaç defa kullanılır ?

Glifix kullanıcı yorumları

error: Copyright! Yaşamloji