Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı ? gano sertifika

Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı ?

Gano Excel markaları ürünler sağlığa faydaları var diyerek satılmaktadır. Bu nedenle tüketiciler sağlığa faydalı olduğu iddia edilen bir ürünün Sağlık Bakanlığı onayı var mı , yok mu, bunu merak etmektedirler.

Aşağıda Gano excel rooibos çayı ile alakalı sosyal medyada dolaşan bir tanıtım resmi gösterilmektedir.

Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı ? gano yalani

Yukarıdaki resimde Gano excel rooibos çayının aşağıdaki faydaları olduğu iddia edilmektedir:

 • Kandaki şeker seviyesini dengeler
 • Bağırsak ve karaciğer iltihaplanmalarını önler
 • Tansiyon düzenler
 • Migren ağrılarında etkili
 • Kan dolaşımını hızlandırır
 • Kilo kontrolünde yağ yakma özelliği
 • Vücudu sıkılaştırır
 • Ağrı kesici özelliğe sahip

Yukarıda Gano excel rooibos çayı örneği verilmiş olup Gano excel firmasının diğer tüm ürünlerinde (sabun, kahve vs) iddialı tanıtımlar yapılmaktadır.

Tüketiciler de diyor ki “madem Gano excel ürünleri bu kadar faydalı, ürünlerin Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı , Sağlık Bakanlığı sizin bu türlü iddialarınızı onaylıyor mu, yoksa düpedüz yalan mı söylüyorsunuz ?”

Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı ?

Gano Excel firmasının Sağlık Bakanlığı onayı bulunmamaktadır. Çünkü Gano Excel firmasının ürünleri “ilaç” kategorisinde değildir.

Bilindiği üzere bir ürün “ilaç” kategorisinde ise (bitkisel veya kimyasal) Sağlık Bakanlığı onayı gerekir. Bunun haricinde gıda takviyesi veya kozmetik ürünlerin piyasada satılması için Sağlık Bakanlığı onayına ihtiyacı yoktur.

Bir ürünün Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olduğunu nasıl anlarız ?

Ürünün üzerinde aşağıdaki amblem bulunmalıdır.

Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı ? bitkisel tick

Gano Excel Gıda ve Tarım Bakanlığı onayı var mı ?

Gano Excel firması bazı ürünleri için Gıda ve Tarım Bakanlığı onayı almıştır. Ülkemizde gıda veya gıda takviyesi bir ürünü pazarlayabilmek için Gıda ve Tarım Bakanlığı onayı gerekmektedir.

Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı ? gano saglik

Gano Excel firmasının resmi sitesine girdiğimizde firmanın aldığı onay ve sertifikalar listelenmektedir. Firma Gıda ve Tarım Bakanlığı onayı aldığı gibi uluslararası HALAL kuruluşundan helal sertifikası da almıştır.

Ayrıca Gıda Güvenliği Güvence Sistemi HACCP onayı da almıştır. Gano Excel firmasının daha bir çok kuruluştan sertifikası bulunmaktadır.

Gano Excel firmasının Gıda ve Tarım Bakanlığı onayı olup olmadığını tarim.gov.tr den sorguladığımızda firmanın Gıda ve Tarım Bakanlığı onayı olduğu görülmektedir.

Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı ? gano gida

Bir ürünün Gıda ve Tarım Bakanlığı onayı olması sadece gıda ile alakalı belli standartları karşıladığını ve zehirlenmeden tüketebileceğinizi gösterir. Sağlığa faydalı olduğunun bir kanıtı değildir.

Gano Excel yalanı

Sağlığa faydalı olan ürünlerin kategorileri bulunmaktadır ve bu kategorilere göre onay mercii farklıdır.

Mesela gıda takviyesi olan bir ürün için Gıda ve Tarım Bakanlığı onayı gerekirken, ilaçların ve ilaç kabul edilen bitkisel ürünlerin Sağlık Bakanlığı onayı olması ve sadece eczanelerde satılması gerekir.

Gıda takviyesi olan ürünler 5996 sayılı Kanun kapsamında belirlenmiş olup tanımı:

“Normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla, vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, amino asit gibi besin öğelerinin veya bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri bulunan bitki, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre veya ekstraktlarının tek başına veya karışımlarının, kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampul, damlalıklı şişe ve diğer benzeri sıvı veya toz formlarda hazırlanarak günlük alım dozu belirlenmiş ürünler” olarak tanımlanmıştır.

Gıda takviyesi olan “takviye edici gıda” niteliğindeki ürünlerin; kilo verdirici, kilo aldırıcı, boy uzatıcı, cinsel performansı arttırıcı, sigara bıraktırıcı, hastalıkları önleyici, tedavi edici ve iyileştirici ürünlermiş gibi gösterilerek satışa sunulması mevzuata aykırıdır. Bu tür iddialarla satılan ürünler, söz konusu beklentilerin karşılanması amacıyla tüketilmemelidir.

İşte Gano Excel yalanı budur. İlaç olmayan bir ürün için sağlığa yararlı olduğunu iddia ederseniz işte bu yalan olur. Gıda takviyesi ürünlerini kullanan kişiler fayda görebilir veya fayda görmeyebilir.

Aşağıdaki resimde Gano excel rooibos çayı paketinin bir resmi bulunmakta olup pakette sağlığa yararlı olduğuna dair herhangi bir iddia yoktur. Fakat bu ürün pazarlanırken çok fazla iddia sıralanmaktadır.

Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı Gano Excel Sağlık Bakanlığı onayı var mı ? gano sertifika

Yukarıdaki resme dikkat ederseniz sadece HALAL sertifikası olduğunu Sağlık Bakanlığından onaylı olduğuna dair bir logo olmadığını göreceksiniz.

Gano excel rooibos çayı diğer Gano excel firması gibi reishi mantarı içerir ve bu mantar helal bir malzemedir.

İlgili yazı: Reishi mantarını kimler kullanamaz ?

İlgili yazı: Gano çayı zayıflatır mı ?

İlgili yazı: Gano Excel neden yasaklandı

İlgili yazı:Gano Excel DOKTOR görüşleri

error: Copyright! Yaşamloji