Gano Excel neden yasaklandı  Gano Excel neden yasaklandı ? gano yasaklama

Gano Excel neden yasaklandı ?

Gano Excel firması 2010 yılından beri Türkiye pazarında faaliyettedir. Firmanın Ganoderma Lucidum mantarı içerikli 100’den fazla ürünü bulunmakta olup ülkemizde 18’i satılmaktadır.

Gano Excel firması Malezya menşeili bir firma olup firmanın Malezya’da devasa bir Ganoderma Lucidum (reishi) mantarı çiftliği bulunmakta olup bu mantardan elde edilen tozun içerdiği bir çok ürün (sabundan zayıflama çayına kadar) bir çok mucizevi faydaları var diyerek dünya ülkelerine pazarlanmaktadır.

Rivayete göre Ganoderma Lucidum mantarı (bizler daha çok reishi mantarı olarak bilmekteyiz) eski çağlarda sadece kralların sofrasında bulunabilen nadir bir ürünmüş. Firma bu eskiden nadir bulunan bu ürünü parası yeten herkese pazarlamaktadır.

Gano Excel neden yasaklandı ?

Gano Excel’in pazarlama stratejisi bizlere “saadet zinciri” ni hatırlatan bir dolandırıcılık yöntemini anımsatmaktadır.

Saadet zinciri denilen sistem “ponzi” olarak da bilinen başlangıçta tatlı vaatler verip üye çeken, sonrasında önceki üyelerin, sonraki süreçte üyelerin sırtından geçinmesine olanak veren ve nihayetinde sadece kurucusuna para kazandıran bir sistemdir.

Gano Excel’in satış sistemi bir saadet zinciri değildir, firma dolandırıcılık falan yapmamaktadır. Gano Excel firması yasal bir firmadır, ürünleri de yasaldır. Gano Excel’in satış zincirine giren kişiler yasa dışı bir oluşuma dahil olmuş da değillerdir.

Bununla birlikte Gano Excel satış sistemi “saadet zinciri” sistemi ile benzerlik taşımaktadır. Yasal olmakla birlikte bize göre etik olarak değerlendiremeyeceğimiz bir satış sistemi uygulamaktadırlar.

Şöyle ki;

İnsanlar Gano Excel firmasına çalışmak ve para kazanmak için başvuruyorlar. Firma ile çalışmaya başladığında iş sahibi olduğunu zannediyorlar, aslında sadece firmaya müşteri oluyorlar.

Sistem şu şekilde işliyor: Satış sistemine üye olmak için para ödemen lazım. Ayrıca başkalarını da üye yapman lazım. Üye yaptıklarından para kazanıyorsun. Senin üye yaptıkların da başkalarını üye yaparlarsa onlar da para kazanıyor. Ve zincir bu şekilde gidiyor.. Her üye olandan Firmaya para gidiyor.

Gano Excel firmasından para kazanman için ürün satman lazım, bunun içinde ürün için Gano Excel firmasına para ödemen lazım. Firma senden üyelik parası aldığı gibi ürünlerini de sana satmış oldu.

Bundan sonra fiyatı zaten pahalı olan bir ürünü sen daha pahalıya satmak zorundasın. Ticarette mantık ürünü ucuza alıp üzerine kar koyup makul bir fiyata satmaktır.

Halbuki sen zaten muadillerine göre oldukça pahalı olan bir ürünü satın aldın, bu ürünü daha pahalıya nasıl satacaksın ? Mecburen yakın çevrene, ürünün özelliklerini abartmak suretiyle satmaya çalışıyorsun.

Yakın çevren de hatır için ürün satın alıyorlar. Satamadığını da kendin kullanıyorsun. Böylelikle Gano Excel firması senin vesilenle sana ve çevrene pahalı ürünlerini satmış oluyor. Daha sonra bu işin sürdürülebilir olmadığını anlıyor ve işi bırakıyorsun.

Türkiye’de işsiz olan ek gelir elde etmek isteyen yığınla insan var, sen çıktın diye Firma batmıyor şaşaalı seminerler vasıtası ve üyelerin para kazanmak için yaptıkları yeni üyelerle yoluna devam ediyor.

Sonuçta Gano Excel firması ve eski birkaç üye bu işte iyi para kazanıyor, diğerleri ise kendini kullandırmış oluyor.

Bununla birlikte Gano Excel faaliyetlerine devam etmektedir. Yani Gano Excel yasaklanmış değildir, çünkü yasalara aykırı iş yapmamaktadırlar.

Basında çıkan gano yasaklandı, gano excel yasaklandı tarzı haberler bir yanlış anlama ürünüdür.

Gano Excel yasaklandı algısı neden?

Gano Excel yasaklanmadı, Gano Excel ürünlerinin satış stratejisi pek çokları tarafından ahlaki bulunmamakla birlikte yasak veya yasa dışı değildir.

İnsanlar tarafından “yasak” olarak algılanan şey muhtemeldir ki Gano Excel firmasının ürünlerinde kullandığı Ganoderma Lucidum isimli mantar kaynaklı uyarılardır.

Bilindiği üzere Gano Excel firması bu mantarı neredeyse her ürününde kullanmaktadır.

Ganoderma Lucidum isimli mantar bir takım faydaları bulunmakta ise de yanlış kullanımda sağlığa zararlı etkileri olabilmektedir.

Gano Excel ürünlerinde bulunan Ganoderma Lucidum isimli mantar miktarı oldukça düşüktür ancak yine de uzun süreli kullanımda bazı sağlık sorunlarını tetiklemesi muhtemeldir.

Özellikle meme ve rahim kanseri hastaları veya bu konuda risk taşıyan kişiler dikkat etmelidirler. Bu mantarda bulunan dietilstilbestrol maddesi kadınlık hormonu seviyesini artırdığı için kadınlarda meme kanseri ve rahim kanseri riskini artırmaktadır.

Dietilstilbestrol maddesi ayrıca ceninler üzerinde de olumsuz etki gösterebilmektedir.

Gano Excel ürünlerinin gebe ve emziren hanımlar ile kemoterapi gören veya kanser riski taşıyan kişiler tarafından kullanılması uygun görülmemektedir.

Gano Excel ürünlerini uzun süre kullanmak karaciğeri de yorabilmektedir.

İlgili yazı: Gano çayı zayıflatır mı ?

error: Copyright! Yaşamloji