Gano çayı zayıflatır mı  Gano çayı zayıflatır mı ? gano

Gano çayı zayıflatır mı ?

Eğer fazla kilolarınız var ise bunun önüne geçmek için diyet yapmayı denersiniz. Diyet demek aynı zamanda açlık demek ve aç insan mutsuz, sinirli ve huysuz insandır. Herkesin iradesinin bir sınırı vardır.

Bu nedenle diyet denemelerinin %80’i hüsranla sonuçlanır. Bu nedenle insanlar diyet yapmayı kolaylaştıracak bazı ilaçlar ve takviye ürünlere yönelirler.

Fazla kilolu insanların bu eğiliminin farkında olan firmalar ise kilo vermeye yardımcı olan bazı çay ve gıda takviyesi ürünleri piyasaya sürerler.

Piyasadaki zayıflama ürünleri birkaç farklı yöntem kullanarak kilo verdirmeyi kolaylaştırmaktadırlar.

İştah kesiciler: Az yerseniz, kilo vermeniz kolaylaşır. Bazı bitkiler iştahınızı kapatır, bazıları açlık sinyallerini gönderen hormonu baskılayarak daha uzun süre aç kalabilmenizi ve açlığınızı daha az hissetmenizi sağlar. Bu sayede diyete sadık kalma ihtimaliniz artmakta ve kilo vermeniz kolaylaştırmaktadır.

İshal yapıcılar: Bağırsakların hızlı çalışması, besinlerin tam olarak sindirilmeden atılmasını sağladığı için kilo kaybı sağlamaktadır. Fakat verilen kilolar yağdan ziyade su ve karbonhidrattır.

İdrar söktürücüler: Vücuttaki glikozun bir kısmı idrar ile atılmaktadır. Sık idrara çıkmak su ve kilo kaybı sağlamaktadır. (Fakat kilo kaybı yağdan olmamaktadır)

L-karnitin içerikliler:L-karnitin maddesinin yağ yakımını hızlandırdığı bilinmektedir. Bu nedenle metabolizmayı hızlandıran birkaç bitki karışımına L-karnitin maddesi ilave edilerek zayıflama ürünü diye satmaktadırlar.

Kafein içerikliler: Kilo problemleri genellikle hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Hareketsizliği azaltmak için yüksek kafein içeren gıda takviyeleri kullanılmaktadır. Bkz. Activin T zayıflatır mı ?

Metabolizma hızlandırıcılar: Metabolizma hızlanınca kaloriler daha çabuk yakılmaktadır. Metabolizma birkaç farklı yöntem ile hızlandırılmaktadır. Metabolizmayı hızlandırmayı sağlayan bazı bitkiler bulunmakta olup bu bitkiler yüzyıllardır bilinmektedir.

Bu listeye birkaç tane daha kategori eklemek mümkündür.  Gano çayı zayıflatır mı ? başlıklı makaleye genel olarak zayıflama çayları hakkında bilgi vermemin sebebi Gano çayının “zayıflama ürünleri” içerisinde tam olarak nerede durduğunu ve tam olarak ne tür bir faydasının olduğunu daha iyi anlatabilmek içindir.

Gano çayı zayıflatır mı ?

Bu çayın tam ismi Oleaf Gano Rooibos Drink’tir. Gano Excel firması tarafından üretilmektedir. Genel olarak Gano Rooibos Çayı olarak bilinmektedir.

Diğer zayıflama çaylarında olduğu gibi Gano Rooibos Çayı ürün paketinde de zayıflattığına dair bir açıklama bulunmamaktadır.

Yani zayıflama çayı diye lanse edilse de ürün paketinde böyle bir şey yazmamaktadır. Tabi ki bu durum ürünün zayıflatmayacağı manasına gelmez ama bir çok kişide zayıflama yönünde bir etkisi olmamaktadır.

Rooibos çayı , Güney Afrika’da yetişen asphalathus linearist bitkisi ile ganoderma lucidum mantarı (reishi mantarı) özü karışımıyla elde edilen bir bitki çayıdır.

Asphalathus linearist bitkisi ne işe yarar ?

Güney Afrika’da yetişmekte olup süpürge otu benzeri bir kırmızı çalıdır. Bu bitkinin yaprakları Güney Afrika ve İngiltere’de çay olarak içilmekte olup epey popülerdir. Tadı bildiğimiz çaydan farklı olup tütünümsü topraklı bir tada sahiptir.

Taze Rooibos yapraklarında bol miktarda askorbik asit (C vitamini) bulunmaktadır. Rooibos çayı içeriğinde bulunan Asphalathus linearist bitkisi flavanoller , flavonlar , flavanonlar , dihidrokalkonlar , aspalatin  ve nothofagin dahil olmak üzere polifenoller içermektedir.

Ayrıca bu bitkide benzoik ve sinnamik asitler bulunmaktadır.

Gano çayı zayıflatır mı  Gano çayı zayıflatır mı ? rooibos

Asphalathus linearist bitkisi (Rooibos) sadece Güney Afrika’nın Western Cape eyaletinde yetişen endemik bir bitki olup bu husus fiyatının yüksek olmasına sebep olmaktadır.

Rooibos bitkisinden elde edilen çay kafein içermemekte ve bol miktarda antioksidan içermektedir. Kalorisi sıfıra yakındır. Yani içildiğinde vücuda hiç kalori girmez. Bu sebeple zayıflamak isteyenler diğer içecekler yerine Rooibos çayı kullanmaktadırlar.

Özetle, Asphalathus linearist bitkisi Rooibos çayı yapımında kullanılmakta olup bu çay bildiğimiz siyah çay gibi içilen antioksidan içeriği yüksek ve kalorisiz bir çaydır.

Asphalathus linearist bitkisinin aspalatin maddesi içermesi nedeniyle tip 2 diyabet hastaları için faydalı olduğu söylenmekedir. Aspalatinin maddesi antioksidan bir madde olup kan şekerini düşürmektedir.

Bu bitkide bulunan kersetin ve luteolin antioksidanları kanser hücrelerini öldürmektedir.

Asphalathus linearist bitkisinde oksalik asit bulunmamaktadır. Bildiğimiz çayda bulunan oksalik asit böbrek taşı riskini artırmaktadır.

Asphalathus linearist bitkisinde kafein olmadığı için uykusuzluk çekenler için klasik siyah çayın bir alternatifidir.

Rooibos çayının tansiyon düşürücü etkisi de bulunmaktadır.

Sağlığa yararlı olduğu söylenilen konular bilimsel çevrelerce teyit edilmemiştir.

Asphalathus linearist bitkisinin ciddiye alınması gereken bazı yan etkileri bulunmakta olup bunlardan birisi kadınlık hormonu olan östrojen salınımını artırmasıdır. Bu nedenle meme ve rahim kanseri riski olanlar kullanmamalıdır.

Ayrıca karaciğer enzimlerinde artışa sebep olabilmektedir.

Ganoderma lucidum mantarı ne işe yarar ?

Ganoderma lucidum mantarı yenilen bir mantar türü değildir. Tadı acı ve serttir. Genellikle meşe ve erik gibi ağaçların kütüklerinin üzerinde yetişmektedir. Rengi kahverengi tonlardadır.

Bu mantar toz haline getirilerek ve tozu suya karıştırılarak kullanılır.

Gano çayı zayıflatır mı  Gano çayı zayıflatır mı ? reishi

Ganoderma lucidum mantarının bilinen en önemli özelliği kanser hücrelerini öldürmesidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Kalp damar hastalıklarına da iyi geldiği söylenmektedir.

Özetle; Gano çayı içerisinde bulunan maddeleri inceledik ve sağlığa yararlı bazı faydaları olsa da zayıflamayı sağlayan bir içeriğe rastlayamadık.

Gano çayı neredeyse hiç kalori içermemekte olup yemeğin yanında kola veya meyve suyu değil de gano çayı içilirse daha az kalori alınmış olacak ve bu da zayıflamaya yardımcı olacaktır. Bunun haricinde gano çayının zayıflatıcı bir etkisi bulunmamaktadır.

Öte yandan gano çayının plasebo etkisi ve yan etkilerinden kaynaklanan (bazı kişilerde sık idrara çıkma veya bağırsakların hızlı çalışması gibi etkileri olmaktadır) bir zayıflama söz konusu olabilecektir. Bu ihtimalleri dışlamamaktayız.

Daha fazlası için:

Gano excel rooibos çayı kullananların yorumları

Gano zayıflama çayı nasıl kullanılır ?

error: Copyright! Yaşamloji